Yalova Fotoğrafçılar Buluşması

PhotoPlay üyeleri birbirleriyle tanışıyor…

Photoline - - Içindekiler -

150 Kişinin katılımıyla Yalova Fotoğrafçılar Buluşması düzenlendi.

PhotoPlay; 64 ilde temsilcisi bulunan, dinamik, heyecanlı, fotoğrafa gönül vermiş, gezmeyi keşfetmeyi seven gönüllü üyelerden oluşan kocaman bir aile haline geldi. Bu büyük ailenin, birlikte yapılacak projeler öncesinde birbirini tanıması için, sürekli olarak düzenlenecek olan “Fotoğrafçılar Buluşması Organizasyonu”nun ilkini Yalova’da gerçekleştirdik. PhotoPlay Yalova İl Temsilcimiz Suat GÖK’ün önderliğinde; Yalova Fotoğraf Atölyesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz “Yalova Fotoğrafçılar Buluşması” etkinliğini, toplamda 150 PhotoPlay Üyesinin katılımıyla gerçekleştirdik. Eşsiz güzellikteki Erikli Şelalesi, Delmece yaylası Şenlikleri ve Dipsiz Göl’e gezi düzenledik. Katkılarından dolayı Ya- lova İl Kültür Müdürü Ziya KARATEKİN’e teşekkürlerimizi sunarız.

ERİKLİ ŞELALESİ

Tabiatın ne kadar cesur olduğunu merak eden ve bu anı ölümsüzleştirmek isteyen 105 PhotoPlay üyesi ile saat 07:00’de İstanbul’dan yola koyulduk. Yalova’ya vardığımızda bizleri Yalova İl Temsilcimiz Suat GÖK ve Yalova Fotoğraf Atölyesi’nden 35 katılımcı karşıladı. Buradan yolumuza, Yalova İl Kültür Müdürlüğü’nün PhotoPlay’e tahsis ettiği üstü açık otobüslerle devam ettik ve ilk durağımız Erikli Şelalesi oldu. Erikli Yaylası Çınarcık ilçesinin Teşvikiye Köyü’nde, herkesçe bilinen bir mesire yeridir. Köyün hemen yanından geçen Karpuzdere boyunca geniş piknik alanları vardır. Erikli yayla olarak bilinmesine karşın aslında yayla değil, çok yüksek olmayan düz bir alandır. Delmece Yaylası’na çıkılan yol üzerindeki Erikli Şelalesi, Yalova Kent Ormanı içerisinde bulunuyor. İki ayrı kademede farklı çağlayanlar yapan Erikli, minik göletleriyle doğanın kucağında uzanan eşsiz bir güzellik olarak belleklerde yer ediniyor.

Bölgeye vardığımızda Nihat Karadağ’dan şelalelerin nasıl fotoğraflanacağı ve ND Filtrenin kullanımına dair gerekli bilgileri aldıktan sonra bu eşsiz doğayı keşfetmek için dağılıyoruz. Burada bizleri Ihlamur,

kestane, kayın, meşe, gürgen ve çam ağaçlarıyla bezenmiş bir patika yol karşılıyor. Asma köprüler ve seyir teraslarından geçilerek yapılan hoş bir yürüyüşle varılıyor şelalelere. Bir diğer adı da “Çifte Şelaleler” olan Erikli’de; bir küçük bir de minik bir gölete sahip büyük şelale bulunmakta. Seyir teraslarına ve uygun noktalara yerleşen PhotoPlay üyeleri yaklaşık 3 saat boyunca hem doğanın hem de bu eşsiz ortamı fotoğraflamanın keyfini çıkardılar.

DELMECE YAYLASI

Erikli Şelaleleri’ni geride bırakıp, Delmece Yaylası’na, Şenliklere doğru yol alıyoruz. Bu kısa yolculuk esnasında fotoğraf severler hem doğanın güzelliklerini hem de çektikleri fotoğrafları kritik ediyorlar. Yaylaya ulaştığımızda şenlikler başlamış, tüm hızıyla devam ediyordu fakat önce yemek molası vermemiz gerekiyordu. Yalova İl Kültür Müdürlüğü’nün bize tahsis ettiği özel bölgede molamızı verdikten sonra rehberimiz üyelerimize, şenlikle ve yayla ile ilgili bilgiler verdi. Nihat Karadağ, bu bölgede fotoğraf çekerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair ipuçlarını verdikten sonra keşfe çıkıyoruz. Yayla, çok geniş düzlük bir alanı kaplayan ve eşsiz doğal güzelliklere sahip bir arazi. Büyük alanda çam, meşe, kestane ve ıhlamur ağaçlarından oluşan çeşitli ağaç türlerinin, yakın çevresinde şelalelerin ve “Dipsiz Göl” olarak bilinen derin bir krater gölünün bulunduğu bir doğa harikası. Ayrıca “şifalı su” diye bilinen bir içme su kaynağı olduğunu öğrendik. Delmece Yaylası 400 dönümlük bir araziye yayılmış olup, içerisinde 20 tane ahşap ev, 60 tane kargır ev mevcut. Temiz havasıyla, ahşap evleriyle, özgürce dolaşan hayvanlarıyla tam bir doğa harikası.

Şenlikler; civar köylerden gelen insanların yöresel lezzetlerini sergilediği çadırlar, halkoyunları için özel hazırlanmış ekipler, çeşitli yarış ve gösterileriyle insanların hiç sıkılmadan vakit geçirebileceği şekilde organize edilmiş. Bir ara Nihat Karadağ önderliğindeki bir ekip halat çekme yarışına katıldı. Başa baş devam eden mücadelede maalesef PhotoPlay ekibi yarışı kaybetti. Sonradan öğrendik ki rakip takım ormanlarda ağaç kesmek ve odun taşımakla görevli bir ekipmiş(!). Gayet eğlenceli geçen şenliklerin sonunda PhotoPlay ailesi adına Nihat Karadağ, Yalova İl Kültür Müdür’ü Ziya Karatekin’e teşekkür plaketimizi sundu. Ayrılık vakti gelmişti artık.

DİPSİZ GÖL

Dipsiz Göl aslında programa dahil değildi ancak dönüş yolunda aniden aldığımız bir kararla bu doğa harikasını da görmeye karar verdik.

Dipsiz Göl, dağlar arasında kalan, muhteşem manzaraya sahip bir krater gölüdür. Daha ikinci adımda gölün muhteşem görüntüsü insanın aklını başından alıyor. Aslında, PhotoPlay Yalova İl Temsilcimiz Suat GÖK’ten göl hakkında aldığımız haberler bizi üzmedi değil. Geçen yıl yaşanan susuzluk nedeniyle köy halkı; gölden su çekmek için kuyular açmış ve gölü Nisan ayı ortalarında neredeyse su kalmayacak derecede kurutmuşlar. Suat GÖK’ün önderliğindeki bir grup doğaseverin uğraşları sonucu kuyular kapattırılmış ve su seviyesi %40’lara ulaşmış.

Öylesine sakin, öylesine duru bir ortam vardı ki insan burada geçirdiği bir kaç saat sonrasında arınmış olarak dönebilir büyük şehrine.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.