AVRUPALI TEKSTİLCİ siyasetçisini takmadı

Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye karşı artan siyasi restleşmeye tekstilci kulak tıkadı. Türklerin üretimdeki kalite ve hızından vazgeçemeyen Avrupalı dev alım grupları, bu yıl siparişlerini yaklaşık yüzde 20 artırdı

Sabah - - EKONOMI-FINANS -

Almanya, Avusturya ve Hollandalı siyasetçilerin Türkiye’ye karşı takındığı negatif tavır, Avrupalı dev tekstilcilerin Türkiye ile ekonomik ilişkilerine gölge düşürmedi. Aksine dev alım grupları siyasetçilere inat bu yıl yaptıkları alımları yaklaşık yüzde 20 artırdı. Yılın belirli dönemlerinde otellerde kurdukları fuar alanlarında yurtdışından gelen alım gruplarını ağırlayan Türk tekstilciler, bu sayede ihracatta yılı artıya geçerek kapatmayı planlıyor.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye’den en büyük alımları yapan H&M, Zara, Mango gibi markaların geçen yıla göre alımlarını yaklaşık yüzde 20 artırdıklarını söyledi. Bir yandan da Türkiye’ye gelmeyen orta ölçekli firmaların açığını kapatmak için farklı ülkelerden gruplar getirdiklerini dile getiren Tanrıverdi, “Yabancı gruplar Türkiye’nin üretim hızı ve kalitesinden çok memnun. 2017’nin 8 aylık diliminde 11.3 milyar dolarlık ihracat yaptık. 2017’yi 17 milyar doların üzerinde ihracatla tamamlarız” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.