DÜNYANIN EN AHLAKSIZ İTTİFAKI

PKK-PYD ile DEAŞ gizlice anlaştı. ABD’nin korumasında 250 DEAŞ’lı Rakka’dan, yüzlercesi de Ebu Kemal’den ayrıldı

Sabah - - ILK SAYFA -

‘DEAŞ’LA mücadele ediyoruz’, yalanıyla dünyayı kandıran ABD’nin maskesi düştü. ABD, PKK/PYD ve DEAŞ arasındaki kirli işbirliği BBC’nin, fotoğraflar ve görgü tanıklarına dayanan haberiyle gözler önüne serildi.

GÜVENLİĞİ ABD SAĞLADI

BUNA göre, iki terör örgütü DEAŞ ile PKK/PYD Rakka’dan tahliye için gizlice anlaştı. 250 üst düzey DEAŞ’lı ve aileleri ile çok sayıda yabancı terörist, ABD’nin kontrolünde, tonlarca silahla birlikte yüzlerce araçlık konvoy halinde kentten ayrıldı.

RUSLAR ‘VURALIM’ DEDİ AMA...

RUSYA Savunma Bakanlığı’nın açıklaması da kirli işbirliğinin son örneğini ortaya koydu: “DEAŞ’ın son kalesi olan Ebu Kemal’den ayrılan konvoyu İHA’larla görüp, koalisyona ‘Ortak vuralım’ dedik. ABD izin vermedi.”

Terör örgütlerinin Suriye’deki kirli ittifakları bu kez fotoğraflarıyla belgelendi. Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı birçok kez “ABD liderliğindeki koalisyon, DEAŞ militanlarının Rakka’dan çıkışına izin veriyor” açıklamaları yapmıştı. İngiliz yayın kuruluşu BBC ise fotoğraflar ve görgü tanıklarının ifadeleriyle terör örgütü DEAŞ militanları ile bir diğer terör örgütü olan PKK-PYD’nin nasıl anlaştığını ortaya çıkardı. “Rakka’nın kirli sırrı” başlıklı habere göre 250 DEAŞ militanı ve aileler, ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile çatısını PKK - PYD’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ortak operasyonuyla Rakka’dan güvenli bir şekilde tahliye edildi.

KOMUTANLAR KAÇTI

“Söz konusu anlaşmanın ABD’nin desteklediği SDG’nin Rakka’yı DEAŞ’ın elinden aldığı geçen ay gerçekleşti” denilen haberde tahliye edilen DEAŞ’lılar arasında, örgütün önde gelen militanlarının yanı sıra çok sayıda yabancı savaşçının da olduğu belirtildi.

Haberde ayrıca yüzlerce araçlık konvoy ile kentten çıkarılan 250 DEAŞ militanı sayısının aileleriyle birlikte tahliye edilenlerin sayısının 4 bini geçtiği belirtildi. Çok sayıda yabancı militanın da silah ve cephane yüklü 10 kamyonla Rakka’dan ayrıldığı kaydedildi.

KAMYONCULARA PARA

Haberde “Şoförler, 12 Ekim’de SDG’nin kendilerinden, Fırat Nehri kıyısındaki Tabka şehrinde savaştan kaçan sivil aileleri kuzeydeki bir kampa götürmelerini istediğini söylüyor. Ancak konvoy bir araya geldiğinde kamyonlarda sivil aileler yerine DEAŞ militanları, aileleri ve tonlarca silah ile mühimmat olduğu ortaya çıkıyor.

Şoför Ebu Fevzi ve arkadaşlarına gizli tutmaları istenilen bu operasyon için de binlerce dolar ödeneceği sözü veriliyor. Kamyonlarımıza bubi tuzakları kurdular. Anlaşmada ters giden bir şeyler olsaydı tüm konvoyu havaya uçuracaklardı. Çocuklarının ve eşlerinin üzerinde bile intihar yelekleri vardı” ifadelerine yer verildi.

BBC’nin yayımladığı Rakka’dan çıkış görüntüleri. Rus İHA’larının görüntülediği Ebu Kemal’deki konvoy.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.