YARDIMA İLK KOŞAN TÜRKİYE OLDU

Türkiye referandum krizine rağmen insanlığını gösterdi ve depremle sarsılan Kuzey Irak için seferber oldu

Sabah - - Ilk-Sayfa -

İRAN TARAFINDA AĞIR HASAR

KUZEY Irak’ın İran sınırındaki Halepçe’de meydana gelen 7.3’lük deprem bölgeyi yerlebir etti. Türkiye sınırından bile hissedilen depremde Irak’ta 7, İran tarafındaki Kirmanşah’ta ise 407 kişi öldü. 7 bini aşkın yaralı var.

BARZANİ TEŞEKKÜR ETTİ

ANKARA anında bölgeye 8 bin çadır, 17 bin battaniye, 33 TIR insani yardım malzemesi gönderdi. Genelkurmay da bir uçak yardım yollarken AFAD ekibi bölgeye ulaştı. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani “Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı’na teşekkür ederim” dedi.

Irak’ın Halepçe kentinde önceki gece saat 21.28’de meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin bilançosu, günün ağarmasıyla birlikte ortaya çıktı. İran sınırına yakın bölgede yaşanan sarsıntı yüzünden Irak’ta 7, İran’da 407 kişi yaşamını yitirdi. Halepçe’nin 32 kilometre güney batısında, yerin 23.2 kilometre derinliğinde gerçekleşen kırılma yüzünden İran’da yaralananların sayısı 535’i Irak’ta olmak üzere toplam 6 bin 700 kişi yaralandı. Depremin Halepçe ile birlikte en şiddetli hissedildiği yerlerden olan İran’ın Kirmanşah eyaletinde birçok binanın yıkıldığı, özellikle Kasr-ı Şirin ve Serpol Zehap kentlerinde büyük hasar meydana geldiği öğrenildi.

TEK HA TANE DEPREMDE YIKI DI

Fars Haber Ajansı, Serpol Zehap’ın tek hastanesinin depremde yıkıldığını, kentin tamamında elektriklerin kesildiğini aktardı. Kirmanşah ve çevresinde yıkılan binaların altında mahsur kalanları kurtarmak üzere bölgeye arama-kurtarma ekipleri sevk edilirken, ülke genelinde en az 70 bin kişinin barınma ihtiyacı olduğu kaydedildi.

Depremin tetiklediği toprak kaymalarının köy yollarını kapattığı, arama kurtarma ekiplerinin afet bölgesine ulaşmakta zorluk çektiği öğrenildi. Meydanlara kurulan çadırlar ve kamp ateşlerinin çevresinde toplanan kişiler, battaniyelere sarılı bir biçimde geceyi geçirdi. Depremin ardından en şiddetlisi 4.3 boyutunda olmak üzere

okullar ve kamu kuruluşları tatil edilirken, emniyet ve sağlık ekipleri çalışmalarını sürdürdü. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye’nin kendileriyle irtibata geçip insani yardımları göndermeye başladığını belirterek, teşekkür etti. Öte yandan depremin hissedildiği Doğu ve Güneydoğu illerimizde de halk geceyi sokaklarda geçirdi. H KAÇAR/ ABAH 100’den fazla artçı şokun yaşandığı kayıtlara geçti. Kirmanşah ve İlam eyaletlerinde okullar tatil edildi. İran’da üç günlük yas ilan edildi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ülkenin tüm imkanlarını depremzedelere yardım için seferber etmesi için, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’yi görevlendirdiğini duyurdu. SABAH’a konuşan Kuzey Irak’taki Türkmenler Süleymaniye’ye ilk yardımı ulaştıran Türk Kızılayı ‘na minnettar. olduğunu aktardı. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, “Irak ve İran Kızılayı ile eşgüdüm halinde çalışıyoruz” dedi.

HABERLER ORTA Amerika ülkesi Kosta Rika’da önceki gece geç saatlerde 6,8 büyüklünde bir deprem meydana geldi. Kamu Güvenliği Bakanlığı deprem sonucunda iki kişinin ağır yaralandığını açıkladı. Şiddetli deprem nedeniyle çok sayıda kişi korkudan kendini evden dışarıya fırladı. Elektrik direklerinin yıkılmasıyla bazı bölgelerde elektrik kesintilerinin olduğu ancak Pasifik kıyısındaki ülkede geniş çaplı bir elektrik sıkıntısı olmadığı kaydedildi. HABERLER GEZEGEN X ve Siyah Yıldız olarak da bilinen Niburu gezegeninin Güneş ile Dünya arasına gireceği dönemde Dünya’nın yerçekiminde dengesizlikler yaratacağı bunun da 19 Kasım’da büyük bir depreme yol açacağı iddiası korkuttu. Söz konusu gezegenin hareketlerini takip ettiklrini söyleyen araştırmacılar, 19 Kasım’da meydana geleceğini iddia ettikleri depremin tüm Dünya’yı etkileyeceğini söyledi. Niburu hakkında araştırma yapan Terral Croft, “Küresel sismik aktivitede büyük bir sıçrama yaşanacak” dedi.

İRAN- Irak sınırında meydana gelen deprem sonrası Türkiye dünyanın pek çok bölgesindeki afetlerede olduğu gibi yine ilk yardım elini uzatan ülke oldu. Türk Kızılayı olayın meydana geldiği andan itibaren Irak Kızılayı ile işbirliği halinde bölgeye yardımları ulaştırırken, Genelkurmay ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) da bölgeye yardım sağlık ekipleriyle birlikte çeşitli yardım malzemeleri ulaştırdı. Türk Kızılayı depremin yaşandığı ilk saatlerde bölgeye 10 bin battaniye, 3 bin çadır, 1 mobil mutfak, 3 bin ısıtıcı ve 10 bin yatak gönderirken, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise 5 bin çadır, 7 bin battaniye 11 araç, 1 yemek tırı ve 92 personelini bölgeye sevk etti.

İlerleyen saatlerde ise, Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık sınıra giderek, 33 tır insani yardım malzemesi, 10 afet aracı ve 98 personelle Habur sınır kapısından depremin yaşandığı bölgeye ulaştı. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, köylerdeki durumun yakından takip edildiğini bildirdi. AFAD başkanı Mehmet Güllüoğlu ilerleyen saatlerde 20 kişilik bir arama kurtarma ekibiyle bölgeye gitti.

Genelkurmay Başkanlığı ise Süleymaniye’ye uçakla 250 çadır , ilaç ve 20kişilik tıbbı yardım ekibi gönderdi. Sağlık Bakanlığı da “Takviye yardım sevkıyatları için tüm hazırlıklar yapılmıştır” açıklaması yaptı. ANKARA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.