AKLA ZİYAN BİR İŞ

Yıldırım, DEAŞ militanlarının YPG işgalindeki Rakka’dan çıkarılmasını değerlendirdi: Gel gör ki neler olmuş neler. DEAŞ’lıları temizlemek yerine onların silahlarıyla beraber çıkmalarına destek olmuşlar

Sabah - - ILK SAYFA -

BAŞBAKAN Yıldırım: Gel gör ki neler olmuş neler... Koalisyon ve PKK/PYD, Rakka’yı DEAŞ’tan temizlemek yerine, bunların silahlarıyla beraber sağ-salim Rakka’dan çıkması için destek olmuşlar. Bir terör örgütü gitti, öteki Rakka’ya yerleşti. Hesapta DEAŞ’la mücadele ettik. Bu mu akıllı politika, bu mu stratejik ve taktik işbirliği? Akla ziyan bir iş. Avrupa ve dünya şimdi düşünsün. Ne zaman DEAŞ teröristleri gelecek eylem yapacak, diye...

Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütü DEAŞ militanlarının terör örgütü SDG’nin kontrolündeki Rakka’dan çıkarılış operasyonunu sert sözlerle eleştirdi. Yıldırım, “Rakka’ya ilişkin yeni bir rezalet ortaya çıktı. YPG ve koalisyon güçleri sözde ABD ve koalisyon güçleriyle beraber Rakka’yı DEAŞ’tan temizleyecekler ve insanlar oraya yerleşecekler. Ancak gel gör ki neler olmuş neler. Rakka’da DEAŞ’lıları temizlemek yerine onları silahlarıyla beraber Rakka’dan çıkmaları için destek olmuşlar” dedi. TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Yıldırım şunları söyledi:

GEL GÖR Kİ NELER OLMUŞ:

PKK terör örgütünün Suriye şubesi YPG ve koalisyon güçleri, sözde ABD ve koalisyon güçleriyle beraber Rakka’yı DEAŞ’tan temizleyecekler ve o bölgenin insanları gelip yerleşeceklerdi. Ancak gel gör ki neler olmuş neler. Rakka’dan DEAŞ’lıları temizlemek yerine bunların, silahlarıyla birlikte Rakka’dan çıkmaları için destek olmuşlar. 50 TIR, 13 otobüs, 100 araçtan oluşan, bu 50 TIR’ın da 10’u her türlü ağır silahlarla yüklü vaziyette eskort yaparak, konvoy oluşturarak, Rakka’nın kuzeyinden sağ salim DEAŞ terör örgütünü çıkarmışlar. Bu ne demek? Biz ne dedik ABD’ye? Bir terör örgütü ile başka bir terör örgütünü yok etmek için mücadele, devletlerin yapacağı iş değildir, akla ziyan bir iştir. İşte sonuçları ortaya çıkıyor. Şimdi oradan çıkan silahlarıyla serbest bırakılan bu DEAŞ mensupları başta Türkiye olmak üzere Avrupa, Amerika, dünyanın her tarafında kim bilir yeni masum insanların katline sebep olacaklar. Teröristten fayda gelmez. Bunların çarpışmadan anladıkları ‘Bela benim başımdan gitsin de nereye giderse gitsin.’ Eğer böyle devam ederseniz, bela sizi gelir bulur, başınızdan da gidemez.

AKLA ZİYAN BİR İŞ:

Geldiğimiz noktada ne oldu? DEAŞ’la mücadele ettik, hesapta. Teröristler silahlarıyla gittiler ve arkasından da YPG, PKK Rakka’ya yerleşti. Ne oldu? Oradaki Arapları püskürttüler, yerli halkı dışarı attılar, bir terör örgütü çıktı, başka terör örgütü oraya yerleşti. Bu mu akıllı politika, bu mu stratejik ve taktik iş birliği? Akla ziyan bir iş. Avrupa ve dünya şimdi düşünsün, ne zaman DEAŞ teröristleri gelecek ve eylem yapacak. Şimdi orada kıstırdığınız terör örgütlerini bıraktınız, tek tek bulup dünyanın değişik yerlerinde etkisiz hale getireceğiz. Tabii bütün bunların bedelini bölgedeki insanlar, bölgeye yakın ülkeler ödüyor, Türkiye ödüyor.”

AK Parti Grubu’nda konuşan Başbakan Yıldırım ABD’ye Feto uyarısı yaptı: 250 şehidimiz, 2194 gazimiz var. Daha ne delil soruyorsunuz?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.