Fotoğrafı Çerçevelere Bölmek

Photoshop’da fotoğraflara birbirinin üzerine atılmış efekti vermenin püf noktaları

Photoline - - Adım Adım - Candan Tırtıl

Merhaba Sevgili Photoline okurlarım. Bu sayımızda derya deniz Adobe Photoshop’da sadece renklendirme

1. Adım

Layerı çoğaltmakla işe başlıyoruz. Fotoğrafın bulunduğu layera “duplicate layer” diyoruz. Photoshop üst menülerden; “layer > duplicate layer” yolunu izleyip “tamam”a basın.

2. Adım

Photoshop layer menüsünden yeni bir layer işleminin dışında fotoğrafı çerçevelere bölmeyi anlatmaya çalışacağım. Bu ve buna benzer çalışmalar inter- oluşturun. Resimdeki kırmızı ile işaretli simgeye tıklayarak yeni bir layer oluşturulabileceği gibi, Photoshop üst menülerinden “layer > new layer” yolunuda izleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu layerı siyah renge boyayın (Photoshop araç kutusundan boya kutusunu alarak siyah rengi seçip oluşturduğunuz layera dökün.). Bu layerı fotoğrafın aslı ve kopyası arasına taşıyın. nette sıkça görmüşsünüzdür. Birbiri üzerine atılmış gibi duran fotoğraflar. Hazırsak başlayalım.

3. Adım

Oluşturup siyah renge boyadığınız bu layer üzerindeyken, yeni bir layer daha oluşturun.

Şimdi sıra geldi çerçevenin iç çephesini yapmaya. Photoshop araç kutusundan “rectangular marguee tool”a gelip dikdörtgen bir alan seçin. Palaroid yapmayı

düşünüyorsanız kare bir alanda seçebilirsiniz. Dikdörtgeni oluşturduktan sonra boya kutusunu siyah dolduruyoruz. “ctrl+Backspace”e basıyoruz. Layerlerın sıralaması şekilde gördüğünüz gibi olmalı.

4. Adım

Fotoğrafın kopyasının bulunduğu layera gelip sağ tıklayın. Burada “Create clipping mask” yolunu izliyoruz. Fotoğrafın seçtiğimiz alan hariç diğer yerleri gizlenmiş olmalı.

5. Adım

Layer 1 üzerindeyken yeni bir layer oluşturun. Photoshop araç kutusundan “rectangular marguee tool”u alıp çerçevenin dış çephesini çizin. Ve bu alanı “paint bucket tool” (boya kutusuyla) beyaza boyayın. Photoshop layer menüsüne gelin. Fotoğrafın kopyası, layer 2 ve layer 3’ü Ctrl’e basılı tutarak tek tek seçin. Layer menüsünde altta 7 simgeden 5. simgeye tıklayın. Bu sayede layerları bir çatı altına toplamış olduk. Oluşan gruba sağ tıklayıp “duplicate group”u seçin. Bu sayede grubu çoğaltmış olduk. Layer grubunun başındaki oka tıklayarak içerisinde neler olduğunu görebilirsiniz. Açılan gruptan layer 2 ve layer 3’ü Ctrl’e tıklayarak seçin. Yine “Ctrl+T” tuş kombinasyonu ile diğer çerçeveyi isteğimizi alana taşıyın. Evirip çevirin. Grup 1’den kaç tane çerçeve olsun istiyorsanız o kadar çoğaltabilirsiniz. Ama önce “duplicate layer” seçip sonra “Ctrl+T” ile düzenlerseniz süreci karıştırmadan tamamlayabilirsiniz. Düzenlenen grubun açık halini kapatırsanız bunu karıştırmadan yapabilirsiniz. Dilerseniz arka fonunu benim gibi siyah yapabilir veya fotoğrafın aslının opasitesini düşürüp bunu da arka fonda kullanabilirsiniz. Yaptığınız Photoshop çalışmalarını Facebook Photoline sayfamızda ve Instagram photolinemagazine hesaplarımızda paylaşmanızı bekliyorum. Güzel günler…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.