Sony’den TIPA’da Rekor Başarı

Photoline - - Dijital Fokus -

Sony, prestijli Teknik Görüntüleme Basını Derneği (TIPA: Technical Image Press Association) tarafından düzenlenen 2016 ödüllerinde aldığı beş ödülle önemli bir başarıya imza attı.

En İyi Giriş Düzeyi DSLR: Sony a68

Sony a68’de, ISO 100-25.600 aralığına sahip bir 24.2MP APS-C Exmor CMOS sensör bulunuyor. 4D Focus sistemi, 15 çapraz noktalı bir 79 noktalı adanmış aşama algılamadan yararlanıyor.

-2EV gibi düşük ışıkta doğru odaklamanın yanı sıra saniyede 8 kare ile sabit AF takibi de sunabiliyor. Video meraklıları için, Sony a68, doğru odak izleme ile sürekli otomatik odaklamaya sahip 50 Mbps ’e kadar XAVC-S formatında Full HD kayıt yapabiliyor. Diğer özellikler arasında, SteadyShot Inside görüntü sabitleme, %100 kare kapsama ile bir OLED Tru-Finder ve açılıp kapanabilen 2,7 inçlik LCD ekran da bulunuyor.

En İyi Aynasız Profesyonel Kompakt Fotoğraf Makinesi: Sony a7R II

Sony a7R II’nin tamamen magnezyum alaşım gövdesi, içinde bir 42.4MP “Full frame” Exmor R CMOS sensör barındırıyor. Tam AF ve AE modlarında saniyede 5 kareye kadar fotoğraf çekimine imkân veren, 399 sensör üzeri aşama algılama nokta ve 25 kontrast algılama noktasına sahip bir hibrit AF sistemi de bulunuyor. a7R II, fotoğraf makinesi içinde işleme ve kayıt ile 4K video ve yüksek bit hızlı XAVC S formatını kullanarak 60p/30p/24p veya 50p/25p kalitesinde NTSC veya PAL Full HD (1080p) video sunabiliyor. S-Log2 ve S-Log3 Gamma eğrilerinin de aralarında bulunduğu, tamamen kişiselleştirilebilir renk ve gamma kontrolleri sunuyor. 10025.600 ISO aralığı ISO 50 ila 102.400’e kadar genişletilebiliyor.

En İyi Kompakt Fotoğraf Makinesi Prime Lens: SEL85F14GM

Full frame Sony FE 85mm F1.4 GM lens, odaklanılan alanlardaki yüksek çözünürlük ile arka planda hoş, yumuşak bokeh efektinin başarılı bir kombinasyonunu sunabilen yeni bir XA (ekstrem asferik) elamanın yanı sıra üç ED (ekstra düşük dağılma) elemana sahip. Lens, dairesel 11 yapraklı diyafram açıklığının yanı sıra Sony’nin Nano AR kaplaması ile gölgelenme ve parlamayı azaltıyor. Odaklamaya güç sağlayan bir halka sürücü SSM (Süper Sonik Dalga Motor) ve gelişmiş odak kontrolü için iki konum sensörü de içeriyor. 8 grupta 11 eleman ile üretilen lens, toz ve neme karşı dayanıklı. SEL85F14GM ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

En İyi Full-Frame Kompakt Fotoğraf Makinesi: Sony RX1R II

Sony’nin a7R II modeli ile aynı 42.2 MP sensör ve BIONZ X görüntü işlemcisini paylaşan RX1R II, entegre bir ZEISS® Sonnar T* 35mm f/2 lense sahip. Sensörde, hızlı ve etkin odaklama sağlamak üzere 25 kontrast AF noktası ile birlikte çalışan 399 aşama algılamalı AF noktası bulunuyor. Fotoğraf makinesi, kapalı, standart veya yüksek ayarlanabilen dünyanın ilk optik değişken düşük geçişli filtresine ve düşük geçiş filtresi braketlemesine de sahip. Sahne, dahili EVF’deki dört cam eleman veya eğilebilir 7.5cm (tip 3.0) 1,2 milyon noktalı LCD üzerinden izlenebiliyor. Fotoğraf makinesi, çeşitli çerçeveleme oranı seçenekleri ile Full HD video da sunabiliyor.

En İyi Aksiyon Kamerası: Sony HDR-AS50

Sony HDR-AS50, sadece 58 gr ağırlığı ve 2,42 x 4,7 x 8,3 cm ölçüleri ile dayanıklı ve son derece portatif bir POV video kamera. Beraberinde 60 metreye kadar derinlikte kullanılabilen bir suya dayanıklı kılıf da verilen aksiyon kamerasına, el bileği de dahil, hemen her yere monte edilebilen tam kamera kontrol fonksiyonelliğine sahip yeni Live-View Uzaktan kumanda ile bağlanılabiliyor. Kamerada, SteadyShot görüntü sabitleme, 4K hızlı çekim, gelişmiş Full HD video kayıt, dahili stereo mikrofon ve ZEISS Tessar lens de bulunuyor.

Görüş açısının “Geniş” ve “Dar” arasında iki düzeyde değiştirilebilir olması heyecanı daha da arttırırken, zoom modu ise kullanıcının çekim sırasında zoom yapabilmesine imkân veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.