FOTO TEKNİK

Samanyolu Fotoğrafı - 1

Photoline - - Içindekiler - Hakan Hatay

Samanyolu fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi seçerken dikkat edilecek önemli noktalar

Bir Galaksi yolculuğuna hoşgeldiniz. Nedir Galaksi? Adeta bir ekosistemden bahsediyoruz aslında; Evren denilen o büyük alt kümenin içinde sıralanmış olan gökcisimlerinin varlıklarından, hareketlerinden, birbiri ile olan kütlesel iletişimlerinden oluşan.

Milyarlarca yıldızın biraraya gelmesinden oluşan sisteme gökada deniliyor. Dünyamızın ve varolduğu güneş sistemininin içinde bulunduğu gökadaya ise Samanyolu diyoruz. İngilizce karşılığı Milkyway’dir. Bir mitolojik anlatımı vardır bu sütlü yolun. Sonuçta içinde bulunduğumuz gökadadır Samanyolu (Milkyway).

Öncelikle şunu bilmemiz gerekli bence, Samanyolu da devamlı haraket halindedir aynen bizim üzerinde yaşadığımız Dünya gibi. Her şey ilerliyor, genişliyor. Duran, durağan kalan tek bir göktaşı bile yok evrende. Ayrıca bir diğer önemli konu da bu hareket en-boy-yükseklik olarak tarif ettiğimiz üç boyut içinde gerçekleşiyor eğer işin içine zaman boyutunu katmazsak.

Buradan yola çıkarsak, her bir dakika, aslında gördüğümüz Samanyolu bir evvelki dakikadan farklı olacaktır. Şöyle basit bir örnekle daha iyi anlayabiliriz sanırım. Bizim güneşimizi (ki güçlü enerjisi sayesinde en kolay görebildiğimiz yıldızdır) hiç aynı noktada sabit görebildiniz mi gün içinde? Bu soruya cevabınızın hayır olduğuna eminim. Buradan yola çıkarsak Samanyolu fotoğrafı da aslında bir “An” fotoğrafıdır. Evren devamlı genişlediğine göre, aynı zamanda içinde bulunan her bir gezegen kendi eliptik yörüngesinde döndüğüne göre, bir dakika sonra çalışacağınız fotoğrafın bir dakika önce çektiğiniz fotoğraf ile tıpa tıp aynı olma ihtimali yoktur kuramsal olarak. Buradan, öncelikle, biz An fotoğrafı çekeriz, sizin gibi öylece duran yıldız- larla işimiz yok diyen sevgili dostlarıma hatırlatmak istiyorum; biz de An fotoğrafı peşindeyiz, Samanyolu fotoğrafçıları olarak.

Dünyanın hem kendi çevresinde olan hem de güneşin etrafında dolaşan yörüngesi bize zaten üzerinde odaklandığımız Samanyolu Galaksisi’ni her an farklı göstermekte. Bir fotoğrafçının yaşam süresinde bizden milyonlarca ışık yılı uzakta olan yıldızlar ne kadar yer değiştirirler bilemem ama, en azından bizim üzerinde bulunduğumuz gezegenin haraketi bile bize her an farklı yıldız görüntüleri sunar.

Ancak şunu da unutmamalıyız bence, biz zaten Samanyolu Galaksisi’nin içinde olan Dünya gezegeni üzerindeyiz. Zaten bu galaksiye içerden bakmaktayız. O nedenle aslında gördüğümüz bulutsu Samanyolu Galaksisi’nin kollarından biridir. Neyse, astronomik olarak çok fazla

detaya girmeye gerek yok bence. İsteyen dostlarımız bu konuda daha derin araştırmalar yapabilirler.

Sadece şunu belirlemek istedim; fotoğraf çalışmaya gittiğiniz iklim ve saat muhakkak ki size Samanyolu Galaksisi’nin hep farklı görüntülerini sunacak. Çalışacağınız fotoğraftan alacağınız görüntü kesinlikle her seferinde farklı olacaktır.

Şimdi isterseniz yavaş yavaş Samanyolu fotoğrafı üzerine odaklanmaya başlayalım. Öncelikle elbette yine gerekli donanımdan bahsetmemiz gerekecek, seçeceğimiz fotoğraf makinasından, kullanacağımız objektiften ve elbette diğer yan donanımlardan.

