Yarışalım mı?

Akdeniz’in en önemli açık deniz yarışlarından Rolex Middle Sea Race’te bu yıl Türkiye’de üretilen Infiniti 46 yarıştı. Team Maverick’in mücadele ettiği tekne, IRC 1 sınıfının birincisi oldu.

Naviga - - Pruva - YAZI: ŞULE KAYA

Couse au Large, Voiles et Voiliers, Voile Magazine, Seahorse Magazine gibi denizcilik dergilerinin yazarlarından oluşan UNCL (Union Nationale pour la Course au Large), Jeanneau Sun Fast 3600’ü ‘IRC yılın teknesi’ olarak belirledi. Yıl boyunca regattalarda gösterdiği başarıyla bu unvanı kazanan tekne, Jeanneau ekibi ve Andrieu Yacht Design’ın işbirliği ile tasarlandı. www.topleisure.net

hemen önünde çekilebilir kanat (salma büküldüğünde çekme etkisini sağlayabilmek için) ve yanlarda da DSS kanatları bulunuyor. DSS sistemi rüzgâraltından li etkisi yaratarak teknenin doğrulma momentini artırıyor, böylece daha hafif bir torpil ile daha ağır bir torpilin etkisi elde ediliyor. Sistem ayrıca tekneyi yükselterek ıslak sathı, haliyle su direncini düşürüyor ve boylamasına teknenin dengesini artırıyor.” dedi. Doğrudan kalıp yöntemiyle üretilen Infiniti 46’nın üretiminde ise şu teknolojiler kullanıldı:

“Teknenin tüm parçaları için düşük adette üretime imkan veren doğrudan dişi kalıplar yapıldı. Teknenin tamamı tek ve çok yönlü prepreg karbon fiberden imal edildi. Bu teknoloji ilk olarak Orient Express 6 Farr55’in üretiminde kullanılmıştı. Reçinenin emprenye edildiği ve -18˚C sıcaklıkta saklanan elyaflar kat kat kalıba yerleştirildi ve her katta potların alınması için vakumlandı. Sonrasında köpük öncesi ve sonrasında iç ve dış deri diye adlandırdığımız katmanlar tamamlandığında kalıp fırın içerisine taşınarak, vakum altında dokuz saat boyunca 100˚C sıcaklıkta kürlendi. Kullanılan malzemede reçinenin tam aktivasyonu ancak 85˚C üstü sıcaklıkta fırınlanmasıyla sağlanabildiği için bu yola başvuruldu. Aynı teknoloji bugün uçak ya da Formula 1 arabalarının üretiminde kullanılıyor.”

Infiniti 46’nın deneme seyirleri İstanbul’da gerçekleştirildi ve kara yoluyla Fransa’ya götürüldü, Infiniti Yachts’ın bulunduğu Monako’da suya indi. Bundan sonraki yarış planında Rolex Fastnet, Giraglia ve RORC Transatlantik gibi açık deniz yarışları var. Can Ergün Infiniti 46’daki yeniliklerle ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

“Teknede herhangi bir kaza anında güverte üstünden dümen palasının değişimine imkan veren, motor kullanılmadığında pervanenin yukarı çekilmesini sağlayan pek alışık olmadığımız sistemler var. Bunun dışında ön ıstralya, pupa palangası ve arka yaka hidrolik pistonlar sayesinde düğmeler ile ayarlanıyor. Teknenin direği ise ultra high modulus karbon fiberden üretildi, bu da şu ana kadar üretilmiş en rijit karbon fiber türü. Ayrıca direği tutan çarmıhlarda tek parça Pbo’dan üretildi, bunların direğe montajları ise çok turlu Dyneema çekirdek ip ile sağlandı. Bu aşamada direğin ayarı oldukça zaman aldı fakat direk çarmıh bağlantısı bir kez düzgün şekilde yaptıktan sonra, çarmıhların tek parça olması sebebiyle, değişen rüzgârda güvertedeki li inler ile direk ayarı son derece kolay yapılabilir, tek parça çarmıh teli sayesinde diagonallerde ekstra bir ayar yapmaya gerek kalmıyor.”

www.csccomposites.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.