Okyanus koruyucuları

Sea Keepers, üyeleri arasında yatçılar, dalgıçlar, bilim insanları ve çevrecilerin yer aldığı uluslararası bir topluluk. Sea Keepers, denizleri korumak ve kitleleri bilinçlendirmek amacıyla bu yaşamın kıymetini en iyi bilenlerden, yat sahiplerinden destek

Naviga - - Çevre - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Sponsorları arasında yakıt çözümleri üreten firmalardan, Bentley Motors’a, Camper and Nicholsons’tan Christofle’a Bvlgari’ye kadar lüks yaşamla özdeşleşen markaların yer aldığı Sea Keepers, günümüzde oşinografi alanında araştırma yapanları denize çıkarmak için çalışıyor. Sylvia Earle, Fabien Cousteau gibi alanında çok değerli bilim insanlarının danışma konseyinde yer aldığı topluluğun hedefi hem bilime hizmet etmek hem de denizleri geniş kitlelere tanıtarak korunmasını sağlamak. Sea Keepers Başkanı Richard Snow, bu amaçla birçok etkinlik yaptıklarını, sadece bilimsel araştırma değil sanatsal ve eğitimle ilgili projeler için de yatların uygun bir ortam sunduğunu anlatıyor.

Sea Keepers ne zaman kuruldu?

Uluslararası kâr amacı gütmeyen bir topluluk olan Seakeepers, okyanusların ve iklimin korunmasına odaklanıyor. 1998 yılında çevre kirliliğinin artışından etkilenen yat sahiplerinden oluşan küçük bir grubun kurduğu topluluğun hareket noktası, dünya denizlerindeki durumu gözlemlemek için yatlardaki ekipman ve gelişimi kullanmak. Bugün topluluğun en çok çaba sarfettiği ve ‘Discovery Yachts’ adı verilen programda kişilere ait yatlar araştırma, bilimsel keşif, kitlelere ulaşmak ve sanatsal ilham için okyanuslara ulaşmak amacıyla kullanılıyor.

Kısıtlı imkanlara sahip çocukların katıldığı gezilerden genom sıralaması araştırmaları için laboratuvar görevi görmeye kadar birçok çalışmanın platformu yatlar oluyor.

Bu alandaki çalışmalardan örnekler verir misiniz?

Discovery Yachts programının üç ayrı bileşeni var: Bilim insanlarının yönlendirdiği keşif seyirleri, eğitim organizasyonları, ekipman dağıtımı. Bilim insanlarının katıldığı keşif seyirleri üç-dört gün sürüyor, tekne sahibi ve mürettebat da konu hakkında bilgi edinerek araştırmanın bir parçası oluyor.

Eğitim organizasyonlarında çocuklar ya da eğitmenler bilim insanlarıyla birlikte seyre çıkıyor ve araştırmaya katılıp deniz kaynaklarını korumayı öğreniyor.

Ekipman dağıtımında yat sahibi rotasını takip ederken araştırmalar için büyük önem taşıyan oşinografik ekipmanı belirlenen noktalarda denize bırakıyor. Bu biraz çaba gerektirse de deniz araştırmaları için hayatî önem taşıyan verilerin edinilmesini sağlıyor.

Miami Üniversitesi Köpekbalığı Araştırma ve Koruma Programı ile birçok çalışma yapıyoruz. Bazı köpekbalığı türlerinin markalanması ve biyolojik örnekler toplanması onların sağlığı, davranışları ve dağılımlarıyla ilgili araştırmalara yön veriyor.

Markalama seyirleri geniş kitlelere ulaşabilmek adına da iyi bir platform oluyor. Üniversitedeki bilim insanları

eğitimin önemini bildiği için izlemeye gelenlere araştırmaların içeriğini aktarmak konusunda çok başarılı oluyor. Böylece bu araştırma seyirleri aynı zamanda çevre bilinci eğitimlerine dönüşüyor.

