2047 Yılında Teknoloji

Mobil genişbant teknolojileri hayatımızı hızla değiştirmeye devam ediyor. Bu değişim içerisinde çığır açan uygulamaların etkili olduğu sektörlerden biri de hiç şüphesiz “ulaşım” olarak öne çıkıyor.

Newtech - - DOSYA -

Akıllı ulaşım teknolojileri; kısalan seyahat süreleriyle çevreye daha az zarar veriyor. Entegre iletişim sistemleri kaza anında acil müdahaleye zemin hazırlıyor, lojistik alanında ileri seviye bir filo yönetimi kuruyor. Özetle ulaşımda mobil genişbant teknolojilerinin kullanımı bireylerin yaşamını kolaylaştırırken kurumların işleyişinde de maliyet ve zaman yönetimini doğru yöneterek etkinliği arttırıyor. Robotların gelecekte işlerimizi elimizden alacağı ve bu konuda çok sayıda rehbere ihtiyacımız olduğu kesin. Çok tartışılan konuyla ilgili referans niteliğinde Future of jobs raporunu yayınlayan World Economic Forum(WEF) aralarında Türkiye’nin olduğu 15 ülke/bölgedeki değişimi analiz ediyor. Küresel iş gücünün %65’ini temsil eden bu pazarlarda teknolojik gelişmelerin 2020 yılına kadar 5.1 milyon adet işi yok edeceği belirtiliyor. İşlerin yapısal dönüşümünde demografik ve sosyo-ekonomik faktörlerle teknolojiyi ayrı ayrı inceleyen raporda değişen iş ortamları ve esnek anlaşma koşulları öncelikli etken olarak görülüyor. Teknolojik faktörler arasında ise ilk sırada mobil ve bulut teknolojisindeki gelişmeler var. Onu işlemci gücündeki ilerlemeler ve büyük veri izliyor. Yeni enerji kaynakları ve yenilebilir teknolojiler ise üçüncü en etkili faktör, Nesnelerin interneti , kitle kaynaklı ve paylaşım odaklı ekonomi ve robotik alanındaki gelişmeler yine istihdam piyasasının yeni yönünü çizen teknolojiler arasında.

Çevreci Bir Yaklaşım İle Hizmetler Sunulacak

Ulaşımda genişbant teknolojisi hayatı kolaylaştıran pek çok çözümü hayatımıza katacak. Hatta bununla da kalmayıp “sürdürülebilirlik” anlamında pek çok faydayı da beraberinde getirecek. Mobil genişbant teknolojileriyle birlikte gelen “akıllı ulaşım teknolojileri”, seyahat rotasının planlamasından, çevreci sürüşe kadar pek çok farklı yöntemle seyahat sürelerinin kısalmasını sağlayarak karbon salımının azalmasına ciddi katkı sağlayacak. Karayolları, demir yolları, havacılık ve denizcilik alanlarında akıllı teknolojilerin kullanımıyla birlikte ulaştırma altyapı ve kullanılan araçlarda önemli yenilikler bizleri bekliyor olacak. Dünya genelinde sadece karayollarındaki karmaşa ve sıkışıklığın küresel olarak yaratılan milli hasılatın yüzde 1’i kadar maliyet yükü getirmesi , bunun da 115 milyar euro’ya işaret ediyor olması ulaşıma yapılacak olan “akıllı” yatırımların önemini açıkça ortaya koyuyor. Yapılacak olan yatırımlara bakıldığında, her yıl ortalama olarak yollarda kazalar sonucu hayatını kaybeden sayısının 40 bin kişi olduğu, karbon emisyonunun hızla yayıldığı dünyada bu seviyelerin aşağı çekilmesinde önemli rolü olması kaçınılmaz görünüyor.

Anlık olarak aldığı verileri analiz ederek, gerçek zamanlı trafik bilgilerini içeren bir sistem, araçların gerçek hızlarının bir algoritma ile hesaplanarak trafik yoğunluk haritalarının oluşturulmasına aracılık ediliyor. Karayolları birimleri ve operatörlerin işbirliğiyle oluşturulan bu sistem SMS ve MMS tabanlı olarak da servis sunabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.