Pentagon’un kirli planı deşifre oldu

Altında eğittiği vurgulandı

Sabah - - Günün İçinden -

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Başmüfettişliği raporunda ABD destekli SDG ismini kullanan PYD/ PKK’nın Suriye’de “iç güvenlik gücü”, “sınır güvenliği gücü” ve “patlayıcı uzmanı” eğitmeye başladığı bildirildi. Ekim-aralık aylarına ilişkin Başmüfettişlik raporunda ABD’nin Suriye’deki asker sayısını dört kat artırarak 2 bin civarına çıkardığı ifade edilirken ABD’nin Suriye’de toplam 12 bin 500 civarında asker eğittiği ve bunun 11 binden fazla kısmının SDG kuvvetlerinden oluştuğu belirtildi.

Raporda “Savunma Bakanlığı, ABD ordusunun SDG’yi teçhizatlandırdığı ancak özellikle de YPG’ye verilen silahların doğru amaçlarla kullanıldığından emin olmak için işaretlenen ekipman ve malzemeleri takip ettiğini bildirdi” ifadelerine yer verildi.

Pentagon’un PYD/PKK’nın paravanı SDG güçlerini DEAŞ’tan alınan alanların güvenlik ve istikrarını sağlamak üzere eğitimden geçirdiği ifade edilen raporda şu ifadeler kullanıldı: “SDG iç güvenlik kuvvetleri, sınır güvenlik kuvvetleri, patlayıcı uzmanları eğitilmeye başlandı ve bu kuvvetlerin tekrar yapılandırılması için planlar yapıldı”.

Raporda SDG adını kullanan PYD/PKK’nın 3 binden fazla sözde Rakka İç Güvenlik Kuvveti eğittiği belirtildi.

3..·<$ 25'8 08 .858/8<25"

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Ryan Dillon söz konusu kuvvetin Sınır Güvenlik Gücü olduğunu ve şu aşamada 430 kişinin eğitildiğini açıklamış, toplam rakamın 30 bini bulacağını ve SDG’nin bu projeye öncülük edeceğini ifade etmişti.

Türkiye ile kriz çıkmasını engellemek için de ABD’li yetkililer bu açıklamayı yumuşatma yoluna gitmişti. Dün açıklanan bütçe talep tasarısında da Muhtemel Dış Operasyonlar kapsamında DEAŞ’a karşı operasyonlara ilişkin Suriye’de sınır güvenliği ihtiyaçları için 250 milyon dolar talep edilmesi de Pentagon’un sadece isimler üzerinde oynadığı ilk duyurulan projenin devam ettiği yorumlarına neden oldu.

Terör örgütü PYD/PKK’ya 5 bin TIR ve 2 bin uçak dolusu silah aktaran ABD’nin hazırladığı raporda 12 bin 500 militanın ‘sınır güvenliği gücü” adı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.