Fotoğrafın Usta Yazıcıları

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile pratik fotoğraf yazıcısı ihtiyacı da gittikçe artmaktadır. İşte işinize yarayacak bazı fotoğraf yazıcısı önerileri.

Newtech - - REHBER -

Gerçek fotoğraf yazıcıları (sadece üreticilerinin fotoğraf yazıcıları olarak adlandırdığı standart inkjet’lerin aksine) tüketici düzeyinde iki geniş kategoriye ayrılıyor: özel ve hemen hemen özel fotoğraf yazıcıları. Adından da anlaşılacağı gibi, özel (küçük formatlı olarak da bilinir) fotoğraf yazıcıları fotoğraflardan başka hiçbir şeyi basmaz . Genellikle, maksimum 2x3, 4x6 veya 5x7 inç boyutlarındaki kağıtlarla sınırlıdır, ancak kategori yalnızca sınırlarıyla tanımlanmamıştır. Bu yazıcılar nispeten küçük ve taşınabilirdir. Ayrıca, kullanım kolaylığı sağlayan, bağımsız tüketici elektroniği ürünlerinden çok daha küçük bilgisayar yazıcılarıdırlar. Bu günlerde hala piyasada az sayıda varlar.

Hemen hemen özel fotoğraf yazıcıları ise, en azından tüketici düzeyinde olanlar, ciddi amatör fotoğrafçıları hedefliyorlar. Profesyonel düzeyde çıktı kalitesi sunarlar, tipik olarak 13 x 19 inç boyutlara kadar basabilirler ve en iyi sonucu elde etmek için makul bir seviyede özelleştirilmiş olmaları gerekir. Her iki kategorinin ortak noktası fotoğraf basmaktır. İşte doğru seçeneği bulmak için düşünmeniz gereken şey.

Bir fotoğraf yazıcısına ihtiyacınız var mı?

Özel veya hemen hemen özel hepsi-bir-arada bir fotoğraf yazıcısı yoktur, ancak bazı özel fotoğraf yazıcılarına baskının ötesinde işlevler eklenmiştir. Çoğu, bir görüntüyü kırpmanıza, kırmızı gözleri kaldırmanıza ve benzeri şeyler gibi temel düzenleme özelliklerine sahip menüleri içerirler. Birkaçı, esasen onları evdeki fotoğraf kiosk’ları yapan pek çok düzenleme seçeneği içerir, genellikle komutları kolayca vermenizi sağlayan büyük bir dokunmatik ekranı içerirler. Bunlar genellikle slaytları ve film negatiflerini tarama özelliği de sunarlar. Bazıları yüzlerce fotoğrafı depolamak için yeterli belleği de içerir, böylece yazıcıyı yanınızda getirebilir, fotoğrafları gösterebilir ve yerinde yazdırabilirsiniz. Bazı özel fotoğraf yazıcıları kameralar gibi başka tür cihazlara eklenmiştir; diğer cihazlar da benzer sonuçlar verir ancak gerçekten yazıcı değildirler. Hemen hemen özel fotoğraf yazıcıları, özel modellerle aynı özellikleri sunmaz. Bununla birlikte, tanımı gereği standart iş belgelerini de yazdırabilme yeteneğine sahiplerdir, ancak genel olarak özellikleri boşa gider, bir Porsche’yi bir şehir içi otomobili olarak kullanmak gibi. Bazılarını normal ofis baskısında kullanmak diğerlerine göre daha zordur, zira temelde parlak ve normal kağıt arasında geçiş yaparken mürekkep kartuşlarını değiştirmeniz gerekir. Hemen hemen özel fotoğraf yazıcılarını ofis baskısı için de kullanacaksanız, fotoğraf kağıdı ile normal kağıt arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlayanını seçin.

Maliyetler

Mümkünse, çalıştırma maliyetini ve toplam sahip olma maliyetini kontrol edin. Ne yazık ki bu, fotoğraf başına maliyet hesaplamak için halen kabul gören bir standart olmadığından, hemen hemen özel fotoğraf yazıcıları için imkânsız olabilir. Ancak özel fotoğraf yazıcıları için fotoğraf başına maliyet hesaplamak genellikle kolaydır, çünkü çoğu üretici belirli bir sayıda fotoğraf için yeterli mürekkep ve kağıdı olan baskı paketleri satmaktadır.

Fotoğraf başına maliyeti özel bir fotoğraf yazıcısı için bulmak amacıyla, baskı paketinin maliyetini basılacak fotoğraf sayısına bölün. Toplam sahip olma maliyetini elde etmek için, fotoğraf başına maliyeti yazıcının ömrü boyunca yazdırmayı beklediğiniz fotoğraf sayısıyla çarpıp buna yazıcının başlangıç ücretini de ekleyin. Bu, toplam fiyatları karşılaştırmak için en iyi temeldir.

Siyah beyaz baskı yapıyor musunuz?

Çoğu yazıcı kategorisinde renklere gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünmelisiniz. Fotoğraf yazıcıları bu soruyu pek cevaplamaz, bu nedenle birçok yazıcının üstesinden gelemediği siyah beyaza ihtiyacınız olup olmadığını düşünmelisiniz. En sık görülen kusur, farklı gri tonlardaki tonlamadadır. Siyah beyaz fotoğraflar basacaksanız, yazıcının renkli fotoğraf kalitesinden ayrı olarak siyah beyaz fotoğraf kalitesini de kontrol etmeniz gerekir. Bu daha çok özel fotoğraf yazıcılarında rastlanan bir sorun, ancak her iki durumda da düşünmek gerekir. İşte size bazı öneriler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.