% 100 Türk

Tamamen yerli sermaye ile yenilikçi akü üretimine odaklanan Yiğit Akü, teknede elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik çözümler de sunuyor. Denizcilerin beklentilerini karşılayan dayanıklı, güvenli ve çevreci ürün grupları hakkında merak ettiklerimizi Yiğ

Naviga - - Ürün -

Tamamen yerli sermaye ve ileri teknoloji makine ve ekipmanla, sürdürülebilir kalitede güvenilir üretim yapan Yiğit Akü aynı zamanda, Türkiye’de akü ile ilgili Ar-ge merkezlerinden biri. Eyyüp Erdem son teknolojiyi kullanarak yapılan yeni yatırımlarla hem starter hem endüstriyel akülerde kapasitesini artıran firmanın son dönemde Ar-ge ve yenilik alanlarındaki çalışmalarını artan bir ivme ile devam ettirerek üretime olan bakış açısını da yeniden modellediğini belirtiyor. Ona göre bu model ürün tasarım ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra üretimde oluşan arıza, model değişim, takım ve kalıp değişim, başlangıç, hız, hatalı üretim ve kapatma kayıplarının en aza indirilmesi ve kalitenin yükseltilmesinde de çok önemli rol oynuyor.

Deniz araçlarına akü tedariğinde en sık karşılaştığınız güçlükler nelerdir?

Konumuzda dünyadaki gelişmeleri yakın takip ediyor, gelişmiş laboratuvarımız, tecrübeli kadromuz ve yaptığımız yeniliklerle sektörde izlenilen bir üretici sıfatıyla değer buluyoruz. Deniz araçlarında kullanılan akülerin temel iki işlevi vardır; motora ilk hareketi vermek ve bir takım elektrikli alet ve cihazların elektrik ihtiyaçlarını karşılamak. Araçların tasarımlarına bağlı olarak bu iki işlevin enerji ihtiyaçları tek bir akü veya akü gruplarından veya birbirleriyle bağlantısı olmayan iki farklı grup aküler ile karşılanabilir. Marin akülerin özellikle kullanıldığı ortam nedeniyle daha güvenli olmaları zaruridir. Bu sınıftaki aküler derin deşarj yeteneği ve çevrim ömür performansları ile standart araç akülerinden tasarım olarak farklılık gösterir. Kullanılan alaşımlar, kutu-kapak malzeme cinsi, tepkimeye giren aktif malzeme içerik ve formülü, rekombinasyon sağlayan özel buşonları gibi çeşitli özel tasarım parametrelerine sahiptir.

Elektrikli cihazları besleme işlevini yerine getiren marin aküler ‘marin servis aküsü’ olarak da tanımlanabilir. Özellikle servis akülerindeki performans beklentisi yüksektir. Bu tarz aküler tıpkı cep telefonu pili gibi her gün doldurup boşaltmaya maruz kalır. Buna ilave olarak da değişkenlik gösteren ve dengeli olmayabilen deşarj yükleri ile farklı sıcaklık ortamlarında zorlanabilir. Bu tarz zorlayıcı ortam ve yükler altında kullanıcıların azımsanmayacak ömür beklentilerine, Yiğit Akü olarak, Derin Deşarj-vrla-jel teknoloji aküleriyle cevap verebiliyoruz.

Jel akülerin kırılma, çatlama oluşturabilecek bir kaza sonrası elektrolitinin (yani içindeki asidin) sıvı fazda olmaması nedeniyle çevreye yayılarak zarar vermemesi, basınç ayarlı otomatik çalışan buşonları ile dışarıya gaz çıkışının çok az düzeyde olması ile kapalı alanlarda kullanmaya elverişliliği, özel alaşımları ve VRLA buşon sisteminde hiçbir bakıma ihtiyaç duyulmaması da performans avantajlarına ilave üstünlükleri olarak değerlendirebilir.

Hedefleriniz ve yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Starter akülerdeki öncülüğümüzü endüstriyel sektöre hitap eden batarya gruplarına da taşıyabilmek için son yıllarda çeşitli çalışmalar ve yatırımlar yaptık. Bu kapsamda Ankara Organize Sanayi bölgesi içerisinde üçüncü fabrika inşaatımız hızla devam ediyor ve yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Ayrıca kurşun plakalı akü tasarımlarımıza ilave olarak Türkiye’nin ilk ve tek lityum batarya üretim tesisini kurmanın gururunu yaşıyoruz. Alternatif bataryalar üzerinde çalışmalar başlattık. Geldiğimiz seviyede enerji depolama ve haberleşme alanlarında lityum batarya tasarımları yaptık ve üretimlere başladık.

