Yüksek Kalitede Uygun Maliyetli Fotoğraf Baskısının Püf Noktaları

Epson Türkiye Müşteri Hizmetleri Müdürü Engin Hıraoğlu’na fotoğraf baskısı konusundaki püf noktaları, Epson çözümlerini ve teknolojik avantajlarını sorduk.

Photoline - - Röportaj -

Fotoğraf meraklıları Epson markasını özellikle sektöre damgasını vuran fotoğraf yazıcıları ile çok yakından tanıyor. Photoline dergisi olarak Epson Türkiye Müşteri Hizmetleri Müdürü Engin Hıraoğlu ile Epson foto yazıcılar özelinde keyifli bir sohbet yaptık.

Photoline: Yüksek kalitede ve uygun maliyetli fotoğraf baskısının püf noktaları nelerdir? Siz Epson olarak bu alanda nasıl avantajlar sunuyorsunuz?

Engin Hıraoğlu: Fotoğraf baskılarında kalite; renk ayrımından kullandığınız mürekkebe ve kağıda, çözünürlükten yazıcının kafa teknolojisine uzanan birçok etmene bağlıdır. Epson’un mürekkep püskürtme sistemli yazıcılarında Micro Piezo teknolojisine sahip yazıcı kafası kullanılır. Bu teknoloji mürekkebe tam kontrol imkanı sağlayarak hem daha kaliteli baskılar almanızı sağlar hem de diğer teknolojilere göre daha uzun ömürlüdür. Bu teknolojik fark sayesinde kullanıcılar aldıkları fotoğraf baskılarının daha net ve kaliteli olduğunu açık şekilde fark eder. Maliyet kısmında yine bizim geliştirdiğimiz “orijinal mürekkep tanklı” yazıcılar devreye giriyor. Kaliteli fotoğraf baskısına minimum maliyeti rakamlarla örneklendirmekte fayda var. Tanklı yazıcılarımızdan L1800 bir fotoğraf yazıcısı ve ilk mürekkep setiyle birlikte sağlanabilen fotoğraf baskı kapasitesi dahilinde 10x15 ebadında bir fotoğrafın maliyeti 16 kuruş ki bu inanılmaz bir rakam. Burada değinilmesi gereken bir diğer nokta da makine kadar kullanılan kağıdın önemi. Epson olarak sunduğumuz fotoğraf kağıtları konusunda da oldukça iddialıyız. Sadece hobi olarak fotoğrafla uğraşan bir kullanıcı veya stüdyo sahibi bir iş insanı, hiç fark etmez; Epson markalı fotoğraf yazıcısı ve kağıdı kullandığında çok basit bir deney yapabilir. Baskı sonrasında kuruma aşamasını beklemez çünkü bizim teknolojimizde bu aşama yoktur. Fotoğrafı alır almaz bir bardak suyun içine sokabilir, saatlerce bekleyebilir ve hiçbir bozulma göremez. Kısacası

Epson, fotoğraf baskısı teknolojisinde birçok avantaj sunar.

PL: Fotoğraf yazıcısı bazında ürün yelpazenizde nasıl ürünler var? Geniş format var mı mesela?

EH: Epson fotoğraf yazıcı yelpazesi oldukça geniş. Temelde 6 renk üstü modelleri fotoğraf yazıcısı olarak tanımlıyoruz. Ancak 4 renkli modellerimizi alıp fotoğraf basmak da mümkün tabi ki. Epson fotograf yazıcıları renk sayısı ve boyuta göre ayrıştırılır. Giriş seviyesinde A4 ve A3 fotoğraf yazıcıları, orta seviyede A3 ve A2 boyutlu 6 renk ve üstü yazıcılar, üst seviyede de 61-160 cm genişlige kadar baskı alabileceğiniz modeller vardır. Ayrıca bu modellerin bazıları da çok fonksiyonludur; tarama, CD/DVD yazımı gibi işlevleri de bünyesinde barındırır. PL: Bir kullanıcı fotoğraf yazıcısında nelere dikkat etmeli?

EH: Renklerin gerçeğe en yakın şekilde çıkması için kullanıcılar 6 renk ve üstü fotoğraf yazıcılarını tercih etmeli. Düşünülen maksimum baskı genişliğine karar verilmeli ve ona göre model seçilmelidir. Bir diğer seçim kriteri de üzerine baskı alacağınız materyale uygun yazıcı olması. Sadece kağıda değil, kanvasa, kartona ve farklı materyallere baskı tercih edebilirsiniz. Bu bazda doğru modeli seçmezseniz istediğiniz sonucu almanız mümkün değil. Diğer bir konu ise maliyetler elbette ki orijinal mürekkep tanklı yazıcı hayatınızı epey değiştirebilir.

PL: Fotoğrafta kalıcılık için önemli olan, teknolojik olarak fark yaratan unsur nedir?

