Liman’a veda

İstanbul Modern, yeni binası yapılana kadar taşınıyor ve bu büyük değişim öncesi ona yıllardır ev sahipliği yapan ‘liman’a vefa borcunu büyük bir sergiyle ödüyor. 4 Haziran’a kadar açık olan Liman, 19. yüzyıldan günümüze Türkiye sanatında deniz kenarında

Naviga - - Sergİ - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Galataport kapsamında 12 yıldır İstanbul’da Salıpazarı liman sahasında yer alan İstanbul Modern’in antrepodan dönüştürülen binasının yerine uluslararası standartlarda yeni bir müze binası inşa edilecek. Bu sırada Paket Postanesi’nde faaliyetlerine devam edecek İstanbul Modern, İstanbul Limanı olarak bilinen alana da bir süre veda etmek durumunda kalacak.

Kendisine ev sahipliği yapan ‘liman’ı konu alan bu sergi de coğrafi bir konum olmanın ötesinde İstanbul’un denizle ilişkisini farklı boyutlarıyla işliyor. 34 sanatçı ve kolektifin resim, heykel, model, gravür, çizim, fotoğraf, video ve yerleştirmelerinden bir seçki sunan Liman Sergisi’nin küratörlüğünü Çelenk Bafra ve Levent Çalıkoğlu üstlenmiş.

Liman’ın açıldığı günden itibaren ziyaretçi rekoru kırması, İstanbulluların deniz kültürü ve limanlarla kurdukları ilişkinin derinliğini de göstermiş oldu.

Sergide kimler var kimler...

‘Liman’ kavramının sembolik ve metaforik açılımlarına yer veren sergide Theodosius (Yenikapı) Limanı’na dair arkeolojik çalışmalardan günümüze İstanbul kentini, tarihini limanlar üzerinden özetleyen zaman çizelgesi sunuluyor. Çizelgeye danışmanlık yapan Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Güvenç’in İstanbul limanlarının değişimini incelediği makalesi de sergi kataloğunda sanatseverlerin beğenisine sunulmuş.

Ocak sayımızda yer verdiğimiz Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu için hazırlanan ‘Darzanà: İki Tersane, Bir Vasıta’ projesi kapsamında tasarlanıp Haliç tersanesinde üretilen Baştarda adlı tekne de Liman’ın konuklarından. İtaya’daki serginin ardından yurda dönen Baştarda, İstanbul Modern bahçesinde arzı endam ediyor.

Çocukların Liman’ı

Okul grupları için Liman Sergisi’ne paralel bir de eğitim programı hazırlanmış. 4-12 yaş grubu çocuklar için tasarlanan programda tersane, liman, yolculuk gibi kavramlar resim, heykel, video ve yerleştirmeler üzerinden anlatılıyor. Çocuklar eserlerden aldıkları ilhamla onlar için özel hazırlanmış kağıt tasarımlara hayal ettikleri gemileri yapıyor.

6-12 yaş grubu çocuklar ise deniz kültürü, denizin üstündeki farklı ulaşım araçları üzerine kısa bir sohbetin ardından sergiyi geziyor. Sonra da kendi limanlarını tasarlıyor ve içlerine gemilerini yerleştiriyor.

www.istanbulmodern.org

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.