Fotoğrafçıya Fısıltılar

Photoline - - Foto Kütüphane Hazırlayan: Cem Argun -

İlker Maga tarafından kaleme alınan, Ygs Yayınları tarafından 2007 yılında çıkarılan “Fotoğrafçıya Fısıltılar” kitabı, dünyada iz bırakan fotoğrafçıların söylediği özlü sözler üzerine kuruludur. Eser fotoğraf tekniğinden çok usta fotoğrafçıların belirli fotoğraf ana başlıkları üzerine söylediği özdeyişlerden oluşmaktadır. Örneğin, ülkemizin en büyük fotoğrafçısı Ara Güler’in “Tiyatro ile uğraşmam bir takım kompozisyonları anında karar vererek yakalayabilme imkânı verdi” özdeyişinde, kompozisyon konusunda bize bir takım fikir sağlıyor.

Aslında eser bir anlamda teknik olarak fotoğrafı öğrendiğimiz andan itibaren bize fotoğrafın belirli alanlarında ilerlememizi sağlayacak ipuçları da veriyor. Örnek olarak, fotoğrafa yeni başlayanların hep sorduğu bir soru olan, siyah mı beyaz mı, renkli mi? sorusuna, bu konuda Sebastiao Salgado‘’ Renkli dikkati dağıtıyor. Rengin plastik yanı üstünlüğü ele geçiriyor. Siyah beyazın bu soyutlamasında insanlar diledikleri yolculuğu gerçekleştirebiliyorlar. Siyah beyaz, gerçekliği yorumlamada insanı serbest bırakıyor.” şeklinde yanıt verir. Salgado’nun siyah- beyaz fotoğrafı daha çok benimsediğini de onun bu sözlerinden anlıyoruz. Bu konuda renkli fotoğrafın önemine değinen Elliott Erwitt ise, “Kendim için çektiğim fotoğrafların arasında renkli bir kareye rastlayamazsınız. Renkliyi ekmek paramı kazanırken kullanıyorum. Hayatım zaten yeterince zor, yani, siyah beyazda kalıyorum. Bu bana yetiyor. Siyahbeyaz konunun özünü öne çıkarıyor, kaldı ki iyi bir siyah beyaz fotoğraf çok daha zordur. Eğer bilgilendirme amaçlı kullanılacaksa renkli daha doğru bir tercih.’’ der.

Salgado’nun, siyah- beyaz fotoğrafı hayatının her yönünde kullandığını söylediği sözlerden anlayabiliyoruz. Oysa Erwitt’in, hayatında siyahbeyaz, işinde renkli fotoğrafı kullanabildiğini ve doğru bilgiler adına da renkli fotoğrafın önemine dikkat çektiğini görüyoruz. Eser, fotoğraf çekmek, fotoğrafçı, fotoğrafın konusu, güçlü fotoğraf, amatör-profesyonel, fotoğrafta etik, kompozisyon, portre ve fotoğraf müşterisi gibi fotoğrafı kapsayan ana başlıklara değinen ve o başlıkları usta fotoğrafçıların sözleri ile süsleyen bir kitap. Kitabın sonunda ise, bu usta fotoğrafçıların kısa biyografileri yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.