Tek başına şamandıraya bağlanmak

Yanınızda yardım edecek biri olduğunda her şey daha kolaydır ama bazen yanınızda kimse olmaz veya olan kişiler de size yardım edebilecek yetkinlikte değildir. Bu durumlarda en kolay işler bile çok bunaltıcı olabildiği için en uygun yöntemi seçip önceden a

Naviga - - Manevra - YAZI: MURAT YAHYAOĞLU FOTOĞRAFLAR: TUĞÇE YENER

Kendi tonozunuz, bir tesisin tonozu ya da iki-üç saat oyalanacağınız yerdeki herhangi bir tonoza geçici olarak bağlanmak isteyebilirsiniz. Atılacak adımları rastgele değil de bir düzen içinde yaparsanız tonoza bağlanmanın çok daha pratik olduğunu göreceksiniz.

Tonoza bağlanmanın birkaç yöntemi vardır. Aşağıda bu yöntemleri, artıları ve eksileriyle ele alacağız. Teknenizin ve şamandıranın yapısını göz önüne alarak size uygun yöntemi seçebilirsiniz. İlk olarak tüm yöntemler için halatınızı (en az 10 metre) ve kakıcınızı önceden hazırlamanızı tavsiye ediyoruz.

1- Baş omuzluk tarafından kakıç ile yakalayarak bağlanma

Önceden yanaşacağınız yöne karar verip bağlantı için kullanacağınız halatı koçboynuzuna volta edin. Bağlanacağınız şamandıraya rüzgâraltından yaklaşın, hızınızı şamandıranın yanında duracak şekilde ayarlayın, sancak ya da iskeleden bordalayınca tekneyi şamandıranın rüzgârüstünde bırakacak şekilde manevranızı yapın. (Böylece dümeni bıraktığınızda rüzgâr sizi atsa bile şamandıra teknenin bordasına dayalı kalacak böylece kaçırmamış olacaksınız.)

Rüzgâraltında kalan şamandıra için artık kokpiti terk edip gidebilirsiniz. Kakıcınızın yardımıyla şamandırayı yakalayın ve halatınızı şamandıranın mapasından geçirerek halatın diğer ucunu tekrar koçboynuzuna voltalayın.

Bu yöntemin artı yönü şamandıraya bağlı halat parçaları varsa onları pervaneden uzak tutabilmeniz, eksi yönü ise şamandıra eğer zincirle bağlı ve küçükse halatı ona bağlamak için teknenin güvertesine yatıp bordadan sarkmak zorunda olmanızdır.

2- Şamandıraya kıçtan yaklaşıp bağlanma

Halatınızı kıç omuzluklardan birindeki koçboynuzuna bağlayıp fazlalığını roda edin.

Şamandıraya tornistanla yaklaşın ve şamandıra tam kıçınızda kalacak şekilde tekneyi durdurun. (Yaklaşırken üzerine bağlı halat parçası olup olmadığını kontrol edin, zira tornistan ile yaklaşırken pervaneniz şamandıradaki ekstra halata dolanmamalı.) Kıçtaki basamak ya da platforma inerek şamandıranın

mapasından halatınızı geçirin ve halatın ucunu teknenin baş tarafındaki koçboynuzuna voltalayın. Daha sonra kıç koçboynuzuna bağladığınız halatı oradan sökerek başa kaydırın.

Bu yöntemin artı yönleri, kıç basamak ya da platformda durduğunuzda kakıca ya da çok sarkmaya ihtiyacınız olmadan şamandıra ile aynı düzlemde bulunacağınızdan halatı mapadan geçirmek çok kolay olacaktır. Eksi yönleri, şamandıra üzerine bağlı halat parçası varsa uzunluğuna dikkat etmeniz gerekir zira pervanenize dolanabilir.

3- Tonozu kementle yakalama

Halatın bir ucunu baştaki koçboynuzlarından birine volta edin. Şamandıraya baştan ya da rüzgâraltından yanaşın. Teknenin baş tarafına giderek iki ucundan tuttuğunuz halatı sarkıtıp atarak şamandırayı yakalayın. (Halatın şamandıranın üstünden aşırtarak diğer tarafa düşmesini sağlayın)

Halatın boştaki ucunu da tekneye voltalayın. Bu yöntemin artı yönü, şamandırayı yakalamak ve mapadan geçirmek zorunda olmamanızdır.

Eksi yönü de kement atmanın çok da kolay olmaması, her seferinde başarıya ulaşamamanızdır.

www.kayrayelken.com

?

balon yelken ve fırtına yelkenidir” derler. Şaka bir yana uzun seyirler planlıyorsanız, gezdikçe çok sert havalara girme ihtimaliniz artar. Yine de genel hava durumu eğilimlerini ve hava tahminlerini takip ederseniz, mevsim dışı maceralara girmezseniz gerçekten de çok tehlikeli bir havaya

ortamdaki su buharının yüzdesi olarak tanımlanan bağıl nemdir. Canlıların yaşayabilmesi için ortamda belli oranda nemin bulunması gerekir o nedenle bağıl nem sıfır olamaz. Bağıl nem %96 ise yoğuşma başlar ve ortamdaki su buharı katı veya sıvı hale dönmeye başlar %100 olduğunda ise yağış başlamıştır. Kapalı ve havasız bir ortamdaysanız yer, tavan ve duvarlarda terlemenin başladığını görebilirsiniz. Ortamdaki nem buharlaşma sonucu arttığına göre buharlaşmaya etki eden iki önemli meteorolojik eleman sıcaklık ve rüzgârdır. Buharlaşma her iki elemanla da doğru orantılı olarak artar. Isınan hava içindeki nemle birlikte yükselir. O nedenle bağıl nem ve sıcaklık, ters orantılı olarak değişir. Havanın daha soğuk olduğu sabah ve akşam saatlerinde yer seviyesindeki bağıl nem yüksek, havanın ısındığı öğle saatlerinde ise düşük seviyelerdedir. Bağıl nemin yüksek, rüzgârın zayıf olduğu yerlerde hissedilen sıcaklığın yüksek olması bunaltıcılığı artırır. Deniz seviyesinden yukarıya çıktıkça bağıl nemin azalması havayı serinletirken hissedilen sıcaklık azalır ve bu kesimlerde bunaltıcı hava koşulları görülmez. Rüzgâr hızlandıkça buharlaşma artar ama hızlanan rüzgâr nemli havayı başka yere taşıyacağı için bulutlanmayı fazlalaştırır. Kuvvetli poyrazda İstanbul’da bulutların çoğalmasında görüleceği gibi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.