Tasarımın zirvesinden ödül

Ocak ayında yat tasarımı alanında iki güzel haberle yüzümüz güldü. Sektörün en deneyimlilerinden Rıza Tansu, Sexy Fish teknesiyle Showboats Design Awards’ta ödüle layık görülürken, genç tasarımcı Harun Kemali de, Akira isimli tasarımıyla Young Designers o

Naviga - - Süperyat - YAZI: ŞULE KAYA

Avusturya’nın Kitzbühel şehri, ocak ayında süperyat dünyasının en önemli isimlerini ağırladı. İki günlük etkinlik süresince gerçekleştirilen Superyacht Design Symposium’da (Süperyat Tasarım Sempozyumu) geleceğin eğilimleri konuşulurken, Showboats Design Awards’ta tasarım ödülleri sahiplerini buldu.

Organizasyonda ayrıca Yılın En İyi Genç Tasarımcıları (Young Designer of the Year) açıklandı. Tüm bu etkinliklerin sonunda Türkiye iki güzel haberle gururlandı. Ülkemizin deneyimli tekne tasarımcılarından Rıza Tansu, 40 metrelik Sexy Fish’le ‘En İyi İç Tasarım ve Yerleşim’ ödülünü alırken, henüz yolun çok başındaki genç tasarımcımız Harun Kemali de Akira adlı projesiyle Young Designers of the Year yarışmasında ilk üçte yer aldı.

Sexy Fish’le dördüncü Neptün heykelini kazanan Rıza Tansu, Naviga’nın aralık sayısında yayınladığımız röportajında, “2010 yılında suya indirdiğimiz Ceylan ve 2011’de Monako’da sergilediğimiz Nomade teknelerimiz Mothership/ Tigershark platformunun ilk örnekleriydi. Nomade’in tanıtımını yaptığımız 2011’den önce ve sonra süperyat tasarımlarını incelerseniz endüstriyi ne kadar etkilediğini görebilirsiniz. Bu platformun başarısını önceki 10 yıllık araştırma geliştirme ve uygulamamıza borçluyuz diye düşünüyorum. Sexy Fish bu platformun (Tigershark) son örneği. Tasarımlarımızda dikkat etmeye çalıştığımız yalınlık, işlevsellik, açık alanların fazlalığı gibi özellikler Sexy Fish’te de fazlasıyla mevcut” demişti. Eni 7,6 metre olan Sexy Fish 10

misafiri ağırlayabiliyor. Performansıyla ‘beklentilerin de ötesinde’ yorumu alan süperyat, 2900 Hp’lik Caterpillar C32 motorlarla 16 knot en yüksek hıza ulaşıyor. Menzili ise 3.500 deniz mili.

Ödüllü genç tasarımcı

Young Designers of the Year ödüllerinde bugüne kadar iki kez finale kalan 25 yaşındaki tasarımcı Harun Kemali, Naviga’nın sorularını yanıtladı. Ailesinin ufak bir ahşap teknesi bulunduğunu ve bu yüzden 10 yaşından beri denizde olduğunu söyleyen Kemali, denize ve bilime olan ilgisini bir araya getirmek amacıyla başladığı İTÜ Gemi İnşaatı ve Makinaları bölümünü 2009 yılında tamamlamış. “Birinci sını ayken Güneş Teknesi takımına girmeye hak kazandım. Kendi tasarımımız ve üretimimiz olan elektrikli ve güneş enerjili teknemizle ABD’DE düzenlenen Solarsplash isimli üniversiteler arası yarışmada 2011 yılında üçüncü, 2012 yılında ise birinci olmayı başardık. 2014 yılında İtalya’da düzenlenen Millennium Yacht Design Awards’ta serbest kategoride elektrikli hız teknesi konseptim ile jüri özel ödülünü kazandım. Aynı yıl 2014 Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen öğrenci tasarım yarışmasında 45 metrelik yelkenli tasarımımız ve üç kişilik ekibimizle birincilik elde ettik. 2015 yılında da Yılın Genç Tasarımcısı Ödülleri’nde 55 metrelik yelkenli konsepti ile finale kaldım.” Kemali yaklaşık iki yıldır Karataş Yat Dizayn’da tasarımcı ve mühendis olarak çalışıyor. Ofisin 34 metrelik yat projeleri Rem ve Zodiac teknelerinin yanı sıra 15-45 metre arası değişen yelkenli ve motoryat konsept, üretim projelerinde yer aldı. Halen üç yeni proje üzerinde çalışıyor.

