TÜRKİYE SEVGİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuveyt ziyaretinde ülkenin sembolü olan kuleler ilk kez Türk bayrağıyla ışıklandırıldı

Sabah - - ILK SAYFA -

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın Kuveyt Emiri Şeyh es-Sabah’la görüşmesinde Katar krizinin barışçıl yollardan çözümü, Suriye-Irak gelişmeleri ve ikili ilişkiler ele alındı.

TARİHİ ZİYARET

GÖRÜŞMEDE Kuveyt Emiri’nin “Bölge çok kritik bir dönemden geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti tarihi bir öneme sahip” dediği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Cabir es-Sabah’ın resmi daveti üzerine Kuveyt’i ziyaret etti. Erdoğan’ın ziyaret nedeniyle ülkenin sembolü olan Kuveyt Kuleleri’ne Türk bayrağının renkleri yansıtıldı. Kulelerin sadece bayramlarda ve özel günlerde renklendirildiği öğrenildi.

Kuveyt Emiri Şeyh Es-Sabah, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Beyan Sarayı’nda resmi törenle karşıladı. Es-Sabah ile Erdoğan arasında ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşme sonrasında iki ülke arasında gençlik spor, yatırım ve bilimsel araştırmalar alanında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Erdoğan ile es-Sabah’ın görüşmelerinde, Suriye, Irak ve Körfez bölgesinde yaşanan Katar kriziyle ilgili gelişmeler değerlendirildi. Krizin barışçıl yollardan çözüme kavuşturulması için atılabilecek somut adımlar ele alındı. İşbirliğine devam etme konusunda mutabık kalındı. Es-Sabah’ın, bölgenin çok kritik bir dönemden geçtiğini ve Erdoğan’ın ziyaretinin bölgenin geleceği açısından tarihi öneme sahip olduğunu belirttiği öğrenildi. Ayrıca, krizin Kuveyt’in liderliğinde, Erdoğan’ın bilgece yapacağı öneriler ve ortaya koyacağı duruşla çözülmesini ümit ettiğini söylediği kaydedildi. Görüşmelerde ikili ticaretin çeşitlendirilerek artırılması, müteahhitlik alanında işbirliğimizin güçlendirilmesi, Kuveyt vatandaşlarının askeri, sınai, yatırım, yerleşme ve turizm, konsolosluk, eğitim ve kültür alanlarında yapılabilecek yeni işbirlikleri ele alındı.

TÜRKİYE SEVGİSİ

Görüşmelerde son yıllarda Kuveytliler’in tatil için Türkiye’yi tercih etmelerinin yanı sıra Bursa, Yalova ve Trabzon’dan ev ve çeşitli mülkler alması da gündeme geldi. Kuveytlilerin Türkiye’ye gelişgidişlerinde ve diğer bürokratik işlemlerinin kolaylaştırılması için çaba harcanacak.

Kuveytliler’in “DirilişErtuğrul”, “Abdülhamit” ve “Kurtlar Vadisi” gibi dizilere olan sevgisi, Türkçe öğrenimine ilişkin talepleri de ele alındı. Bu konuda da işbirliği yapılacağı belirtildi.

Bu arada Erdoğan, Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Marzouq Al Ghanim ve Başbakanı Şeyh Cabir El Mübarek El Hamad El Sabah’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’a hareketinden önce ise Kuveyt Emiri Şeyh es Sabah tarafından Beyan Sarayı’nda onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

Erdoğan’ın Körfez’deki ikinci durağı ise Katar’ın başkenti Doha oldu. Hamad Uluslararası Havalimanı’nda Erdoğan’ı, Savunma Bakanı Halid bin Muhammed al Adiyye karşıladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.