Whitney Laboratory ile deniz biyolojisi bilimi için planktonik organizmaların genom sıralaması üzerine çalışıyoruz. Toplanan planktonlar daha teknedeyken analiz ediliyor. Bu hızlı çalışma yöntemi sayesinde örneklerin karaya yollanması gerekmediği için alınan örnek miktarını sınırlamak zorunda kalmıyoruz. Toplama işlemi de ayrıca heyecan verici oluyor çünkü birçok tanımlanmamış türle karşılaşabiliyoruz.

Nisan 2016 yılında Sea Keepers’ın Asya şubesi kuruldu ve Discovery alanında çalışmalara başladı. Bu bölgede de üç kez eğitim seyirleri yaptık.

Bu seyirlerden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Her alanda olumlu tepkiler alıyoruz. Bilim insanları araştırma teknesine yüklü fonlar ayırmak zorunda kalmadan denize çıkabildikleri için mutlu oluyor. Aynı zamanda çalışmalarını başkalarıyla paylaşma şansını yakalıyorlar. Çocuk ve eğitmen grupları da ilk elden araştırmaları öğrenebiliyor, deniz bilimi hakkında merak ettiklerini sorabiliyor. Tekne sahipleri hem eğitici bir deneyim yaşıyor hem de emeklerinin karşılığını alıyor. Keyfini sürmeyi istediği deniz yaşamını anlayıp korumak için birşeyler yapmış oluyor.

İsteyen her bilim insanı programlarınıza katılabilir mi?

Herhangi bir üniversiteden, araştırma merkezinden ya da benzer amaçlı kurumlardan gelecek tekliflere açığız. Önemli olan projenin bir araç gerektirmesi ve programın kapasitesine uygun olması. Kabul edildiğinde o proje için tekne bulabileceğimizin garantisini veremeyiz. Ancak bölgede uygun olan araçlara ulaşmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Her türden tekne programa katılabiliyor mu?

Programımız yat merkezli olmasına rağmen her türden tekneyi kabul ediyoruz. Program genişledikçe farklı tekneler gerektiren projelerle de karşılaşıyoruz. Küçük tender ya da botlar manevra kabiliyeti gerektiren ve sığ bölgelerdeki araştırmalar ile günübirlik seyirler için kullanılıyor. Daha büyük yatlar ise bir grup araştırmacının katılacağı, birkaç gün sürecek ve çeşitli ekipmanın taşınmasını gerektiren açık deniz seyirleri için ideal.

Lüks yatlar tüm dünyada aşırı tüketimin sembolü olarak görülüyor. Sizce Sea Keepers’ın bu algıyı değiştirebilir mi?

Uluslararası Sea Keepers topluluğu, deniz koruma adına çok belirgin, niş bir alana hitap ediyor. Zaten denizde olan insanlara bilimsel araştırmaları ve çevre korunmasını desteklemek için bir fırsat sunuyoruz. Sea Keepers deniz koruma çalışmalarının vitrinidir. Özetle amacımız ‘aşırı lüks’ olarak kabul edilen araçları denizlerin geleceği için önemli kılmak.

Deniz yaşamını korumak isteyen tekne sahiplerine önerileriniz var mı?

Okyanuslar çevre ve insanlık için çok önemli yaşam kaynakları, onları korumak ekonomik gücü ya da durumu ne olursa olsun herkesin görevi. Ancak teknede yaşayan, tatil yapan, deniz ile doğrudan ilişkisi olanların çevreye etkileri konusunda daha da duyarlı olması gerekiyor. Denizdeyken yapılacak en önemli şey atık üretimini azaltmak. Seyir yaptığımız teknelerle gittiğimiz yerlerin deniz yaşamı hakkında bilgi edinmek de bir farklılık yaratmak adına yapabileceklerimiz arasında. Denizin bize sunduklarının tadını çıkarabilmek için özellikle mercan resifleri gibi hassas ve korunması gereken yerlere zarar vermemeyi ve kirletmemeyi görevimiz olarak kabul etmeliyiz.

www.seakeepers.org

daha planlı programlı olmayı, zorluklarla mücadelede kararlı ve serinkanlı olmayı öğretti. Ayrıca her geçen gün kirlenen ve değerlerini yitiren günümüz dünyasında az da olsa güzel ve barışçıl insanların yaşadığı yerlerin olduğunu görmek ve bilmekten mutlu olduk. Bizim gibi uzun yolculuk yapan çi ler için en önemli değer, aynı hayat tarzından hoşlanıp teknede önce uyumlu olmayı başarabilmek. Bu her şeyi daha da kolaylaştıran ve güzelleştiren bir etken oluyor.