Denizde ve karada kışlama durumunda akülerde nelere dikkat edilmesi gerekir?

Akü tipine ve kullanım yerine göre alınacak önlemler bazı noktalarda farklılık gösterir.

Örneğin; Jel VRLA bir akü ile sulu tip akü için yapılacaklar değişebilir. Ayrıca kara taşıtlarında ve deniz taşıtlarında kullanım amaçlarından kaynaklanan sebepler yapılacak bakımın niteliğinde etkili olabilir.

Aküler, sıfırın altındaki sıcaklıklarda yüksek akım sağlamaya devam ederler ancak sıcaklık düştükçe, iç direnci artacağı için akü performansını etkileyecek voltaj düşüşleri gözlemlenebilir. Ayrıca soğuk havalarda araç üzerinde aydınlatma ve ısıtıcıların kullanım yoğunluklarının artması da akünün çalışma koşullarını zorlaştıran etmenlerdir.

Akü tipleri bakımlı ve bakımsız olarak sınıflandırılır. Bakımlı akülerde, elektrolit seviyesi, elektrolit özgül ağırlığı ve açık devre gerilimi kontrol edilirken; bakımsız akülerde sadece açık devre gerilimi incelenir. Bakımsız aküler, elektrolit kontrolüne gerek duyulmayacak şekilde tasarlanmıştır. Sonuç olarak, bakım durumu kullanılan akü tipine göre değişiklikğş g gösterir.

İlkbahar öncesi sezona girmeden akülerin şarj sistemini kontrol ettirmek ve şarj sistemine bağlı oluşan eksik şarj durumu var ise serviste önce şarj sistemlerine bakım yaptırmak ve sonrasında aküler için şarj takviyesi yaptırmak alınabilecek akıllıca önlemlerdendir.

Bir ay gibi kısa sürede de olsa kullanılmayan aküler sorun çıkarır mı?

Araç üzerindeki şarj sisteminin yeterli miktarda akım üretememesi veya başka bir sebeple aküyü kafi miktarda şarj edememesi ve elektrik sistemi üzerindeki olası normal dışı kaçak akımlar akü ömrünü kısaltır.

Ayrıca aracın sık aralıklar ile kısa süreli kullanımı, akünün etkin şarj olmasını engelleyeceği için aracın uygun aralıklarda ve yeterli sürelerde çalıştırılması gerekir. Çünkü marş esnasında aküden çektiğimiz akım miktarını tekrar aküye vermeden kontağı kapatmak akünün çalışma koşullarını zorlaştıran ve zaman içinde deşarj olmasına neden olan bir diğer etmendir.

Soruya geldiğimizde normal kullanım ve arıza dışı standart şartlarda bir ay gibi bir sürede akünün kullanılmaması sıkıntı oluşturmaz.

Aküyü verimli kullanmak için neler yapılabilir?

Öncelikle araç gereksinimlerine göre uygun akü seçilmelidir. Sonrasında akünün yaz ve kış kontrolleri ile birlikte aracın elektriksel donanımının mutlaka periyodik olarak kontrol edilmesi gereklidir. Ek olarak, araçların elektrik donanımı üzerinde ek yük yaratacak olan uygulamalardan ve modifikasyonlardan mümkün olduğunca kaçınmak akü verimini artırır.

Akü kutup başlarının temiz tutulması, oksitlenmeye izin verilmemesi, bağlantı kablolarının yeterli bir yüzey alanı ve uygun sıkılıkla terminallere kontaklarının sağlanması en temel unsurlar olarak akü ömrünü uzamasını sağlar.

Akü uzun süre kullanılmayacaksa, akünün sistem ile bağlantılarının sökülmesi (beslemek zorunda olduğu herhangi bir devre yoksa) ve mümkünse aküyü uygun sıcaklıklarda bekletmeye almak akıllıca olur.

Sistemden akünün sökülmesi sakıncalı ya da sökmek ile uğraşmak istenmiyorsa belli periyotlarla sistemi çalıştırarak veya harici bir kaynakla akü şarj edilmelidir.

www.yigitaku.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.