Fotoistanbul 2017

60 sergi, 112 fotoğraf sanatçısı, 15 lokasyonda gerçekleşen etkinlik fotoğraf severler tarafından yoğun ilgi gördü.

Photoline - - Etkinlik -

Türkiye ve dünyadan pek çok fotoğraf sanatçısını bir araya getiren Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin 4.’sü 30 Eylül- 22 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşti. Festival kapsamında sergilerin yanı sıra; panel, yuvarlak masa tartışmaları, ustalarla sohbet, portfolyo değerlendirmeleri ve kitap imza günü gibi birçok yan etkinlik de düzenlendi. Fotoğrafı duvarlardan, kurallardan, kategorilerden çıkarıp herkesin rastlantısal olarak da ilişkiye geçebileceği şekillerde sokağa taşıyan; klasikle moderni, ustayla genci bir araya getiren, fotoğrafın tüm disiplin ve tarzlarını konu alan festival bugüne kadar Türkiye ve dünyadan 238 konuğa ev sahipliği yaptı. Fotoğraf sanatının dünyaca ünlü isimlerinden William Klein, Josef Koudelka, Anders Petersen, Stanley Greene, Atta Kim, Ara Güler, Nick Brandt, Antoine D’agata, Sandro Miller, Ruud van Empel ve Andre Kertesz’in çalışmaları da dahil olmak üzere toplam 160 sergiyi fotoğraf severlerle buluşturdu, 273 yan etkinlik ve yüzlerce portfolyo değerlendirmesi gerçekleştirdi. 112 fotoğraf sanatçısının katılımıyla 60 sergi ile gerçekleşen Fotoistanbul 2017’nin bu seneki mekânları Beşiktaş meydan ve sokaklarının yanı sıra; Ortaköy Yetimhanesi, çeşitli kültür merkezleri ile Art Galerim Bebek, Mixer, Fotoğraf Evi, İstanbul Fotoğraf Galerisi, O’Art, Gama ve Fototrek Fotoğraf Merkezi idi. Tarihi Ortaköy Yetimhanesi’nin duvarlarını süsleyen fotoğrafların ve festivalin Sanat Yönetmeni Atilla Durak, festivalde fotoğrafın daha çok deneysel yönüne ağırlık verdik-

lerini ifade etti. Durak, “Her yıl bir konuyu, düşünceyi ya da fotoğrafla ilgili bir eğilimi gizliden işlemeye çalışıyoruz. Bu yıl da fotoğraf yapmak mı yoksa fotoğraf çekmek mi konusunu gizli gizli işlemeye çalıştık. Fotoğrafın daha çok deneysel tarafına ağırlık verdik. O yüzden bu yıl izleyiciler çok sürpriz, değişik ve farklı işleri görecekler. Enteresan bir yıl olacak diye düşünüyorum” dedi.

Fotoistanbul 2017, son dönemin öne çıkan isimlerinden Omar Victor Diop, siyah-beyaz doğa fotoğraflarıyla ünlü Michael Kenna, “Dans Eden Fotoğrafçı” lakabıyla tanınan Youngho Kang başta olmak üzere, Alejandro Chaskielberg, Alex Timmermans, Eddo Hartman, Serge Najjar, Gyula Soproyni gibi dünyaca ünlü birçok yabancı sanatçının eserlerini İstanbul’da ağırladı. Ahmet Elhan, Ali Alışır, Çerkes Karadağ, Saygun Dura Türkiye’den eserleri festivalde sergilenen fotoğraf sanatçılarıydı... Yakın zamanda kaybettiğimiz usta fotoğraf sanatçısı Sabit Kalfagil’in eserleri de festival bünyesinde sergilendi. Fotoistanbul 2017 kapsamında, gelmiş geçmiş en önemli fotoğraf sanatçılarından Robert Capa adına verilen ve fotoğraf dünyasının en prestijli ödüllerinden biri sayılan “Robert Capa Uluslararası Büyük Ödülü” sahibinin eserleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Fotoistanbul’da sergilendi. Kısa süre içinde uluslararası farkındalık da yaratan Fotoistanbul’un bu yılki onur konuğu Hollanda. Bu kapsamda 5 Hollandalı fotoğrafçı; Alex Timmermans, Annabel Oosteweeghel, Marieke Van Der Velden, Eddo Hartmann ve Peter Edel festivalde sergileriyle yer aldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.