Enerji meselesi

Yüksek hız ya da kötü deniz koşulları akülerin ömrünü kısaltır. Sadece bunlar da değil, akülerinizi daha uzun süre güvenle kullanmak için dikkat etmeniz gereken birçok konu var.

Naviga - - Bakim -

Önce temel bilgiler 1.

Akülerin motoru çalıştırmak için yeterli marş gücüne (CA) ihtiyacı vardır. Motor üreticisi size bu konuda bilgi verecektir. Marş gücü tamamen dolu akünün motoru çalıştırırken 30 saniyede çektiği akım miktarıdır. Bu nedenle ihtiyacınız olandan fazlasını almanıza gerek yoktur.

2. AGM (absorbedglass mat-emdirilmiş cam elyaf) akülerde süngere benzeyen rulo fiberglasın içinde ekolit (asit) bulunur. Elektrolit akü çatlasa ya da ters dönse bile akmaya, damlamaya karşı korumalıdır.

3. AGM aküler geleneksel elektrolit akülere göre daha fazla güç ile içindeki yapı malzemesi yüksek hıza ve dalgalı denizlere karşı dayanıklılık sağlar. AGM aküler su eklenmesini gerektirmez.

4. Rezerv kapasitesi (RC) motoru çalıştırmak için gerekli olan minimum voltaj değerinin altına düşmeden bir akünün kaç dakika güç sağlayabileceğini gösterir.

5. Amp saat (Ah) bir amperlik sabit akımla bir saat boyunca taşınan elektriksel yüktür. Bu motor ya da jeneratör çalıştırmadan elektrikli aletlere güç verebilme kapasitesini ölçmek açısından önemlidir.

Öneriler

Akü ömrünü kısaltan şeylerden biri de derin deşarjdır. Akü şarjı %50’nin altına düşerse bundan zarar görür. Bu önlemek için elektrikli aletlerin harcadığı enerjiyi en iyi karşılayacak aküyü seçmeli ve sık sık şarj etmelisiniz.

Farklı tip akülerin farklı şarj ve akım özellikleri olur. Akü tiplerinde çeşitlemeye gitmek yerine belli bir tipte karar kılın.

Yeni akülerle eskileri aynı akü grubunda kullanmayın. Eski aküler yenilerin performansını bozar.

Şarj sisteminizin akü grubuna doğru amperde güç verdiğinden emin olun.

Akülerinizin temiz, serin ve kuru olmasına dikkat edin.

Akü bağlantılarının iletkenliğini düzenli olarak kontrol edin.

Korozyona uğrayan yerleri temizleyin.

Soğuk marş basma gücü (CCA) -18˚C’de ölçülür. Marin marş gücü 0 ˚C’de ölçülür.

12 volt aküleri 14.2- 14.4 volt’lara kadar şarj edin; 13.2-13.4 volt’larda koruyun.

Denize uyarlanmış otomobil aküsü kullanılması tavsiye edilmez çünkü teknede yaşanan sallantıya karşı akünün dayanıklı olması önemlidir. Ayrıca denize özel üretilen akülerin kısa devre yapma ihtimali pek yoktur.

Teknede yoğun bir koku (tuvalet kokusuna benzer) duyuyorsanız, bunun aküden kaynaklanabileceğini aklınızda bulundurun. Aküyü kontrol edin eğer sıcaksa suyu bitmiş olabilir. Derhal servis çağırın ve aküyü değiştirin.

Sürat teknelerinde akülerin sabitlenmesi gerekir. Yüksekliği ayarlanarak sabitlenen braketler, korozyona dayanıklıdır. Fiyatları modellerine göre 72,19 ila 99,38 TL arasında değişir.

www.marintekstore.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.