Sony α 9 Aynasız SLR Fotoğraf Makinesi

Sony’nin bugüne kadar ürettiği, teknolojik açıdan en gelişmiş ve yenilikçi aynasız fotoğraf makinesi olan yeni 9’u piyasaya çıkarttı.

Photoline - - Inceleme -

Yeni fotoğraf makinesi, saniyede 20 kareye kadar yüksek hızlı, kararmasız kesintisiz çekimi, saniyede 60 AF/AE takip hesaplaması , 1/32.000 saniyeye varan maksimum deklanşör hızı ve modern bir dijital SLR fotoğraf makinesinde mümkün olmayan daha birçok etkileyici yeteneği fotoğrafçılara sunuyor. Tüm bu özellikler, önceki Sony full frame aynasız fotoğraf makinelerine kıyasla veriyi 20 kata kadar daha yüksek hızda işlemeyi mümkün kılan, dünyada türünün ilk örneği 35mm full frame yığılı Exmor RS CMOS sensör sayesinde yapılabiliyor. Bu sensör, yükseltilmiş yepyeni BIONZ X işleme motoru ve genel performansı en üst düzeye çıkaran ön uç LSI ile bir araya getiriliyor. Yeni 9’da bulunan titreşimsiz, tamamen elektronik, son derece sessiz deklanşörü, hiçbir mekanik ayna veya deklanşör sesi çıkarmıyor. Deklanşör, sessiz çalışma gerektiren her türlü çekim durumu için son derece güçlü bir fotoğraf aracı olarak öne çıkıyor. Yeni 9’un rekor kıran hızlara ulaşmasında, yeni 24.2 MPii Exmor RS yığılı görüntü sensörü, yeni BIONZ X işlemci ve ön uç LSI’ın bileşimi kritik bir rol oynuyor. Bu bileşenlerin muazzam işlem gücü, daha hızlı AF/AE hesaplamaya imkan verirken, EVF görüntü gecikmesini de azaltıyor. Aynı zamanda daha büyük kesintisiz çekim ara belleğinden de sorumlu olan işlemci ve ön uç LSI bulunuyor. Bu sayede fotoğrafçılar, kesintisiz AF/ AE takibi ile 362’ye kadar JPEGvi veya 241’e kadar RAWv fotoğrafı saniyede 20 kare hızla çekebiliyor. Fotoğraf makinesinin yenilikçi AF sistemi, deklanşör ve kare yakalama hızının dışında, saniyede 60 defaya kadar AF/AE hesaplama yeteneği sayesinde karmaşık, değişken hareketleri yüksek doğrulukla takip ediyor. Ayrıca, fotoğraf çekimi sırasında deklanşöre basıldığında, elektronik vizör sıfır kararma ile çalışarak kullanıcıya her zaman nesnelerin kusursuz ve canlı görüntüsünü veriyor.

Katman Algılamalı AF

Fotoğraf makinesi, çerçevenin yaklaşık %93’ünü kapsayan 693 odak düzlemi katman algılamalı AF noktası ile, normalde odaklanmanın zor olduğu sahnelerde dahi gelişmiş hassasiyet ve yanılmaz odağı güvence altına alıyor. Katman algılamalı AF’nin hızı ve mükemmel takip performansını kontrast AF’nin hassasiyeti ile bir araya getiren Hızlı Hibrit AF sistemi, 7R II’ye kıyasla yaklaşık %25 daha hızlı performans sunarak hızlı hareket eden tüm nesneleri yakalıyor. 9’da, detayların gerçek yaşamı aratmayacak şekilde, mükemmel doğrulukla yeniden üretilmesi için, yaklaşık 3.686k noktalı tamamen yeni, yüksek çözünürlüklü, yüksek parlaklıktaki Quad-VGA OLED Tru-Finder vizör de bulunuyor. Sony’nin bugüne kadar bir fotoğraf makinesine yerleştirdiği en yüksek çözünürlüklü vizör olan yeni Tru-Finderın optik tasarımı, 0,78x büyütmeye ve kelimenin tam anlamıyla bir uçtan uca netlik düzeyine ulaşmasını sağlayan çift taraflı bir asferik elemanı da içeriyor. Tüm bunların bir araya gelmesi ile, 7R II’nin XGA OLED Tru-Finder vizörüne kıyasla iki kat daha fazla parlak elde edilip, çekilen gerçek sahne ile neredeyse aynı parlaklık düzeyine sahip bir vizör görüntüsü yaratılarak en doğal çekim deneyimi yakalanıyor. Hatta Trufinder’ın kare hızı, aksiyona en iyi şekilde ayak uydurabilmesi için, 60 fps veya 120 fpsxiii ayar seçenekleri ile kişiselleştirilebiliyor. 9, 5.0 kademelik bir deklanşör hızı avantajı sağlayarak zorlu ışık koşullarında dahi yeni sensörün tam gücünün ortaya çıkarılabilmesine imkan veren 5 eksenli görüntü sabitleme sistemiyle de donatılmış. Sadece deklanşöre kısmen basılarak, görüntü sabitlemenin etkisi vizör veya LCD ekran üzerinden takip edilebilirken, kadraj ve odak doğru şekilde kontrol ve sürekli takip edilebiliyor.

Hızlı Kullanım için Yeni Özellikler

Sony’nin yeni 9 fotoğraf makinesi, çok çeşitli durumlarda daha hızlı, daha kolay odaklamayı destekleyen birçok yeni ve güncellenmiş odak fonksiyonuna da sahip. Fotoğraf makinesinin arkasındaki çok seçicili joystick ile, çekimi yapan kişi Alan, Esnek Nokta veya Geniş Esnek Nokta odak alanı modlarında çekim yapabiliyor. Aynı zamanda odak, yukarı, aşağı, sol veya sağ gibi herhangi bir yönde çoklu seçiciye basılarak kare içinde kolaylıkla değiştirebiliyor. Yeni model, aynı zamanda arzulanan odak noktası veya süjenin kolaylıkla seçilebilmesi veya odaklamanın bunlara kaydırılabilmesi için arka LCD ekran üzerinde dokunuş ile odaklama özelliğine de sahip. Sony 9 fotoğraf makinesi, önceki Sony full frame modellerin 2,2 katı kapasitesi ile çok daha uzun süre çekim performansı sağlayan, tamamen yeni bir Sony piline sahip. Sony 9, yaklaşık 5,000 Euroluk fiyat etiketi ile Haziran 2017’den itibaren Avrupa genelindeki mağazalardan temin edilebilecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.