Akıllı Telefondan Canlı Yayın

YouTube, Snapchat, Periscope hepsi birer canlı yayın platform ve geri sayım başladı, sizi bekliyorlar…

Newtech - - DOSYA -

Teknoloji için küçümsenebilecek bir gelişme değil bu. Eskiden koca canlı yayın arabaları ülke ülke, şehir şehir gezerdi, özel kurulumlar yapar, sonra canlı yayın için ‘başlıyoruz’ derlerdi. Şimdi öyle mi? Telefonun mu var? Canlı yayındayız!

Youtube bu özelliği çoktan duyurmuş, LIVE yayınlarla gündeme gelmişti. Profesyonel manada canlı yayın işine de son 1-2 yılda ciddi katkı da sağladılar. The Young Turks gibi birçok programlar çıktı ortaya, kendi televizyonlarını kurdular ve yıllardır canlı yayına devam ediyorlar. Yapılan her yayın kayıt altında olduğu için, dünyanın en çok ziyaretçisi olan video platformlarından Youtube kanallarında ‘şipşak’ yerini alıyor çekimleriniz.

Başta da bahsettiğim gibi, Youtube bu konuyu çok farklı yerlere taşıdı. Binlerce izleyicisi olan kanallar gündeme geldi ve Youtube artık onlara ödemeler yapıyor. Peki rakipler kimler?

Periscope fenomeni

Hiç şüphesiz, Twitter ve Facebook, Youtube yani Google’ın en çekişmeli rakipleri. Twitter, Periscope uygulaması ile tüm akıllı telefonlarda canlı yayını mümkün kılıyor. İnsanlar tek tuşla ansızın canlı yayındalar! Çok geniş kitleleri peşinden sürükleyen Periscope, daha da büyümeye devam ediyor.

Twitter başarıdan başarıya koşarken bir diğer sosyal ağ fenomeni Facebook’ta çalışmalar yürütüyor. Facebook Live, son dönemin en sevilen canlı yayın platform halini aldı bile. Konserler ve etkinlikleri buradan canlı olarak izleyebiliyorsunuz.

Ve tüm bu yayınların izlenebilmesi için cebinizden akıllı telefonunuzu çıkarmanız yeterli. Evet, bir bilgisayara kesinlikle ihtiyacınız yok (ama isterseniz bilgisayardan da izleyebilirsiniz tabi). İnternete bağlı olmanız ve akıllı telefona sahip olmanız yeterli.

Büyük bir sektör

Binlerce kişiye yapılan canlı yayınlar elbette büyük bir sektör oluşması anlamına da geliyor. Bu da yeni bir sektörün doğmasını sağlıyor. Youtube, başta da bahsettiğim gibi, ciddi kitlelere ulaşan kanallara ödeme yapıyor. Periscope ve Facebook için de yeni projeler yolda. Polonyadan.Com da Periscope üzerinden yayın yapan ve 2017’de canlı yayın projeleri olan projelerden biri.

Sadece metin bazlı yayınlar değil video odaklı içerikler de dünyayı sallıyor. Üstelik bu noktada etkileşim de inanılmaz. Siz yayın yaparken, üyelerinizin yorumlar göndermesi, sorulara cevaplar vermeniz ve ziyaretçileriniz ile interaktif bir aktiviye yapmanız, projelerinizin geleceği için ciddi bir adım teşkil etmiş oluyor.

Yeni medya

Canlı yayının sadece kameranın ya da akıllı telefonun karşısındakiler için yenilikler getirmediği de aşikar. İzleyici için de ayrı bir dünya, yenilik anlamı taşıyor canlı yayınlar. Düşünsenenize Twitter’dasınız ve bir anda trafik kazası yaşanmış bir bölgeden gerçekleştirilen canlı yayını izleyebiliyorsunuz. Üstelik yayını da bir takipçiniz gerçekleştiriyor. Tek adımla bu yayına bağlanabiliyor, üstelik sorular yöneltebiliyorsunuz. ‘Yaralıların durumu iyi mi’ gibi. Bir futbol maçına dair yayında devre arasında yorum yapan arkadaşıza sorabiliyorsunuz; ‘ ikinci yarı çok gol olur mu’ ve

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.