Bu bayrak nasıl dalgalanacak?

Büyük bir iyi niyetle yabancı bayraklı teknesi olanlara sadece %1 KDV ödeyerek Türk Bayrağı’na geçme hakkı tanındı. Ama bu konuda pek çok şey hâlâ netleşmiş değil. Bu belirsizlik bir süre daha devam edecek gibi…

Naviga - - Gündem - YAZI: TURGAY NOYAN

“Türk Bayrağı’na geçiş” mevzuatı tamam, Resmi Gazete’de de yayınlanarak yürürlüğe girdi ama hâlâ gri noktalar var. Bu konu CNR Boat Show’da düzenlenen geniş katılımlı bir toplantıda da açıklanmaya çalışıldı, ancak net bir çözüm ortaya konulamadı. Çünkü uygulama ile ilgili olarak Maliye ve Gümrük Bakanlığı’nın tebliğleri ve yaklaşımları bekleniyor.

Net olan tek şey; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın bu konuya son derece iyi niyetle yaklaştığı, çözüm için çare aradığı. Bunun nedeni de bu bakanlığın bürokratların denizci olmaları ve yıllardır yaşanan sıkıntıları bilmeleri. Nitekim, Cnr’daki toplantıda UDHB Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli, notlarını alırken belirsizliklerin kısa sürede çözüleceğini vurguladı. Toplantıya Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli ve bürokratları, İMEAK Deniz Ticaret Odası ile DENTUR temsilcileri ile kalabalık bir amatör denizci topluluğu katıldı.

Şevli’nin açıklamasına göre, Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra 72 liman başkanlığı bu konu ile ilgili olarak bilgilendirilmiş. Şevli’nin açıklamaları; başka bir bakanlıkla ilgili problem yoksa teknelerin oradan oraya taşınmasına gerek olmadığı yönünde. Teknelerin ölçümü meselesine de değinen Şevli, özetle şunları söyledi: Önce limana bir ön başvuru yapmanız gerekiyor. Sonra da % 1 KDV yatıracaksınız. KDV matrahının belirlemesinde fatura geçerli olacak. Bir sıkıntı halinde değeri tespit komisyonu belirleyecek. Daha sonra bakanlığımız ölçüm işlemi yapacak. Bunu tekneyi görmemiz, enini boyunu bilebilmemiz için yapıyoruz. Bunda tüm liman başkanlıklarımız yetkili… Yat kelimesinin kamuoyunda yarattığı imajın kendilerini de zorladığını söyleyen Şevli bunu, “Yat kelimesini kullanmak istemedik, kotra dedik. Çünkü 10 bin liralık teknesi olana da zengin gözüyle bakılıyor. ‘Aaa.. siz zenginden vergi almayacak mısınız?’ diyorlar. Bunun olmasını istemedik ve ‘tekne’ demeyi tercih ettik. Her tekne de 5 milyon, 10 milyon değil. Düzenlemeler öyle kolay olmuyor. Bir algı var. Bu algıyı yenmek için basının da desteğini rica ediyoruz” diye vurguladı.

Metrekare ile deniz kiralayan tek ülke

Toplantıya katılan Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Okuyucu, düzenlemenin çok heyecan verici olduğunu vurguladıktan sonra ‘bağlama’ sorununun da kısa bir süre içinde çözüleceğine inandığını söyledi. Okuyucu, marina kiralarında işletmecilerin suçu olmadığını ima ederek “Dünyada denize kıyısı olan 180 küsur ülke arasında denizimizi metrekare olarak kiralayan yegane devletiz” dedi.

DENTUR Başkanı Alpaslan Sirkecioğlu da sözlerine “Sizden bir ricam olacak” diye başladı ve şöyle devam etti. “Lütfen kafamızda ‘Şöyle olursa böyle olacak’ diyerek ya da ‘kayıt altına alınacağız’ düşüncesi ile komplo teorileri üretmeyelim. Teknenizi sigorta ettiriyorsunuz, TC kimlik numaranızı veriyorsunuz. Siz zaten kayıt altındasınız. Arkasında korkulacak herhangi bir şey olduğunu hiç zannetmiyorum.”

ÖNEMLİ NOKTALAR

Şimdilik (!) sıfır tekneler için zaman süresi yok. Bu, Türkiye’de üretilen tekneler için de söz konusu…

İkinci el teknelerden 27 Ocak 2017 tarihine kadar yabancı bayrak taşıyan Türk sahipli tekneler yararlanabilecek. Bundan sonra edinilen tekneler kesinlikle yararlanamayacak.

Şişme bot motoru ile birlikte alınırsa %1 KDV ödenecek. Ayrı ayrı alındığında ise bot yine %1 olurken takma motora %18 KDV söz konusu. Şevli bunun çözümü için uğraşıldığını söyledi.

Jet-ski için net tanımlama istendi. Geniş bilgi için denizcilik.gov.tr adresine bakınız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.