EFSANE DOKTOR ‘KOLSUZ AGOP’ kansere yenik düştü

13 yaşında harçlık parası için girdiği gümüş atölyesinde kolunu kaybeden Agop Kotoğyan, azmiyle Türkiye’nin önde gelen dermatologlarından biri oldu. İşte kaybettiğimiz ustanın öyküsü

Sabah - - Günün İçinden -

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli dermatologlardan Prof. Dr. Agop Kotoğyan(79) kanser nedeniyle hayata veda etti. Çocukken iş kazasında sağ kolunu kaybeden ve o günden sonra “Kolsuz Agop” olarak anılan Kotoğyan’dan geriye başarılarla dolu hayat hikayesi kaldı.

BİRİNCİLİKLE BİTİRDİ

Kotoğyan, İstanbul Üniversitesi(İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde dünyaya geldi. Daha ilkokul öğrencisiyken iş hayatına girdi. Mezun olduğu yıl, bir gümüş atölyesinde çalışırken, presin silindirine önlüğünü kaptırıp, sağ kolunu kaybetti. Daha 13 yaşındaydı. Doktorlar “Bu çocuk yaşamaz” dedi. Günlerce komada kaldı ama hayata tutundu. Artık tek derdi, her şeyi sol eliyle halledebilmekti. Çok çabaladı, çok çalıştı.

Ortaöğrenimini Galata Getronogan Lisesi’nde okul birincisi olarak tamamladı. Basketbola çok meraklıydı ama tek eli olduğu için Samatya Gençler Kulübü’nde futbol oynadı. Hasta Fenerbahçeliydi.

Çalışkanlığı sayesinde İÜ Tıp Fakültesi’ni kazandı. Teorik eğitimde hiç zorlanmadı. Pratik eğitim ise onun için büyük bir sınav oldu. Tek elle dikiş ve şırınga kullanabilmek için çok pratik yaptı ve başardı. Üniversiteyi de birincilikle bitirdi.

VERGİ REKORTMENİ

Yüksek öğrenim sonrası Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde baş asistandı. İÜ onu 1969’da Almanya’ya gönderdi. Dört ayda Almanca öğrendi. Hamburg Saar Üniversitesi Dermatoloji Kliniği’nde çalıştı. 3 yıl sonra geri döndü. 1979’da ise profesör oldu. Fransızca ve İngilizce de öğrenerek uluslararası tıp dergilerine makaleler yazdı. Cilt hastalıkları üzerine iki kitap, 300’ü aşkın da makale kaleme aldı.

AGop KotoğyAn IçIn CumA Günü 41 yıl GörEv yAptığı CErrAHpAşA Tıp FAkültEsI’nDE törEn DüzEnlEnECEk.

SABAH

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.