Tadına doyulmaz

Uzun süredir hevesle beklenen yarış gerçekleşti ve nihayet filomuzdaki sekiz Farr 40 kapışmak üzere parkura çıktı. Üç gün süren yarışın birincisi Farrfara olurken one design mücadelenin tadı yarışçıların damağında kaldı.

Naviga - - Yariş - YAZI: ŞULE KAYA FOTOĞRAFLAR: TUĞÇE YENER

Dünyada, filosunda en çok Farr 40’a sahip ülkelerden biri olan Türkiye’de böylesine bir kapışma, özellikle profesyonel yelkenciler tarafından büyük hevesle bekleniyordu. Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) nihayet yelkencilerin bu beklentisini NG Hotels sponsorluğunda ve Büyük Kulüp ev sahipliğinde 29-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdi. NG Hotels Farr 40 Türkiye Şampiyonası, aynı zamanda yarış için son derece elverişli alana sahip Büyük Kulüp için de bir ilk oldu. Bu arada kulağımıza gelen bilgiyi de aktaralım: Bu yolda ilk adımını atan Büyük Kulüp yelken yarışçılığını sevdi ve yeni organizasyonlar düşünüyor…

Gelelim yarışa...

Caddebostan parkurunda yapılan NG Hotels Farr 40 Türkiye Şampiyonası’nın ilk yarışı 29 Temmuz Cuma günü saat 14:00’te sekiz teknenin katılımıyla start aldı. 28 knot’a kadar ulaşan son derece sert havada start alan ekipler, yüksek adrenalin eşliğinde mücadelelerine başladı. Daha ilk yarışta Oğuz Ayan dümenciliğindeki Ford Otosan-fenerbahçe 2 teknesinde vardavela telinin kopması sonucu sekiz yarışçı denize düştü. Yelkenciler bir sorun yaşanmadan kurtarıldı. Bu nedenle ilk yarıştan çekilmek zorunda kalan ekip, enerjisinden hiçbir şey kaybetmemiş halde ikinci yarışın startında yer aldı. İlk yarışın birincisi Hasip Gencer dümenciliğindeki Renault Farraway oldu. Takım ikinci yarışta ana yelken mandarının kopması nedeniyle o günkü yarışlardan çekilmek zorunda kaldı. İlk günün birincisi Erhan Uzun dümenciliğindeki Farrfara oldu.

Farrfara liderliği elden bırakmadı

Farr 40 Türkiye Şampiyonası’nın ikinci günü de planlandığı gibi üç yarış gerçekleştirildi. İkinci gün rüzgârın hızı düşerek, 10-14 knot’lara gerilemişti. Günün ilk yarışını bir önceki günün birincisi Farrfara birinci olarak tamamladı. Ekip üçüncü yarışta da finiş hattını ilk kesen takım olunca günün birinciliğini bir kez daha elde etti.

Nihayet son güne gelindiğinde ekiplerde heyecan dozajı artmıştı. Günün ilk yarışının birincisi yine Farrfara oldu. İkinci yarışta ise Ahmet Eker dümenciliğindeki Eker Tombul Ayran finişe birinci ulaştı. Hem günün hem de regattanın son yarışında Farrfara’nın finiş hattını kesmesiyle Türkiye’nin ilk Farr 40 şampiyonasının birincisi Farrfara oldu.

Üç gün boyunca sert rüzgârın ve Büyük Kulüp’ün düzenlediği happy hour’larının eşlik ettiği NG Hotels Farr 40 Türkiye Şampiyonası beklentileri boşa çıkarmadı ve yelkencilere sezonun en iyi mücadelelerinden birini yaşama fırsatı sundu.

www.tayk.org

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.