Bulaşık Teli (Steel Wool) Çevirme Tekniği

Bulaşık teli ve çırpıcı ile ortaya çıkan birbirinde güzel kareler.

Photoline - - Adım Adım - Candan Tırtıl

Merhaba sevgili Photoline okurları, bu ay yine farklı bir fotoğraf çekim tekniği ile karşınızdayım. Çocukluğumuzda sokak aralarında bulaşık telini yakıp çevirerek oynadığımız bir oyunun fotoğrafını çekerek ortaya çıkan güzelliği sunmak istiyorum.

Gerekli malzemeler ve ortam

Bulaşık teli (Hırdavatçılardan temin edebilirsiniz, ince olanlar en iyisidir)

Paslanmaz çelik çırpıcı ve çırpıcıyı bağlayabileceğiniz güçlü bir ip

Koruyucu elbise, yangın söndürücü ve koruyucu gözlükler. Bulaşık teli çevirme tekniği tehlikeli olabilir. Potansiyel tehlikeleri küçümsemeyin. Dikkatli ve kontrollu olmak şart.

Kameranızın otomatik zamanlayıcı özelliğini kullanabilir ve bulaşık telini kendiniz çevirebilirsiniz, fakat bu işi bir başkasının yapıyor olması işleri çok daha kolaylaştıracaktır.

Etkileyici bir yer. Geniş açılı lens kullanıldığında iyi görünen bir yer olmalı. Ayrıca çekimi yaptığınız yer herhangi bir kişinin ani bir şekilde size yaklaşamayacağı ve uçan kıvılcımlardan etkilenmeyeceği bir yer olmalı. Deniz kenarı açık arazi vs.gibi yerler.

Sakın bir hava. En az rüzgar, en iyisidir.

Manuel mod barındıran bir kamera, bir uzaktan kumanda (gerekli durumlarda otomatik zamanlayıcı özelliği de işe yarayabilir), iyi bir üçayak (tripod), geniş açılı lens, UV filtre ve parasoley (lens hood). Canlı İzleme (Live View) özelliği de kullanışlıdır.

Nasıl Yapılır?

Aslında bulaşık teli çevirme tekniği oldukça kolay. Basitçe, bulaşık telini çırpıcının içine yerleştirin ve bir çakmak ile teli yakın. Oluşturduğunuz sistemi dairesel hareket edecek şekilde çevirin. Bulaşık telinden fırlayan kıvılcımlar uçuşarak yere düşecek, bu sırada parlak turuncu ışık izleri meydana getirecektir.

Kamerayı üçayağa yerleştirin, manuel mod kullanarak pozlamayı ayarlayın. Perde hızınızı 10-15 saniye civarında olacak şekilde belirleyin -çarpıcı görün-

tüler elde etmek için arka planı azpozlamanın herhangi bir zararı yoktur. Alacakaranlık sırasında çekim yapmazsanız, fotoğrafınız çok parlak çıkar. Gün ışığında kıvılcımlar belirsizleşecektir.

Şayet hava kararmaya başladığında çekime başlarsanız, gökyüzündeki hoş lacivert rengi de çekebilirsiniz. Bazı fotoğrafçılar bu tekniği gece çekimlerinde uygular ve ışıkla boyama tekniği ile birleştirirler (el fenerleri ya da harici flaşlar kullanarak) ve yıldız izleri ile farklı bir görüntüler elde ederler. RAW çekim yaparsanız böylece renk sıcaklığında ince ayarlar yapmak istediğinizde bilgisayarda bu düzenlemeleri kolaylılkla yapabilirsiniz. Bu arada, beyaz dengesi ayarını Günışığı (Daylight) olarak ayarlayın -bu, kameranızın renkleri isabetli bir şekilde kaydedebilmesini kolaylaştırır. Geniş açılı lensler kullanıyorsanız (etkileyici bakış açıları elde etmek için tavsiye edilir) güçlü bir kompozisyon oluşturabilmek için, parlayan kıvılcımla- ra yakınlaşabileceğiniz kadar yakınlaşın. Kıvılcımlardan herhangi birinin üzerinize düşme ihtimaline karşı bütün vücudunuzu kaplayacak şekilde giyinmeniz, başınıza bir başlık takmanız ve koruma gözlükleri kullanmanız akıllıca olacaktır. Lensinizin ön elemanlarını kıvılcım parçalarından korumak için UV filtre kullanabilirsiniz. Fotoğraflar için İlknur Turan Atlı’ya teşekkür ederim. Fotoğraf çekimlerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyorum. Güzel günler :)

İlknur Turan Atlı

İlknur Turan Atlı İlknur Turan Atlı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.