2016 Sony Dünya Fotoğraf Yarışması’nda Barbaros Kayan 3. Oldu

Photoline - - Dijital Fokus -

Dünyanın en büyük fotoğraf yarışması kabul edilen Sony Dünya Fotoğraf Yarışması’nda Barbaros Kayan Onursal Jüri Heyeti tarafından Kavramsal kategorisinde üçüncü seçildi. Tüm kazananlar ve finale kalanların çalışmaları, 22 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında, Londra’daki Somerset House’da sergilendi. Ayrıca www.worldphoto.org adresinden de 2016 ödül kitabı satın alınabiliyor.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından başlatılan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, her yıl dünyanın en iyi fotoğraflarını seçiyor. Kuruluş, fotoğrafçılık sektöründe gerek ödül kazanan gerekse finale kalan fotoğrafçıların kariyerini şekillendirme gücüne sahip, yetkin bir ses olarak öne çıkıyor. Bu sene dokuzuncusu düzenlenen yarışmaya, 186 ülkeden 203.103 fotoğraf ile rekor sayıda katılım gerçekleşti.

Kayan, kazandığı üçüncülük derecesi hakkında ise şunları söylüyor: “Bundan daha motive edici ne olabilir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, dünyanın en prestijli ödüllerinden biri ve mültecilerin sorunlarına dikkat çeken bir proje ile

10Haziran

dereceye girmek kesinlikle harika bir duygu.”

1982 yılında, Avanos’ta doğan belgesel fotoğrafçısı ve multimedya sanatçısı Barbaros Kayan, halen İstanbul’da yaşıyor. Çalışmalarında sosyal olaylar, siyaset, hareket halinde olmaya ve sokaklara odaklanıyor. Gerçekliği bir araç olarak kullanırken çalışmalarında eser sahibinin varlığına dair ipuçları vermeyi de amaçlıyor. MOKU fotoğrafçılar topluluğunun kurucularından biri ve editörü olan Kayan’ın çalışmaları, Time, Le Monde, Le Figaro, The Guardian ve İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde de yer aldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.