FETÖ tutulması Maaşına zimmetten haciz konulmuştu

Sabah - - GUNDEM -

Her iki davanın ortak darbeci aktörlerinin geliştirdiği savunma taktikleri, 15 Temmuz’un içini boşaltma planı ve hedef saptırma çabası ile doğrudan ilintili gözükmekte. Zaten, yargılama boyunca sergilenen tavırlar, tutarsız beyanlar, akıl sınırlarını zorlayan inkârlar, yalanlar da bu senaryonun bir parçası. Burada asıl odaklanmamız gereken iki kritik nokta daha söz konusu:

- Davaların seyri ve hüküm aşamasına gelme zamanlaması. - (Şimdilik) Üstü kapalı şekilde davaya dahil edilmekle tehdit edilen aktörlerin ne yapacağı.

Bugünden belli oluyor ki FETÖ’cüler ve hâlâ onların yöntemlerinden medet uman çevreler, Genelkurmay Başkanı Org. ve MİT Müsteşarı Hakan

devam ediyorlar. Bu oyun onlar için, 15 Temmuz’da yarım kalmış bazı işlerin (!), bir fazı itibariyle tamamlanması anlamına da gelebilir. Yani, 15 Temmuz’la hesaplaşma adı altında ne tür hesapların görülmek istendiğini dikkatle değerlendirmek zorundayız. Neticede iş gelip,

sınırına kadar taşınıyor. Sayın Cumhurbaşkanı, AK Parti’yi ve devletin yönetim sistemini yeniden yapılandırma mücadelesi verirken daha önce aldığı stratejik kararları gözden geçirme gereği duymadıkça, bu kararların sürdürülebilirliğini aşındırma girişimlerine geçit verilmemelidir. katılarak kendilerini ağırladığını bildirdi.

Akaydın, “Ben meraklı bir siyasetçiyim. Davet edildiğim yere giderim, izlerim, notlar alırım. Gerekirse gittiğim yerlerde de hesap sorarım” dedi. Akaydın, bir gazetecinin “Bir beyanatınız vardı; ‘Sayın Fetullah Gülen’den davet gelirse ziyaret etmek isterim” şeklindeki açıklamasını hatırlatması üzerine de şunları söyledi: “Aynen. Çünkü o zamanlar onlar, ‘Fetullah Gülen Hoca Efendi’ diyorlardı, ben de kibarlık olsun diye ‘Sayın Fetullah Bey’ dedim. ‘Ben siyasetçiyim’ dedim, ‘Türkiye için sakıncalı bulduğum her odakla da görüşürüm’ dedim. Veremeyeceğim hiçbir hesabım yoktur. Çok meraklı bir politikacıyım, davet edilirsem dünyada ilgimi çeken her yere giderim. Ama hiç kimseye de biat etmem” diye konuştu.

Akaydın, bir soru üzerine açıklamaları sonrasında gelen tepkilerin ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve grup başkanvekillerini bilgilendirdiğini söyledi. Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak’ın, sözlerine yönelik “şahsını bağlar” ifadesinin hatırlatılması üzerine ise Akaydın “Beni bağlar. Belediye başkanlığına gökten zembille gelmedim. Ama milletvekilliğine ön seçimle geldim. Bunun bir manası var” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Akaydın’ın açıklamalarına tepki gösteren Türkiye Şehit Aileler ve Gaziler Vakfı Başkanı Gazi Lokman Aylar “15 Temmuz katillerinin ağababaları, tiyatro algısı ile darbe üzerinden darbe yapmaktadır” dedi.

Mustafa

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.