210 milyar TL’lik destek

Sabah - - EKONOMI-FINANS -

2017 yılının ilk yarısında 2 milyar 657 milyon TL brüt kâr elde eden Vakıfbank, 536 milyon TL vergi karşılığı ayırırken, net kârı 2 milyar 121 milyon TL olarak gerçekleşti. Banka, Türkiye ekonomisine nakdi ve gayrinakdi kredi olarak toplamda 210 milyar TL finansman sağladı. Hem yıllık hem de çeyreklik bazda tüm ana bilanço kalemlerinde sektörden daha hızlı büyüdüklerini belirten Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, “Önümüzdeki dönemlerde de ekonomiye kesintisiz destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Hükümetin uygulamaya koyduğu politikalar ile Türkiye’nin büyüme performansının ivme kazandığını ve bu süreçte özellikle Kredi Garanti Fonu (KGF) kapsamında kullandırılan kredilerin oldukça önemli bir rol oynadığını belirten Genel Müdür Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alınan başarılı tedbirlerin sürdürülebilir büyüme sağlaması amacıyla Vakıfbank olarak biz de elimizi taşın altına koyduk ve yılın ikinci çeyreğinde KGF kapsamında en çok kredi kullandıran banka olduk. Toplam 17 milyar TL’lik bakiye ile KGF kapsamındaki kredi kullandırımında da lider bankalardan biri konumuna yükseldik.”

Mevduatın ana fonlama kalemi olmaya devam ettiğini belirten Özcan, “Toplam mevduatlarımız yıllık bazda yüzde 23.8 artarak 142 milyar TL seviyesine ulaştı. TL mevduat bakiyemiz çeyreklik bazda yüzde 14 büyüme ile ilk kez 100 milyar TL’yi aştı” dedi.

“Yeni Türkiye’nin lider bankası” olma vizyonu ile uyumlu olarak uluslararası sermaye piyasalarındaki öncü ve yenilikçi pozisyonlarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Genel Müdür Özcan, “Çeşitlendirdiğimiz kaynak yapısı ve uzun vadeli uygun maliyetli uluslararası fonlama işlemleri ile her zaman olduğu gibi reel ekonomimize destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.