Yine bu seyahatte daha önce karadaki hayat şartlarımızdan çok daha sade bir yaşamı 60 metrekarelik alanda deneyimledik ve bundan çok keyif aldık. Balıkcıl’ın yol alması için kendi kendimize her şeyi üretip çözmeyi ve küçük şeylerden mutlu olmayı da öğrendik. Bir de karadaki yaşantımızda ne kadar gereksiz şeylere vakit ve ilgi harcadığımızı, aslında bunların insan hayatında ne kadar önemsiz olduğunu fark ettik.

Pekiyi denizci olarak neler öğrendiniz?

Özellikle bir yelkenli teknenin emniyetli ve konforlu seyir yapabilmesi için neredeyse her bir saatlik seyrine karşılık bir saatlik bakım ve tamire ihtiyacı oluyor. Yine gidilecek ülkeler, adalar ve toplum ile ilgili bilgi elde etmek, araştırmak, ön navigasyon çalışması, ülke giriş-çıkış işlemleri, kumanya ikmali de zaman alan bir iş. Yolda karşılaştığımız tüm uzun yol denizcileri marka veya model fark etmeksizin her liman ya da demir yerinde teknenin bir problemi ile uğraşıyor. Keza biz de öyle. O nedenle teknenin hemen her şeyi ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Birçok yerde, özellikle de Pasifik Okyanusu’nda servis ve yedek parça bulmak çok zor. Kendi başınızın çaresine bakmak zorundasınız.

Balıkcıl ile dünya seyahatinize başladığınızdan bu yana kaç mil yaptınız?

Avustralya’ya varana kadar yaklaşık 17.500 mil yaptık. Şu an Brisbane

kültürü ile ilgili çok şey öğrendik. Dünya seyahatinde Avustralya’da uzun dönem seyir planlayanlara bu ralliye katılmalarını kesinlikle tavsiye ediyoruz. ( www.downunderrally.com)

Avustralya’da neler yapacaksınız?

Yeni yılı Sidney’de kutlayacağız. Sidney dünyada yeni yıla ilk giren şehirlerden biri üstelik kutlamalar çok görkemli oluyor. Yeni yıldan birkaç gün önce de Avustralyalıların geleneksel SidneyHobart Yarışı başlayacak biliyorsunuz. Bunu yerinde, Balıkcıl’dan izlemek heyecanlı olacak bizim için.

Ocak sonunda yapılan Australia Day kutlamaları da birçok denizcilik ve yelken aktivitesiyle dolu. Bir de buraya kadar gelmişken Great Barrier Reef Bölgesi’ne gideceğiz. Burası hem sualtı hem de yelken açısından çok gözde bir bölge, biz de şimdiden merak ediyoruz.

Seyrin bundan sonrasında size katılmak isteyenler olursa...

Avustralya’da ve sonrasındaki rotalarımızın tüm bu keşif macerasında Balıkcıl’da hem bizimle beraber bu deneyimi paylaşmak isteyen hem de denizcilik bilgisini artırmak isteyen olursa bizimle iletişime geçebilir, belli bir katılım payı karşılığında etaplarımıza katılabilir. info@balikcil.org www.facebook.com/balikcilorg

Sea Keepers’tan Angela Rosenberg röportaj veriyor

Fabien Cousteau ve Richard Snow

Richard Snow öğrencilerle Singapur’daki üç boyutlu tanıtım etkinliği

Miami Üniversitesi köpekbalığı araştırması

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.