100 Soruda Dijital Fotoğraf

Photoline - - Foto Kütüphane Hazırlayan: Cem Argun -

Prof. Dr. Özer Kanburoğlu tarafından kaleme alınan “100 Soruda Dijital Fotoğraf” adlı eser Say Yayınları tarafından ilk baskısını 2010 yılında yapmıştır. “100 Soruda Dijital Fotoğraf” toplamda 4 baskı yapan bir kitaptır. Kitabın 4 baskı yapması ise fotoğraf severler tarafından son derece faydalı bir kitap olduğunu gösteriyor. Fotoğraf blogları vb. yerlerde de çok olumlu eleştiriler alan bir kitap olduğunu rahatlıklı belirtebiliriz Kitap, Prof. Dr. Özer Kanburoğlu’nun, bir dijital fotoğraf makinesini objektifiyle birlikte düşünerek, hatta bir dijital fotoğraf makinesine lazım olacak yardımcı ekipmanlarını da içine katarak yazdığı bir eser.

“100 Soruda Dijital Fotoğraf” adlı kitap, dijital fotoğraf makinelerinin kısa tanımlarıyla başlıyor ve bu fotoğraf makinelerinin nasıl çalıştığı vb. sorularla devam ediyor. Eser eğer bir fotoğrafçılık kursuna gidiyorsanız, gerçekten öğrendiğiniz bilgileri pekiştirmeniz adına çok faydalı olacaktır. Ancak herhangi bir fotoğraf eğitimi almıyor olsanız dahi, kitabın içerisindeki örneklerle, dijital fotoğraf makinesinin tüm fonksiyonlarını okuyup, örnek fotoğrafları incelemek bile bu konuda epeyce bilgi sahibi olmanızı sağlar.

“100 Soruda Dijital Fotoğraf” kitabı, sadece dijital fotoğraf makinesini kapsamıyor. Aynı zamanda bu fotoğraf makinesine gerekli olacak yardımcı ekipmanları da birer soru olarak kapsıyor. Örneğin, tripot, çanta, monopot, harici denklanşör vb. yardımcı araçlar. Prof. Dr. Kanburoğlu, eserde 98 soruda anlattığı dijital fotoğraf makinesinde kullandığımız yabancı terimlerin hepsini son iki soruda cevaplandırıyor. 99. soruda objektif üzerinde yer alan her marka için farklı kısaltmaları olan yabancı terimlerin anlamlarını açıklıyor. 100. soruda ise, bir dijital fotoğraf makinesinin objektifiyle ve yardımcı ekipmanlarıyla birlikte düşünerek bütün yabancı dijital fotoğraf makinesi terimlerini açıklıyor.

74

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.