Harun Kemali’nin tasarımlarında fütüristik çizgiler göze çarpıyor. Her ne kadar modern tasarımlardan hoşlansa da belli bir tarzla kendisini sınırlandırmadığını söyleyen tasarımcı, “Tekneleri deniz, doğa ve insan arasında saygılı bir bağ kuran araçlar olarak görüyorum ve tasarımlarıma buna göre şekil veriyorum. Tarzı ne olursa olsun tasarım yaparken önceliğim amacına uygun özgün çizimler ortaya koymak; estetik, orantı ve kullanışlılığı harmanlayıp olabilecek en iyi sonucu elde etmeye çalışmaktır.” Ağırlıklı olarak yelkenli tekne çalışan Harun Kemali bunun sebebini de şu sözlerle açıklıyor:

“Yelkenli teknelerin daha çevreci ve denizci olduğunu düşünüyorum. İyi yelkenli tekneler gelip geçici trendlerin ötesinde zamansız teknelerdir. Bu sebeplerden bireysel projelerimde ve tercih etme fırsatım olduğunda yelkenliler üzerinde çalışmayı seçiyorum. Ayrıca mühendislik hesapları açısından yelkenli teknelerin daha zorlayıcı olması beni buna yönelten etkenlerden biri.”

Harun Kemali’ye göre Akira’nın Young Designers of the Year’da ilk üçe kalmasındaki en önemli sebeplerden biri verilen ölçütlere sadık olması. “Yarışma konusu olarak bu sene bizden hayali bir müşteriye 80 metre boyunda olabildiğince modern ve zarif bir motoryat ve bu yatın tender’larını tasarlamamız istendi. Farklı, özgün ve fütüristik bir tasarım yapmaya çalışırken gerçekçilik ve üretilebilirlikten kopmamaya çalıştım. Rakiplerimin de iyi tasarımlar yapacağını düşünerek her zaman daha iyi nasıl bir tasarım olabilir düşüncesiyle hareket ettim ve profesyonel kategoride ilk üçe girmeye hak kazandım.” www.rizatansu.com www.htryachtdesign.com

Mühendisliği ve dış tasarımı 2008’de vefat eden Paolo Scanu’ya ait olan Moss’un Proje Müdürü ve Gemi İnşa Mühendisi Bora Paltaoğlu, iç tasarımcısı ise Emrah Keser. Çelik gövde, alüminyum üst bina ile inşa edilen keç tipi Moss, günümüz tasarım anlayışıyla modern çizgilerde tamamlanmış. Bu çizgiye uygun olarak iç mekanlarda da klasik tarz yerine modern ve sade bir tasarım uygulanmış. İç tasarımcı Emrah Keser, “İç mekan tasarımında konsept çalışmalarımız, 3D model görsel hazırlığı ve sunumlarım sonucunda tasarıma yönelik istekleri de değerlendirmemizle ilerledi. Böylece arzulanan tasarıma ve üretime ulaşıldı. Alan genişliği ve yüksekliğini ön planda tutarak ferah ve kullanışlı mekanlar yarattık. Hayatta olmaması sebebiyle Paolo Scanu’yla tanışma fırsatım olmadı. Bu sebeple teknemiz Moss’un iç ve dış tasarımındaki bütünlüğünü, önerilerimi tecrübeli ekibimizle tartışarak hayata geçirdik” diyor.

