Pentax K3 İncelemesi

Pentax K3’ün teknik özelliklerini sizler için inceledik.

Photoline - - Içindekiler -

Yağmura ve darbeye dayanıklı Pentax K3’ü sizler için inceledik.

Pentax K3’ün göze çarpan ilk özelliği sağlam ve suya dayanıklı Bir gövdesinin olması. Bu durum zorlu iklim şartlarında Bile makinenizi düşünmeden güvenle fotoğraf çekeBilmenizi sağlıyor. DSLR makineler için 150-200TL giBi Bir ücrete yağmurluk alınırken, Bu makine için yağmurluk almanıza gerek yok.

Makinenin ikinci özelliği ise ISO aralığının çok geniş olması. ISO 100 ile 51.200 aralığında. TaBi yüksek ISO BeraBerinde noise’u getiriyor. Ancak ISO performansının oldukça iyi olduğunu söyleyeBilirim. Bir diğer önemli özellik ise gövde de yer alan titreşim engelleyicisi sayesinde hem daha net fotoğraflar, hem de titreşimsiz Full HD video çekeBilme olanağına sahip olması.

K3’ün diğer özelliklerine Baktığımızda 24mp görüntü algılayıcı, APS-C sensör ve prime 3 işlemci kullanılmış. 18 ve 22 megapiksellik rakiplerini de Bu konuda geçmiş gözüküyor.

Flucard işBirliği ile kaBlosuz aktarım özellikli Bir wi-fi kart oluşturulmuş, Böylelikle yalnızca aktarım yapmakla kalmıyor aynı zamanda makinenin görüş alanından yararlanarak ayarları değiştireBiliyor ve çekim yapılaBiliyor. Ayrıca fotoğrafların tümü yerine, seçtiğiniz fotoğrafları cep telefonunuza ya da taBletinize kaBlosuz olarak aktaraBiliyorsunuz.

Sağlam, güçlü yapısı ile Pentax K3 güvenli ve kaliteli görüntü alma imkanı sunuyor. En gelişmiş DSLR fotoğraf makinesi olma özelliğini eline alan K-3, gövde tasarımı olarak K5 ya da K5II modellerine oldukça Benzer Bir yapıyla karşımıza geldi. Teknik olarak ise isteğe Bağlı olarak kapatılıp açılaBilen AA filtresi sayesinde “Moire” (İstenmeyen çizgiler, dalgalanmalar, noktalar) oluşumu önleneBiliyor ya da istenilen durumlarda maksimum keskinlik elde edileBiliyor. 24MP çözünürlüğünde APS-C sensör, her türlü hareketli oBje ya da konuda yüksek performans sağlayan saniyede 8.3 kare seri çekim hızı,100-51,200 ISO aralığı, yeni geliştirilen SAFOX11 27 noktadan otomatik netleme sistemi, güçlü Prime III görüntü işlemcisi, 1/8000 maksimum enstantane değeri ve 3.2-inç 1.37 milyon nokta TFT LCD ekran giBi ayrıntılar ile hazırlanan K-3, 1920 x 1080 piksel Full HD 60, 50, 30 ve 24p video çekimi yapaBiliyor. 86,000 piksel RGB ışık ölçüm sistemi ve geliştirilen özel algoritmalar ile pozlama doğruluğu, otomatik netleme performansı

ve beyaz ayarı seçimi konularında üst seviye sonuçlar ortaya koyabilen model, çift SD kart yuvasıyla da JPEG ve RAW fotoğrafları iki ayrı kart üzerine yazarak kullanıcısına büyük kolaylık sağlayabiliyor. Pentax K-3 aynı zamanda Eye-Fi isimli kablosuz bağlantıya sahip hafıza kartlarına da destek veriyor ve üzerinde düşük ışıklı ortamlar için dahili bir flaş yer alıyor.

Su ve Toz Geçirmiyor

Daha rahat çekimler yapmak için %100 kapsama alanına sahip bir optik vizör ile hazırlanan Pentax K-3, magnezyum alaşım gövde ve paslanmaz çelik kasasıyla sağlam bir yapı ortaya koyuyor. Ayrıca su ve toz geçirmeyen DSLR fotoğraf makinesi, Pentax’ın “SR” dahili görüntü sabitleme teknolojisi ile elde çekimlerde kullanıcılara yardımcı olabiliyor. HDMI portu üzerinden televizyonlara bağlanabilen ve görüntü aktarımı sağlayabilen PentaxK-3, USB 3.0 bağlantısı üzerinden de yüksek hızlı veri aktarımı yapabiliyor, Lityum-iyon D-LI90 bataryası ile CIPA standartlarına göre 560 fotoğraf çekimi yapabiliyor ve 131 x 100 x 77mm boyut ile 800 gram ağırlık değeriyle geliyor.

Saniyede 8,3 kare çekeBiliyorsunuz. Bu özelliğinin de rakip makinelerden ön planda olduğunu söylemek gerekir. 27 AF noktası var ve Bunun 25’i cross type. Yani vizörden Baktığınızda daha fazla Bir alanı daha hızlı netliyorsunuz. Makinenin ağırlığına...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.