Günün İçinden Vietnam kâbusu

Sabah - - GÜNÜN İÇINDEN -

Vietnam’da fırtına ve şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 37’ye yükseldi. Vietnam Afet Yönetim Kurumu’ndan yapılan açıklamada, sel ve toprak kaymaları nedeniyle 40 kişinin kayıp olduğu, 21 kişinin yaralandığı, binden fazla evin yıkıldığı ya da hasar gördüğü bildirildi. 10 binden fazla evin ise sular altında kaldığı duyuruldu. 8 bin hektardan fazla ekili alanın zarar gördüğü belirtilirken yaklaşık 40 bin hayvanın ise öldüğü kaydedildi.

Afetten en çok etkilenen Hoa Binh bölgesinde, acil durum ilan edildi. Toprak kaymalarının yaşandığı bölgede en az 33 kişinin kayıp olarak arandığını bildiren yetkililer, kurtarma ekiplerinin çalışmalarına devam ettiğini dile getirdi. Vietnam devlet televizyonu VTV’ye konuşan bölge sakini Ngo Thi Su, “Tüm köyümüz uykusuz geceler geçirdi. Sel ile savaşmak imkânsız, son yıllarda yaşanan en güçlü sel” ifadeleriyle afetin boyutunu gözler önüne serdi. Fırtına ve yağışların gelecek günlerde şiddetini artırabileceğine dikkat çeken yetkililer, Ninh Binh bölgesindeki 200 bin kişinin tahliye edilmesi için talimat verdi. Salı gününden beri şiddetli yağışların etkili olduğu ülkede, her yıl fırtına ve seller nedeniyle ölümler yaşanıyor. Geçen sene, hava durumundan kaynaklanan afetler nedeniyle yaklaşık 250 kişi yaşamını yitirmiş veya kayıp olarak bildirilmişti.

7$</$1'·, '$ 985'8

Vietnam’ın komşusu Tayland da şiddetli yağışlardan etkilendi. Ülkedeki 77 bölgeden 7’si sele teslim oldu. Taylandlı yetkililer, 480 bin hektarlık tarım alanının selden zarar gördüğünü açıkladı. Şiddetli yağışın, dünyanın en büyük ikinci pirinç ithalatçısı olan Tayland’ın pirinç ticaretini olumsuz etkileyebileceği dile getiriliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.