Bodrum’un lezzeti: Shak Shuka

Naviga - - Yariş -

Marinadaki hesap parkura uyar mı?

İkinci gün ilk yarış coğrafi rotaydı. Bu yarış bittikten sonra şamandıra yarışına geçilecekti. 127 Mb’lik yarış notu aktarmışım teybime. Hepsi bir yarış hatırası. İçinde yarışlara ait çok az an(!) var. Bende kayda değer anları aktarayım o zaman. Mesela; ikinci gün brifingde baş hakem Hulki Oruz (IJ) “Çok güzel rüzgâr olmasına karşı dün üçüncü yarışı yapamadık, komite botunun demirini alması 45 dakika falan sürüyor” dedi. Önemliydi gerçekten. Ayrıca dönen rüzgâr açısına göre parkurun orsa şamandırasını “Gümbet’deki deşarj şamandıralarının üstüne atmamız lazım da bu yüzden üçüncü yarışı yapamadık kusura bakmayın” diye noktaladı konuyu. Start 11:00’de idi. Ama katılımcıların onayını alarak startı 11:30’a çekmeyi teklif etti (bir nevi sözlü ek talimattı bu). Neşeli bir brifingdi özlemişiz böyle anları. Bugün de şamandıra yarışı yapmanın düşüncesinde olduklarını bildirdi. Bakalım marinadaki hesap parkura uyacak mıydı? B6 rotasının uygulanacağını, şamandıra yarışına uygun hava bulunursa yapılabileceğini belirtince yüzler güldü. Aynı gün araya bir de TYF başkanı Serhat Belli’nin basın toplantısı sığmıştı.

Yarış Tyf’nindi ama ikinci gün ilan edilen B6 rotası BAYK’ıN rota kitapçığında yer alan şablon rotalardan biriydi. Bu durum günü kurtaran, arkasından şamandıra yarışının yapılmasına olanak sağlayan bir tercih oldu. Biz bu yarışın start sonrasında Çelebi Adası iskelede geçişine mütakip dönüp Kurtburnu

gireceği öngörülen TV yayıncılığı ile nasıl bir yarış anlatımının reyting getireceği meçhuldü. Fazla yer işgal etmek niyetinde değildik.

Biz sektör temsilcileri olarak. Akışına bıraktık her şeyi. Emek harcanmış bir Türkiye Şampiyonası’ndan ne yarışları ne bu konunun izleyenlerini sağlıklı bir şekilde tatmin edecek yayıncılık yapamadığımızın farkındaydık. İşin magazin ve oldu bittiye getirilen kısmı yaklaşan TYF seçimleri öncesi beni ilgilendirmiyordu doğrusu.

Madalya yarışı diye adlandırılan son gün yarışında ise her şey olup bittiğinde o güzelim mekanda kafaları karıştıran, birkaç teknenin ‘endorsed’ sertifikasına şüpheyle bakıldığı konuşmasıydı... 1,5 saati geçen ödül töreni fenalık verdi. Adına; Türkiye Yat Şampiyonası düzenlenen Mustafa Koç’un kısa bir gösterimle dijital ekrana yansıyan görüntüleri dramatik bir hava estirdi ve yürekten gelen alkışlarla bir kez daha anıldı denizci dostumuz. Hafızalarda yaşanmış anlarıyla yer tutacak bu şampiyona her ne kadar Tyf’nin de olsa sonuçlar BAYK’ıN internet sitesinde yayınlandı. Takip için www.bayk.org adresine bakabilirsiniz.

Ttüürrkkiiyyee Yyaatt Şşaammppiiyyoonnuu Sshhaakk Sshhuukkaa

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.