Tasarım

Newtech - - İNCELEME -

Akıllı telefon, Android ve iPhone cihazlarındaki metale yönelimin dışında; plastik ve camdan oluşuyor. Ön yüzünde üstte Microsoft logosu ve selfie kamerası yer alıyor. Ekran çerçevesi ne ince, ne de kalın; ancak alt kısmında geniş bir alan yok, yani ekranı oldukça yoğun bir şekilde ön yüzünü kapsıyor. Bu hoş bir artı.

Ekranın altında fiziksel butonu bulunmuyor. Üst kısmında kulaklık girişi bulunuyor, keşke altta olsaydı. Yanlarında, sağda güç/ekran kilidi tuşu, kamera deklanşörü, ses açma/ kapama mevcut. Solunda buton yok. Alt kısmında USB-C portu yer alıyor. 150 gram ağırlığında, ekran boyutuna göre normal bir düzey.

Kullanım

Windows Phone 8’e aşinaysanız ya da bir süre bile olsa deneyimlediyseniz Windows 10’da sizi şaşırtacak bir arayüzün olmadığını baştan belirtelim. Görsellik, kullanım ve genel hatlarıyla detaylar benzer yapıda. Bazı ekstralar var sadece. Detaylara geçeceğiz… Lumia 950’nin güç düğmesine basıldıktan sonra kurulum süresi oldukça kısa, birkaç ‘onay’ butonuna ve ‘evet, okudum ve anladım’ sekmesine dokunmanız gerekiyor. Burada dikkat çekici ya da ‘bu da nesi’ diyebileceğiniz bir durum yok. Ve ana ekran karşınızda…

Yukarı doğru sürükleyerek açıyorsunuz, ardından Outlook Posta-Takvim, MS Office uygulamaları, Skype, Microsoft Edge, Kişiler gibi bir ana ekran uygulama karecikleri ile karşılaşıyorsunuz. Aslında bir Android ya da iOS kullanıcısı için bu biraz karmaşık hisler yaratıyor, basit ve genellikle zarif uygulama ikonları yerine kareler ve içlerindeki yazılar söz konusu. Ayrıca ekranın en altındaki tüm uygulamalar sekmesi de sizi ayarlar ve diğer uygulamalara götürüyor. Microsoft, kendi Edge tarayıcısının kullanılmasını istiyor, diğer birçok konuda kendi uygulamalarını da. Ancak Google Chrome ya da başka alışkanlıklarından vazgeçmek isteyenler için de Windows Mağaza’sında seçenekler oldukça geniş. Ancak indirilen uygulamanın güncellenmesi konusunda sorunlar devam ediyor.

Teknik detaylar

5.2 inç ekrana sahip, ekranının sunduğu çözünürlük değeri 2560 x 1440 yani QHD. Ekran, kılcal çizilmelere karşı Gorilla Glass 3 ile kaplı. Qualcomm Snapdragon 808 çipsetine sahip. 3000 mAh pil kapasitesi ile 12-13 saat konuşma süresi sunuyor. 32 GB dahili depolama, 3 GB RAM, microSD desteği, LTE Cat 9 ile geliyor. 4K video kaydedebiliyor, 20 MP arka/5 MP ön kamera gibi iddialı özelliklere sahip.

Performans

Cihaz oldukça hızlı, takılma ya da can sıkıcı yavaşlıklar söz konusu değil. Kamerasının odaklama süresi ve genel olarak hızı olağanüstü derecede iyi. Hız ve performans açısından kesinlikle sorunsuz bir akıllı telefon ile karşı karşıyasınız. Kamerası son dönemde karşılaştıklarımız arasında en iyiler arasında. Sorunsuz bir netlik ve düşük ışıkta net fotoğraf performansı söz konusu bu cihazda. Selfie kamerası ise arka kameraya nazaran büyük fark yaratmıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.