Turnuva rotası

15-18 Eylül tarihleri arasında Palmarina Bodrum ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Mediterranean Offshore Sports Fishing Tournament (Most-akdeniz Uluslararası Sportif Balıkçılık Turnuvası), sportif balıkçılığa gönül verenleri bir araya getirecek. Oltaları

Naviga - - Sportİf Balikçilik - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Sportif balıkçılığın Formula 1’i olarak tanıtılan MOST’UN sponsorları arasında Palmarina, Burla Yamaha, Gözen Air, Freebird Air Services, TAV, Seafari Fishing, Jigging Turkey, Tango (restoran), Kosifler Oto BMW, BODTO, Bodrum Belediyesi ve Naviga yer alıyor.

Burla’nın Milas-bodrum bayi yarışmanın birincisine Brig F450L model fiber tabanlı şişme bot ile Yamaha F30BETL dıştan takma motor hediye edecek.

Doğa, çevre bilinci ve farkındalığı yaratarak sürdürülebilir balıkçılık ile deniz turizmine katkıda bulunmayı amaçlayan turnuva, iddialı sportif balıkçıları buluşturmaya hazırlanıyor.

Hedefini bu spora gönül vermiş üst düzey sportif balıkçı ve işadamlarını bir araya getirip, onlara her yıl özlemle bekleyecekleri bir macera ve final yaşatmak olarak özetleyen MOST’UN av alanı Bodrum Yarımadası ve Güllük Körfezi olacak. 50 sportif balıkçı teknesi ve 300 yarışmacının katılımının beklendiği turnuvanın yönetim kurulu da kendi alanında uzman isimlerden ve profesyonellerden oluşuyor. (Mekin Gözen, Turgut Konukoğlu, Necmettin Yay, Av. Erim Bener, Av. Can Özer, Dr. Serdar Günseren, Şebnem Ercantürk)

MOST, tüm dünyada tatlı ve tuzlu su yaşam alanlarını koruyan International Game Fish Association (IGFAUluslararası Spor Balıkçılık Federasyonu) kuralları çerçevesinde düzenlenecek. ‘Yakala ve bırak’ (catch and release) ile etik kurallara sürdürülebilir balıkçılık ve çevrenin korunması adına öncelik verilecek. Aynı zamanda Amatör Balıkçılık Sirküleri, (3/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ (TEBLİĞ NO: 2012/66) uygulanacak.

Diğer turnuvalardan farklı olarak

bölgede çok büyük balıkların bulunması sebebiyle monofilament naylon veya örgü ip ana beden misinalar için en fazla 80 lbs (36,3 kilogram) veya naylon (mono) için en fazla 0.90 milimetre çapa kadar izin verilecek. Aynı zamanda 80 lbs ve üzeri takım bulundurulmasına kurallara uygun ip veya misinayla doldurulması kaydıyla müsaade edilecek. Daha kalın veya tel malzemeler, boyları 10 metreyi (tel için 3 metre) aşmamak kaydıyla, sadece kol/köstek (lider) için kullanılabilecek.

Kılıç ve ton balığı başta olmak üzere bölgede av veren diğer türlerinde peşine düşecek olan yarışmacılar, yakaladıkları balıkların boy ve ağırlığına göre puan kazanacak.

Ancak balıkların denize sağlıklı olarak geri bırakılması onlara daha yüksek puan kazandıracak.

Offshore Big Game (açık deniz büyük balık avı) kategorisinde düzenlenen MOST Bodrum, süresince çeşitli firmaların tanıtım etkinlikleri, kokteyller, ödül töreni, gala yemeği ve konserler planlanıyor.

www.mostbodrum.com

Turgut Konukoğlu Av. Erim Bener

Dr. Serdar Günseren Necmettin

Yay

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.