Bilgisayar oyunundan denize

Tekne yaşamının ayrılmaz parçası haline gelen joystick’ler gitgide daha fazla motor markası tarafından uyarlanmaya başladı. Bu teknoloji harikasına dıştan takma motor üreticileri de kayıtsız kalmadı. Evinrude, Mercury ve Yamaha’nın joystick yorumlarına ge

Naviga - - Teknolojİ - DERLEYEN: AYŞEGÜL BAKIŞ

Bilgisayar oyunlarıyla tanıştığımız yıllarda hayatımıza giren joystick’lerin anlamı 2004 yılında değişti. Volvo Penta’nın içten takma motorlar için geliştirdiği IPS sistemi hiç kuşkusuz yatçılık sektörünün yönünü değiştiren, tekne kullanmayı kolaylaştıran en önemli yeniliklerden biri oldu. Zaman içinde IPS normalleşti, tekne markalarının geliştirdiği yanaşma sistemlerinden söz eder olduk; bu sistemi farklı tekne tiplerine uyarlamak için yola çıkan dıştan takma motor üreticilerinin joystick sistemleriyle tanışmaya başladık. Artık kalabalık yerlere yanaşmak, 360˚ dönmek, hatta pozisyonunu korumak soğuk terler dökmemizi sağlayacak bir sınav olmaktan çıktı, parmaklarımızın ucundaki bir çocuk oyuncağına dönüştü.

Elbette tüm joystick sistemleri aynı prensiple çalışmıyor, birçoğu tekneye ancak inşa aşamasında uygulanabiliyor. Dolayısıyla bu sistemleri ve tekne tiplerini iyi araştırıp mümkünse deneme seyrine çıkmakta fayda var. Dikkat edilecek konulardan biri sistemin manevra pervanesiyle birlikte çalışıp çalışmadığı. Bununla birlikte dıştan takma motorların tekneyi yanlara hareket ettirmesi sırasında kıç aynaya fazla kuvvet uygulanacağını da unutmayın. Joystick özellikle sıkışık alanlarda, kötü havalarda yanaşırken deneyimsiz tekne sahipleri için bulunmaz bir nimettir. Ancak denizin bin bir türlü hali var; siz yine de joystick yokmuş gibi yanaşma ve manevraları öğrenin, deneyim edinin; ardından teknolojinin nimetlerinden faydalanıp keyfini çıkarın.

değişimleriyle de belirtiliyor. Rota kaç derece arttığında nasıl etki edeceği görülebiliyor. Elektronik direksiyon dümeni, tekne hızında, direksiyon açısında dönüş hızında ve ivmelenmede daha sezgisel geri bildirim sağlıyor. Yanlara ve kendi ekseni etrafında dönüş ile gelişmiş yanaşma kontrolüne sahip olmak mümkün. Kumanda kolu kullanılırken otomatik trim sistemi motor trimini opsiyonel bir seviyede tutuyor. Sistemde 250 ya da 300 HP dört motora kadar kullanılabiliyor.

Mercury’nin joystick’e ek olarak sunduğu farklı teknolojik kolaylıklar da var. Örneğin; Vesselview teknedeki tüm sistemlerin kontrol edildiği bir ekran; Yol Noktası Sıralaması joystick yöneticisiyle birlikte belirlediğiniz rotayı takip etmenizi sağlıyor. Otomatik İlerleme sabitlenen dahili elektronik pusulayla tekneyi rotada tutuyor. Smart Craft paketindeki dijital demirleme sistemi, demir atamayacağınız kadar derin yerlerde ya da yalnızken dümeni bırakmanız gerektiğinde pozisyonu yitirmenizi engelliyor.

www.mercurysport.com

Fatih Muslu cevaplıyor: Avrupa’da birçok bölge için herhangi bir sertifika veya ehliyet gerekmezken,

Türkiye, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Hırvatistan için belli belgelere ihtiyacınız vardır. Hırvatistan’da tekne kiralayabilmeniz için teknede 18 yaş üstü bir kişinin bu ülkede geçerli bir ehliyeti bulunmalıdır. Ayrıca bu kişi tekneyi yönetme, dar alanda manevra

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.