Moss, Şubat 2013’te Antalya Serbest Bölge’de kurulan ve ilk olarak 47 metrelik Bebe’yi teslim eden Vos Marine’in motoryattan sonra yelkenli tecrübesini göstermek için geliştirdiği bir proje. Emrah Keser, Moss’un tersane için anlamını şöyle anlatıyor: “Moss’a takım ruhuna sahip, başarılı ve özverili saha çalışanlarımızla elde ettiğimiz anlamlı ve önemli bir proje olarak bakıyoruz. Vizyonumuzun bu doğrultuda ilerlemesi sebebiyle yeni kapılar aralayacağımızı umuyoruz. Bu tekneyi dışarıdan baktığımızda modern yelkenli,

içine girdiğinizde lüks motoryat havası vermesi nedeniyle özel buluyoruz. Ayrıca güverte üstünde güneş enerji panellerinin olması da dikkat çekici. Bu panellerle saatte yaklaşık 4kw enerji elde ediliyor. Moss, bu yönüyle çevreci ve yenilikçi bir ruhu temsil ediyor.”

İki alüminyum direkten, 539 metrekare yelken alanından oluşan arma, sekiz adet hidrolik vinçle kolay kontrol edilebilen bir sisteme sahip. Teknenin ilk yelken seyrine eşlik eden Emrah Keser, “Öncelikle oldukça güvenli hissettirdi. Rüzgârı kavrayan yelken yapısıyla yüksek süratlere ulaşabildiğine şahit oldum. Hızlı toparlanma, manevra ve yön değiştirme yeteneği de gözüme çarpan diğer detaylar” diyor.

4.200 metrekare kapalı alan ve 40 kişilik ekibe sahip Vos Marine’in ayrıca marangoz ve boya atölyeleri de bulunuyor. 40 metrelik yelkenli Moss’u sahibine teslim eden Vos Marine’de şu sıralar 33 metre bir motoryatın refit projesi ve 12 metre yenilikçi sürat teknesinin seri üretim hazırlığı devam ediyor.

Ana kamarada sauna

Açılır yüzme platformuna sahip teknenin havuzluğunda iki kişilik dümen mahalli yer alıyor. Geniş oturma ve keyif alanı ise dümenin hemen önünde, ayrı şekilde düzenlenmiş. Üstü kapalı bu alanda yemek masası ve oturma grubu var. Oturma grubunun sırtında güneşlenme ve uzanma alanı da bulunuyor. Baş tara a ise güneşlenme alanları, geniş tik yüzey ve en uçta vardavelayla çevrili, üzerinde güzel vakit geçirilebilecek geniş bir baston yer alıyor.

İç mekanlarda ceviz kaplama mobilya, tavan ve duvar döşeme panellerinde alkantara, deri koltuklar ve panel döşemeleri kullanılmış; mobilya üzerine parlak siyah boya ve parlak vernik uygulanmış. Beş kamarasında toplam 10 kişiyi ağırlayabilen Moss’un altı kişilik üç mürettebat kamarası ve mürettebat için bir yaşam alanı da mevcut. Ana kamara ise özel saunasıyla tekne sahibini şımartmak için birebir.

Elektronik cihazlarda son teknoloji ürünler tercih edilen ve uzaktan kontrolü mümkün altyapıyla donatılan Moss, uzun yolculuklar için gerekli tüm donanıma sahip. Mutfaktaki buzdolaplarının dışında sintine bölgesinde uzak yol için dondurucu dolaplar bulunan teknenin yakıt kapasitesi 12.260, su kapasitesi 9.100 litre. Motorla 1.400 deniz mili menzile sahip Moss, Cummins qsm11 610 HP motor ile güçlendirilmiş.

Vos Marine, Monako veya Cannes fuarına Moss ile katılmak için çalışmalara başlamış.

Teknik özellikleri Tam boy: En: Ağırlık:

40,10 metre 5 metre 170 ton www.vosmarine.com

Akira

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.