İran’da depremin acısı artıyor: 530 ölü

İran ve Irak’ı vuran 7.3’lük depremin ardından bölgeye ilk koşan yine Türkiye oldu. Bölgeye 70 TIR’lık yardım malzemesi ile çok sayıda personel intikal etti

Sabah - - ILK SAYFA -

IRAK-İran sınırındaki 7.3’lük depremde ölenlerin sayısı 530’a yükseldi. Depremzedeler için seferber olan Türkiye’nin yardım TIR’ları bölgeye ulaştı.

Irak’ın Süleymaniye kenti merkezli 7.3 büyüklüğündeki depremde, Irak’ta 7 kişi hayatını kaybederken, İran’da depremden etkilenen 14 bölgede en az 530 kişi öldü.

Depremin ardından bölgeye yardıma koşan ilk ülke Türkiye oldu. Olay sonrası AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu başkanlığında, 10 personel ve bir araç, UMKE’den 10 personel ve bir araçla birlikte 320 battaniye ve 60 çadırdan oluşan yardım malzemesi Genelkurmay Başkanlığı’na ait A400M kargo uçağıyla saat 11.15’te Irak Süleymaniye Havaalanı’na iniş yaptı. AFAD, 70 TIR’lık yardım malzemesinin Erbil’deki depolara ulaştığını açıkladı. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık da bölgede incelemelerde bulundu. Kınık yardım malzemeleri arasında 5 bin çadır bulunduğunu, bunların 30 bin kişinin barınmasına yetecek sayıda olduğunu belirterek “14 bin battaniye, 10 bin yatak ve ısıtıcı gönderdik. Mobil mutfağımız da bölgede hizmet verecek” dedi.

SABAH DEPREMZEDELERLE GÖRÜŞTÜ

Depremin vurduğu Irak-İran sınırında yaşanan insanlık dramına yerinde tanıklık etmek üzere Irak’a ulaşan SABAH muhabiri, depremin en çok vurduğu Süleymaniye’nin Derbendihan ilçesinde afetzedelerle görüştü. Depremde yaşamını yitiren 2 komşusu için üzülen Seyf Hüseyin, “Deprem anında kâbus gibi sarsıntının ardından hemen yanımızdaki bu ev korkunç bir gürültüyle sarsıldı. Hemen kendimizi dışarı attık. Bu evden 2 ölü çıktı. Komşumuzun eşi ve 1 yaşındaki kızı enkaz altında kaldı. 6 kişiyi de sağ kurtardık” dedi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık depremin en çok zarara yol açtığı Süleymaniye’ye bağlı Derbendihan ilçesinde incelemelerde bulundu.

,RA.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.