Midilli Adası İstanbul Fotoğraflarını Ağırlıyor

Photoline - - Dijital Fokus -

Benİstanbul adlı uzun soluklu proje kapsamında bir araya gelen fotoğrafçılar, bir yıl boyunca her halini, her köşesini kadrajlarında ölümsüzleştirmek üzere İstanbul’u karış karış gezdiler. Çektikleri birbirinden ilgi çekici fotoğraflar, 2017 yılı başında İstanbul’da sergilendikten sonra şimdi sıra Midilli’de.

Midilli Adası’nda bulunan Halim Bey konağı İstanbul fotoğraflarına ev sahipliği yapacak. Benİstanbul Fotoğraf Grubu’ndan 47 fotoğrafçının fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışında Zülfü Livaneli ve Maria Farantouri’nin mektupları okunacak.

6 - 20 Ağustos tarihleri arasında gezilebilecek serginin güzelde bir hikayesi var: Projede yer alan fotoğrafçılar Mehmet Geylan ve Levent Geylan, İstanbul’da çektikleri fotoğrafları büyük dedelerinin 150 yıl önce Midilli’de yaptırdığı konakta sergileyecekler. Sergide yer alan 47 fotoğraf, İstanbul’u farklı mevsimlerde, günün farklı saatlerinde, farklı semtlerde, farklı insan manzaraları ve farklı fotoğraf teknikleri ile görüntülüyor. Aralarında büyük fotoğraf ustası Ara Güler’in de yer aldığı üstatların seçtikleri ve takdir ettikleri karelerin de bulunduğu fotoğraflar, İstanbul’u anlatmanın yanında, projeye katılan fotoğrafçıların İstanbul’u daha iyi anlamalarına da vesile oluyorlar.

Niko Guido’nun, farklılıkların buluşma noktası ve dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul’u yaşam boyu fotoğraflarla belgeleme, tüm dünyaya ve gelecek kuşaklara aktarma rüyasını gerçekleştirmek üzere rehberlik ettiği fotoğrafçılarla başlattığı Benİstanbul Fotoğraf Projesi; başlangıç yılı olan 2014’ten bugüne binlerce fotoğraftan oluşan önemli bir İstanbul arşivine sahip oldu. Benİstanbul Fotoğraf Grubu bugüne kadar yurt dışında ve Türkiye’de sekiz sergi açtı, üç kitap yayınladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.