Polaris Merkezli Yıldız Döngüsü Fotoğrafı- 1

Kutup Yıldızı (Polaris), biz yıldız fotoğrafına gönül vermiş fotoğraf severler için de önemli bir başlangıç noktası

Photoline - - Içindekiler - Hakan Hatay

Kutup Yıldızı (Polaris), biz yıldız fotoğrafına gönül vermiş fotoğraf severler için önemli bir başlangıç noktası.

Dünya, Kuzey-Güney doğrultusunda içinden geçtiği varsayılan bir eksenin çevresinde dönüyor. Bu da etrafımızdaki tüm yıldızların ve gezegenlerin kısa bir süre içinde bile yer değiştirmesi anlamına gelir. Havanın kararmasının ardından belirli aralıklarla gökyüzüne baktığımızda, hemen hemen tüm yıldızların ve elbette görülebilen gezegenlerin yer değiştirdiklerine şahit oluruz; gece boyunca, bir istisna ile.

Kutup yıldızı, Kuzey Yıldızı, Polaris gibi isimler verilen bu yıldız, dünyamızın kendi ekseni etrafındaki hareketinden kaynaklanan tüm gök cisimlerinin yer değiştirmesi hadisesine adeta başkaldırıyor. Sabit durmaya yakın bir karşılık veriyor bu gökyüzünde var olan haraketliliğe, çünkü kuzey-güney kutuplarından geçtiği varsayılan dönüş eksenin üzerinde yer alıyor.

Bu nedenle tüm tarih boyunca gözyüzüne çok daha fazla ilgi duymuş insanların (ışık kirliliğinin olmadığı devirlerde gökyüzünün çok berrak olarak görülebildiği gerçeğinden haraketle) her zaman çok ilgisini çekmiş bir yıldızdan bahsediyoruz aslında; yönün belirlenmesi için adeta bir mihenk taşı olmuş önemli bir gökyüzü varlığından. Polaris, biz yıldız fotoğrafına gönül vermiş fotoğraf severler için de önemli bir başlangıç noktası adeta. Fotoğraflamayı düşündüğünüz kadrajın Kuzey-Güney mi, yoksa Doğu-Batı yönünde mi kadraj verdiği bu noktada önem kazanıyor. Ben Yıldız Döngüsü fotoğrafı çalışmayı düşündüğüm mekanlara her zaman önceden, gündüz vakti gider ve gece boyunca kurmayı planladığım kadrajın Yıldız Haritası’na göre bana nasıl bir fon oluşturacağını hayal etmeye çalışırım. Bu durum aslında zihninizde oluşan yer üstü kadrajının gökyüzü ile istediğiniz kurguda size nasıl bir karşılık vereceğini hesaplamanız konusunda biraz olsun tecrübenize başvurmanız gerektiğini ortaya koyuyor, gökyüzün- de olacak yıldız döngüsü için. Sadece Kuzey’i bulmak ve buradan hareketle bir kadraj kurmak değil aslında söylemek istediğim. Tüm bitmiş kadrajı ve döngüleri algılamak ve bunun üzerinden bir kadraj kurgulamak çok daha eğlenceli geliyor bana. Gökyüzüne bakıyor, henüz daha yıldızlar belli olmadan gün Mavi Saatler öncesinde aydınlık iken kadrajı kurguluyor ve gökyüzünde ortaya çıkacak yıldızların bana çizecekleri döngüleri hissederek tüm donanımımı ayarlamaya gayret ediyorum. Bu bir çeşit birazdan gece boyunca hareket edecek olan her gökyüzü cisimlerine önceden hakim olmak gibi bir şey. Asıl üzerinde durulması gerekenleri özetlersek: Kurmayı planladığımız kadrajın arkası Kuzey olmalı. Neden diye soranlara şu soruyu yönlendiriyorum: Döngü karenizde arkada fon oluşturacak yıldızlar saçılarak ve yön değiştirerek mi olmalı yoksa tam döngülerin oluşmasını istiyor musunuz?

Kadrajın arkası DoğuBatı ekseninde oluştuğunda Polaris’i kadraja alabilmek ve tam dairesel döngü oluşturabilmek olası değildir. Yıldız hareketi saçılarak döngü oluşturmadan fotoğraf verirler.

Eğer döngü değilse amacınız, sadece yıldızların hareketinin izlerini vermek üzerine bir kadraj kurgulayacaksanız, hangi yöne doğru çekim yapacağınız veya Polaris’in nerede olduğu önemini yitiriyor. Foto 01’de böyle bir çalışma yaptım. Gördüğünüz üzere yıldız izleri kadrajın ortasına doğru düz çizgilere dönüşüp aşağı doğru diğer yöne evrildiler. Ya Polaris’i kuracağımız kadrajın arkasına denk getirecek şekilde bir çerçeve planlarsak?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.