Fotoğraf makinesi seçimi

Çok eminim ki, İFSAK’ta (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) 14 Aralık 2017 de dördüncüsü başlayacak olan Uzun Pozlama atölyeme katılacak olan dostlarımın ilk sorusu hangi makinayı seçmeliyiz olacaktır. Her türlü marka ve modeldeki fotoğraf makinası ile elbet bir Samanyolu fotoğrafı çalışabilirsiniz. Ancak her bir farklı sistemin hatta marka ve modelin bazı avantajları ve dezavantajları da beraberinde getireceğini lütfen unutmayın. Dilim döndüğünce kendi bakış açımdan ve yaşadığım arazi tecrübelerinden yola çıkarak sizlere bilgi vermeye gayret edeceğim. Marka ve model adı vermeden gerekiyorsa kullanılan sistemin avantajlarını ve dezavantajlarını anlatacağım. Fotoğraf makinası elbette sadece Samanyolu fotoğrafında işime yarasın diye satın alınan bir yatırım değildir. Bu nedenle çoklu amaç için kullanılacak olan bir fotoğraf makinasının Samanyolu serüvenine çıktığınızda bazı sorunları yanında taşımasına kızmamak gerekir. Normalde günlük hayatta, gün ışığında veya stüdyoda var olan harika aydınlatma sistemleri ile muhteşem karelere ulaşmanızı sağlayacak bir fotoğraf makinası samanyolu fotoğrafında bazı problemler yaratabilir. Bu nedenle ben kendi düşüncemi kendime göre yazacağım, sizin şartlarınız buna uymuyorsa, fotoğrafik ihtiyaçlarınız daha kompleks ise lütfen üzerinize alınmayın.

a) Aynalı mı aynasız mı?

İlk önemli soru, bence, aynalı mı, aynasız mı sorusudur. Bence kesinlikle seçiminiz aynalı bir DSLR olmalı. Muhteme-

len bir kısım okuyucularım vereceğim cevaba kızacak. Arka ekranında devamlı pil yiyen, pil canavarı bir aynasız makina gece sahada size zor anlar yaşatabilir. Eğer makinanız aynasız ise kısa sürede pilini şarj edecek sistemler üzerinde çalışmalısınız bence ya da birçok yedek pil satın almalısınız. Ayrıca aynasızların bir başka önemli problemi, optik değiştirdiğinizde sensörü koruyan bir perde ve ayna olmadığı için, inanılmaz derecede kolay bir şekilde sensörünün tozlanması ve kirlenmesidir. Şakası yok bu işin, doğadasınız, saatlerce doğada yıldızların altında belki de düşük ısıda kalacaksınız, belki nem olacak ortamda.

Sensörünün önüne bir koruyucu sistem yapmamış olan aynasız teknolojisi iyi korursanız belki kentte, metroda, vapurda o denli sorun çıkartmayabilir. Ancak doğa zordur. Ekipmanımız kendi alt koruma sistemlerini içermelidir. Ne yazık ki aynasız teknolojisi henüz sensörünü bile koruyacak basit bir önlemi almamıştır. Bu da size kolayca bir sensör sorunu, hiç olmazsa sensözün kolayca kirlenmesi problemi ile gelecektir. Bu nedenle ilk önerim, eğer sıklıkla Samanyolu veya Yıldız Döngüsü fotoğrafına gidecekseniz satın alacağınız makina aynalı bir DSLR olmalı.

b) Makinenin çözünürlüğü ne olmalı ?

İkinci çok sıklıkla gelen soru alacağım fotoğraf makinası kaç megapiksel olmalı? Tam bu noktada fotoğraf makinamızın ISO performansı devreye giriyor aslında. Yüksek çözünürlüklü makinaların maalesef ISO performansları düşük oluyor. Bu nedenle çok yüksek çözünürlüğü olan makinaları tavsiye etmiyorum.

c) Croplu mu, Full Frame mi?

Tahminen üçüncü önemli soru, 24x36 mm ebadında bir sensörü olan “full fra- me” bir makina mı almalıyım? Cevabım kesinlikle evet olacaktır. Croplu makina var ise ekstra geniç açı bir lens de iş görür.

d) Özellikle dikkat edilmesi gerekenler?

Bu genel sorular haricinde şunu söyleyebilirim. Alacağınız makina markası ne olursa olsun muhakkak yüksek ISO şartlarında o markanın ya da o modelin bir sorunu olup olmadığını araştırın lütfen. İsmini vermek istemediğim çok bilinen markanın bir modeli yüksek ISO’da flare yapıyor örneğin. Muhakkak almayı düşündüğünüz makinanın o modeli ile ilgili forumları okumanızı bu tür bir şikayeti olup olmadığını araştırmanızı öneririm.

Yazı dizimizin II. bölümünde gerekli optikler, donamın ihtiyaçları ve samanyolu fotografında planlama üzerine odaklanacağım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.