YÖREX yurtdışına açılıyor

Sabah - - EKONOMI-FINANS -

Talat ÖZTAUZSUZ

Antalya Ticaret Borsası tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle bu yıl 8’incisi düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı ANFAŞ Fuar Merkezi’nde açıldı. 70 ilden 400’ü aşkın katılımcının ve 2 bin yöresel ürünün yer aldığı fuarı bu yıl 200 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarın açılış kurdelesini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte kesti.

FUAR YURTDIŞINA AÇILIYOR

Fuarı TOBB desteğiyle düzenleyen Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ın uluslararası fuarlarda boy gösterme talebine, Kalkınma Bakanlığı Dışişleri Bakanlığı ve TOBB’dan destek geldi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kalkınma Bakanlığı’nın destek sözü verdiğini belirtirken, Kalkınma Bakanı Elvan, “Desteği sağlayacağız” dedi.

ÇİN PİYASASININ KAPISI AÇILDI

Dış politikanın en önemli unsurunun ekonomik ilişkileri güçlendirmek olduğuna dikkati çeken Mevlüt Çavuşoğlu, bu nedenle birçok ülkeyle ikili düzeyde serbest ticaret anlaşması imzalamak için müzakereleri sürdürdüklerini belirtti. Çin’e tarım ürünlerinin ihracatının önündeki engellerin kalktığını da açıklayan Çavuşoğlu, “Tüm engelleri kaldırarak, Çin gibi büyük bir piyasaya giriyoruz” dedi. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da yöresel ürünlerin hem tanıtımı hem de coğrafi işaret konusunda gereken desteği bakanlık olarak vereceklerini açıkladı.

YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla açıldı. İki bakan da fuarın yurtdışına açılması için destek sözü verdi

Türkiye’deki coğrafi ürünlerin sergilendiği YÖREX’in açılışına Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Kalkınma Bakanı Elvan da katıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.