Santa Teresa (Sardunya)Barselona (İspanya) (370 mil)

Naviga - - Seyİr Defterİ -

Varış saatimiz çok erken olmasın diye Santa Teresa’dan 12:00 gibi çıkış yaptık. Hava biraz sert, yolculuğumuz bizi biraz hırpalayacak gibi. Ancak beklememiz durumunda meteoroloji havanın daha da sertleşeceğini gösterdiğinden yola çıkmaya karar verdik. Marinanın bulunduğu koyun ağzında, 20-25 knot güneyli rüzgârların oluşturduğu 2-3 metre dalgalar karşıladı bizi. Yelkenlerimizi güneyli rüzgârlarla doldurup batıya doğru keyifli seyrimize başladık. Dalgalar biraz iskele baş omuzluğundan gelse de çok rahatsız edici değil, arada küçük yön değişiklikleri ile yola devam ediyoruz. Akşama doğru hava biraz daha sertleşti ve 35 knot’a ulaştı. Dalga boyları büyüdüyse bile Mira olumsuzlukları bize şimdilik fazla yansıtmıyor. Hava karardıktan sonra

yoksa benim gibi hem zamanını heba edersin hem de paranı.

Yağmurda taksi bulmak da imkansız, büyük mücadeleler sonrasında bir saatte taksi bulduk ve kendimizi marina karşısındaki bara birşeyler yemek için attık.

Badalona Marina’da da yer yokluğundan bizden 16,74X4,7 metre ebatlarımıza rağmen 20X5,5 metre ebatlı tekne parası olan sekiz ay için %21 KDV ile 7.335 euro isteyince yeni marina arayışlarına girdim. Barselona merkezden biraz uzaklaşmakta fayda var, fazla gürültülü, ticari ve endüstriyel. Sabah kiraladığımız taksi ile önce doğu kıyılarını dolaştık. Sırasıyla 7 kilometre mesafedeki Port de Forum’da yer yoktu. 24 kilometre mesafedeki Port Club Nautic’in fiyatı 591 euro/ ay iyiydi ama çevresini, güvenlik ve düzenini sevmedim. Sonrasında gittiğimiz Barselona’dan 31 kilometre mesafedeki Port Mataro’nun marina ofisi bana benim tekne boyum için yer olmadığını ancak marina içindeki yelken okulu sahibi ile görüşebileceğimi, onun karaya aldığı teknesinin yerine bağlanabileceğimi söyledi. Aylık 420 euro ile en ucuzu buydu ama kontrat ve sigortam da olmadan Mira’yı oralarda bırakamayacağımdan istemedim.

Bu kez de güneye döndük, daha önceden iyi referans aldığımız Club Nautig de Sitges’e gittik. Sitges Marina karşısındaki deniz ürünleri restoranları, küçük dükkanları ve harika çevresi ile gönlümüzü çeldi. Güvenlik açısından çok korunaklı olmasa da, kalmayı istedim ancak marina ofis bizim tekne boyumuza göre yer olmadığını söyleyince hayal kırıklığı yaşadım. Yapacak bir şey yok, arayışa devam. Barselona’ya doğru Club Nautic Garraf’a uğradık, yer vardı ve fiyat aldık. Rakam çok kötü değil ama marina içinde ne bir bakkal dükkanı ne bir restoran ne de teknik tamir-bakım servisi var. Yakındaki çimento fabrikası da cabası. Barselona havaalanına 18 kilometre güneybatıdaki Port Ginesta tepeden bakınca oldukça büyük ve düzenli duruyor, içine girdiğimizde de güvenlik açısından son derece iyi olduğunu görüp yerini sevince marina ofise gittik. 18X5 metrelik yer mevcut olduğunu gidip gösterebileceklerini söylediler. Sonuçta altı aylığına KDV dahil 4.312 euro’ya kontratı yaptım. Bitince aynı bedelle aylık olarak da uzatabileceğim istediğim kadar.

Mutlu bir şekilde Badalona’ya dönüp ertesi sabah da, marinadan çıkış yaparak 21 mil kadar güneydoğusundaki Port Ginesta’ya öğle saatlerinde giriş yaptık ve 6026 no’lu yerimize kıçtankara bağlandık. Marina içinde birçok restoran, bar yanında marketi de var. Teknik servis alternatifleri de geniş olan marinanın bağlama kapasitesi denizde 1.245, karada da 350 tekne. www.portginesta.com/en/

Mira’nın bundan sonraki rotası

Mira Mayıs 2017 sonuna kadar Casteldefels’teki Port Ginesta’da konaklayacak, bu dönemlerde bölgede günlük/ha alık yelken ve keşifler yapacağız birlikte. Haziran başında güneybatıya doğru hareketle Tarragano, Valencia, Alicante ve Balear Adaları gezileri sonrasında eylül sonuna doğru Malaga, Cebelitarık geçişi ile Kanarya Adaları ve Madeira Adası’nda birkaç aylık yelken turları yapacağız. Aralık 2017’de Las Palmas’tan başlayıp Atlantik geçişi sonrası en az iki sezon Kanarya Adaları’nı keşfedeceğiz. Güneye doğru Brezilya, Uruguay ve Arjantin gezileri sonrasında da, halen maceraya devam etmekten vazgeçmezsem Ushuaia ve Horn’a gidip Şili Patagonya üzerinden Pasifik’e geçerek kalan yılları Güney Pasifik Adaları ve Uzak Asya, Endonezya, Avustralya ve Yeni Zelanda’da geçirmek üzerine planlar yapıyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.