)RFXs 0HrNHO·OH GaOJa JHoWL

Sabah - - DUNYA RAPORU - $nJHla 0HrNHl

FOCUS dergisi, son sayısında yer verdiği makalelerden birinde Rus lider Vladimir Putin’e hakaret etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in konu alındığı bir makalede, yazarın şöyle bir ifade kullandığı öğrenildi: “Elbette ki o, Putin’in köpeğinden korkuyor, fakat o, köpek Putin’den kesinlikle korkmuyor.” Rusya’nın Almanya Büyükelçiliği, yaptığı açıklamada “Focus bunu kışkırtıcı sanıyor. Öyle mi? Hayır. Tatsız ve açıkçası aptalca? Kesinlikle” ifadelerine yer verdi.

Almanya’nın aşırı sağ partisi AfD’nin başbakan adayı Alice Weidel’in mail’inde Başbakan Angela Merkel ve yönetimine “İkinci Dünya Savaşı’nın galiplerinin kuklası” dediği ortaya çıktı. Diğer partilerin temsilcileri söz konusu mail’i kınadı. Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birliği’nden Armin Laschet ise Alman liderlerine kukla denmesini skandal olarak nitelendirdi.

AMERİKA Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Kuzey Kore’ye karşı alınan son ekonomik yaptırım kararının yetersiz olduğunu ifade etti. ABD’nin önerdiği yaptırım kararının, Rusya ve Çin’in desteğini sağlamak için yumuşatılmasından duyduğu hayal kırıklığını ifade eden Trump, “Bunun sadece atılan bir başka küçük adım olduğunu, çok önemli olmadığını düşünüyoruz. Etkisi olur mu bilmiyorum ama kararın 15’e karşı 0’la alınması güzel. Ancak bu yaptırımlar, nihayetinde olması gerekenlerle karşılaştırıldığında hiçbir şey” diye konuştu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise ABD’nin Kuzey Kore’ye karşı askeri seçeneği hala masada tuttuğu belirtildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.