16 metrelik süperyat

Ödüllü süperyatlarıyla tüm dünyada tanınan bir marka olan Antalyalı Alia Yachts, bu kez farklı bir kulvarda boy gösteriyor. Günlük gezi teknelerine yönelik talebe cevaben üretilen Alia 16, müstakbel sahibinin isteklerine göre her seferinde baştan yaratılı

Naviga - - Yenİ Tekne - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Bill Dixon tarafından tasarlanan Alia 16, günlük gezi teknelerinden beklenen her şeyi karşılıyor. Pazardaki talebi görüp projeye başlayan tersane, tam da bu sırada turistik bir tesisten gelen siparişle üretimi hızlandırmış. Alia 16 isteğe göre yat, balıkçılık ya da turistik tesislerin günlük gezi teknesi olarak donatılabiliyor. Tek kamara, ikiye çıkarılabiliyor; Volvo Penta IPS sistemi sayesinde kalabalık marinalarda gayet kolay manevra yapabiliyor. Alia Yachts Tersane Müdürü Ömer Koray, Antalya’dan Göcek’e kendi yaptığı transfer sonrasında izlenimlerini şu şekilde aktarıyor: “Kullanımı çok rahat. Ayrıca son derecede denizci bir tekne. Rahatlığına ve yakıt ekonomisine kefilim.”

Antalya’dan Florida’ya

Şimdiye kadar dört adet teslim edilmesine ve mart ayında Florida’ya gidecek beşincisinin üretimine başlanacak olmasına rağmen Alia 16’ya seri üretim demek doğru değil. Çünkü renginden, iç dekorasyonuna, kamara adedinden su yapıcısına kadar her şey sahibinin taleplerini karşılayacak şekilde yapılıyor. Özel kullanıma yönelik yerleşim planındaki iki kamara, turistik kullanım söz konusu olduğunda yerini buzdolabı ve derin dondurucuya bırakıyor; servise yönelik ekipman zenginleştiriliyor. Balıkçılık için özel koltuk, livar, ağır olta donanımları gibi ekipman eklenebiliyor.

Ömer Koray mobilya ve aksesuarların süperyatlarda görülen en kaliteli malzemelerden seçildiğini belirtiyor. Alia 16’lar poliüretan son kat boya ile boyanıyor, hiçbir yerinde jelkot uygulanmıyor, reçine olarak sadece epoksi kullanılıyor. Karbon takviyeli cam-elyaf sandviç yapı oluşturulurken gereken koşulların denetimi, kalitesi ve disiplininin yanı sıra bitiş ve donanım standartlarında da tersanenin süperyat üretimlerinden gelen deneyiminin önemli etkisi var elbette.

Alia 16’nın seyir cihazları Volvo Penta IPS sistemi ile bütünleşik çalışan bir konsoldan oluşuyor. Ev ekipmanı Miele, klima sistemi Webasto, su yapıcı Sea Recovery, hidrolik merdiven Opacmare, elektrik ekipmanı Victron, jeneratör ise Kohler… Özetle tekne yüksek standartta donatılıyor, çıplak verilip sonra opsiyonlarla zenginleştirilen bir donanım anlayışı benimsenmiyor. Karbon demir kolundan usturmaçaya, Tv’den su yapıcıya kadar her şey isteğe göre teknede yerini alıyor.

İngiliz asaleti

Ömer Koray daha önce farklı bir firmada 29-37 metre teknelerin imalatında mühendislik hizmetleri için Bill Dixon ile yaptıkları çalışmalardan memnun kalınca tercihlerini Dixon Yacht Design’dan yana kullandıklarını söylüyor: “Yaratıcı ve birlikte çalışması keyif veren bir kişi olduğu için onu seçtik. Ayrıca onun da böyle bir projenin potansiyel oluşturduğu yönünde inancı tamdı.”

Alia 16, tasarım aşamasında tam olarak hesaplandığı şekilde performans göstermiş; tam yolda 35-37 knot yapıyor. Sandviç gövde, güverte ile bal peteğinden imal edilmiş mobilya ve dekorasyon sayesinde hesaplanan ağırlığın altında tamamlanmış. Koray bu konuda Dixon Yacht Design’ın katkılarının çok büyük olduğunu ifade ediyor ve teknik özelliklerinin yanı sıra teknenin etkileyici bir tasarıma sahip olduğunu ekliyor: “Kullanım kolaylığı ve büyüklüğüne oranla geniş alanlar verdiği için gerek sahipleri gerek tekneyi görenler tarafından takdir ediliyor. Türkiye’de bir koyda görüp bilgi edinmek isteyen onlarca telefon alıyoruz ve bu tabii bizi çok memnun ediyor.”

Devamı gelecek

Kullanımı çok rahat ve geniş güverte alanlarıyla özellikle günlük gezilerde yolcularına zevk veren Alia 16, kısıtlı zamanı olan ve teknesinde personel istemeyen denizi, doğayı ve sporu seven kişiler için son derecede kullanışlı bir model. Süperyatlar için ana tender olarak kullanılacak versiyonu üzerinde de çalıştıklarını belirten Koray, sonuçtan oldukça memnun: “Yaparken de, kullanırken de çok zevk aldığımız bir proje oldu. Biz tekne yapmanın dışında denizi seven, yaşayan ve yelkenlisinden motoryatına gerçekleştirdiğimiz projeleri bizzat kullanan bir ekibiz. Bu proje işin o boyutunda gerçekten çok hoşlandığımız bir tekne oldu. Hatta programımızın izin verdiği bir dönemde tersane için de bir tane üretmeyi planlıyoruz. Bu projeye ve onun çeşitli versiyonlarının getireceği potansiyele inanıyoruz. Alia 16’nın yurt dışındaki benzerlerinin teknik özellikleri ve bitiş standartlarına göre orantısız fiyatlarla satıldığını gördük. Uzun vadede süperyat tender kapasitesi de olduğu için gördüğümüzden üretim gamımıza dahil ettik. Bu projenin getirdiği başarıya bağlı olarak 14 metrelik ve daha soğuk koşulların olduğu coğrafyalar için de 16,5 metrelik bir versiyonunun projelendirmesinde çalışıyoruz.”

Alia 16’nın teknik özellikleri Tam boy: En: Ağırlık:

16 metre 4,70 metre 14.350 kilogram www.aliayachts.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.