Kule uçuş izni istiyorum

Teknoloji meraklılarının yeni gözdesi drone’lar her geçen gün gelişiyor, sizi takip edenler, kumandaya ihtiyaç duymayanlar, başladığı noktaya dönenler ve niceleri... Ancak biz denizciler için en önemli özellik elbette suya dayanıklı ya da su geçirmez olma

Naviga - - Teknolojİ - HAZIRLAYAN: AYŞEGÜL BAKIŞ

Hexh2o Pro

Gopro 4 ya da 3 model kameralarla kullanılabilen su geçirmez drone, otomatik geri dönme, oryantasyon kontrol, cruise kontrol, odak noktası gibi akıllı uçuş özelliklerine sahip. ipad uygulamasıyla mevkiler belirleyip o noktalar arasında uçuş yapabiliyor. Drone’u geniş seçenekler listesinden istediğiniz özelliklerle donatabiliyorsunuz. Motoru suda da çalışabiliyor. Deniz yüzeyinden sualtını da çekebilen drone’un Pro modelinin fiyatı 5.899 dolar, Türkiye’ye gönderim yapılıyor.

www.quadh2o.com

Swellpro Splash Auto

Farklı hava koşullarında çalışmaya uygun olarak tanıtılan Swellpro Splash, tuzlu suda kullanılabiliyor. Otomatik geri dönme, beni takip et, mevki koyma, Android ve IOS uygulamalarıyla kontrol edilebilme gibi özelliklere sahip. 1 kilometrelik kontrol alanı bulunan drone, Gopro 3, 4 ve Hero modelleriyle uyumlu. Suya iniş yapabilen drone’un fiyatı 1.599 dolar, Türkiye’ye gönderim ücreti ise yaklaşık 120 dolar.

www.swellpro.com

Parrot Orak Hydrofoil

Yüzer drone olarak tanımlayabileceğimiz bu ürün maalesef sadece tatlı suya uygun. Dahili kameraya sahip. Yüzer kısmı bir tekne maketini andırıyor ve suda 6.2 mph hıza ulaşabiliyor. Pervanelerin olduğu üst bölüm ayrılarak mini-drone olarak da kullanılabiliyor. Fiyatı 149.99 dolar.

www.parrot.com

GP Toys F51

Dahili kamerası olan ürün, sualtında da fotoğraf ve video çekebiliyor. Burada belirtilen ‘su’ ile kastedilen tatlı su, GP Toys F51 tuzlu su kullanımı konusunda bir garanti vermiyor. Normal koşullarda (minik boyutları sebebiyle fazla rüzgâra ve dalgaya dayanıklı değil) su yüzeyinden tekrar havalanabiliyor. Tek tuşla geri dönme özelliği, 2.0MP kamerası, gece uçuşu için LED ışığı var. Fiyatı 50 dolar, Türkiye’ye gönderim yapılıyor.

www.g-p.hk

Lily Camera

Sevimli tasarımıyla Yıldız Savaşları’ndan fırlamış gibi görünen Lily, saat gibi bileğe takılabilen takip cihazıyla kullanılıyor. ‘Aç, fırlat, seni takip etsin’ diye tanıtılan ürün IP67 su geçirmezlik özelliği ve tuzlu suda kullanılabilmesi ile dikkat çekiyor. 1 metre suyun altında motoru çalışmıyor ama çekim yapabiliyor. Dahili kamerası 1080p 60 fps/720p 120 fps çözünürlüğü ile iddialı. Yerden en fazla 15 metre yükselebiliyor ve 25 mph hıza ulaşabiliyor. Maalesef henüz sadece ABD’DE satışı yapılıyor, fiyatı 919 dolar.

www.lily.camera

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.