EH: Her türlü teknolojide solma olur. Bunu ancak kullanılan mürekkep seçimi ve kağıt ile kontrol edebiliriz. Sektörde halen pek çok teknoloji var. Dye, Pigment, Solvent ve süblüme mürekkepler bunlardan bir kaçı. Bu teknolojiler iç veya dış mekan kullanımına göre kalıcılık koyar ortaya. Evlerimizde kullandığımız ve albümlerde sakladığımız fotoğraflar için pek çok kişinin tercih etmesi gereken teknoloji pigmenttir. Uyumlu üretilen kağıt tipleriyle de kalıcılığı arttırıcı seçenekler elde edilebilir.

İkonik EOS 80D modelinde bulanan 24,2 megapiksel APS-C CMOS sensör teknolojisinin aynısının ve Canon’un en son işlemcisi DIGIC 7’nin kullanıldığı bu fotoğraf makinesi modellerinin her ikisi de sahneleri daha zengin renk tonlarıyla etkileyici bir kalitede çekiyor.

Canon, EOS ailesine eklediği iki yeni DSLR fotoğraf makinesi EOS 77D ve EOS 800D’yi tanıttı. EOS 77D, fotoğraf becerilerini iyileştirmenin yollarını arayan kullanıcılar için, EOS 800D modeli ise ilk DSLR yolculuğuna başlayacak kullanıcılar için ideal bir model olacak.

İkonik EOS 80D modelinde bulanan 24,2 megapiksel APS-C CMOS sensör teknolojisinin aynısının ve Canon’un en son işlemcisi DIGIC 7’nin kullanıldığı bu fotoğraf makinesi modellerinin her ikisi de sahneleri daha zengin renk tonlarıyla etkileyici bir kalitede çekiyor ve net görüntüleri garantileyecek kadar yüksek çekim hızları sunuyor. Canlı Görünüm modunda harika bir kapasiteyi temsil eden 0,03 saniye gibi dünyanın en yüksek otomatik odaklanma hızlarını sunan bu fotoğraf makineleriyle en üst seviyede hassasiyetle çekim yapabiliyor ve makinelerin saniyede altı kare çekim yapabilme kapasitesiyle hızlı hareket eden konular kolaylıkla yakalanabilir. Bu fotoğraf makineleri gün doğumundan gün batımına kadar düşük ışık altında yapılan çekimlerde ISO 51.200’e kadar genişletilebilir ISO 25.600 seviyesine kadar çekim yapmanıza ve her sahneyi büyük uğraşlar vermeden rahatlıkla yakalamanıza olanak tanıyor. Bazı çekimlerde en önemli unsur detaydır ve 45 çapraz tipte AF noktasıyla bu yeni modeller çabucak odaklanır, hareket eden nesneleri doğru bir şekilde takip eder ve son derece net görüntüler kaydeder.

Her iki fotoğraf makinesinde de cilt tonları gibi ince detayları tespit etmek için 7560 piksel RGB+IR ölçümü kullanılır ve modellerin ikisi de doğru pozlama sunuyor. EOS 77D ve EOS 800D, Full HD 60p ve HDR Video Çekim modlarında hızlı hareket eden konuları yakalayarak fotoğraflarda olduğu gibi videolarda da hassas detay ve pürüzsüz hareket seviyelerini yakalıyor. Hareket halinde video çekimlerine yönelik 5 eksenli dijital görüntü sabitleyici, elde video çekimi yaparken makinenin sarsıntılarını başarılı bir şekilde dengeliyor.

Fotoğraf makinesini en rahat ve işlevli şekilde kullanabilmek için EOS 77D tam

kontrol olanağı sunuyor. Çift kontrol tekerleği ile diyafram ve enstantane hızı gibi ayarları yaparken, üst paneldeki LCD ekrandan her ayar görülebiliyor. Daha az deneyimli fotoğrafçılar EOS 800D’nin rehberli arayüzünü kullanabilir ve çekimlerini yaparken makine ayarlarını öğrenebilir, fotoğrafçılık tekniklerini ve yeteneklerini geliştirebilirler.

NFC ve Wi-Fi kapasitesi sayesinde, düzenlemeler yapıp fotoğraf ve videolar uyumlu akıllı cihazlar ve Canon’un Connect Station depolama cihazlarıyla paylaşılabiliyor. Sabit bir bağlantı kurmaya olanak tanıyan Bluetooth özelliği sayesinde, fotoğraf makinesini çantadan çıkartmadan fotoğrafları açıp gözden geçirmek veya fotoğraf makinesini bir akıllı cihaz veya yeni Uzaktan Kumanda Cihazı BR-E1 aracılığı ile uzaktan kumanda etmek mümkün. Canon bu fotoğraf makineleriyle birlikte DSLR takım lensi EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM ile, görüş hattı olmadan 5 metre uzaklığa kadar uzaktan çekim yapmak için geliştirilen bir aksesuar olan Uzaktan Kumanda Cihazı BR-E1 modelini de tanıttı.

Fotoğraf makinesini en rahat ve işlevli şekilde kullanabilmek için EOS 77D tam kontrol olanağı sunuyor. Çift kontrol tekerleği ile diyafram ve enstantane hızı gibi ayarları yaparken, üst paneldeki LCD ekrandan her ayar görülebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.