MSÜ müstakbel komutanları bekliyor

MSÜ’ye girişte bu yıl ilkkez uygulanacak sınava başvurmak için yarın son gün. Rektör Ayfoncu “Geleceğin komutanı olmak isteyen herkesi bekliyoruz” dedi. Sınav TYT tarzında olacak

Sabah - - Eğitim -

Dünyanın en büyük orduları arasında yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) subay yetiştirmek üzere açılan Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) geleceğin komutan adaylarını bekliyor. Bu yıl ilk kez yapılacak askeri öğrenci aday belirleme sınavının başvurularına

2 gün kala SABAH’a konuşan MSÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, “Tarihi şan ve şerefle dolu dünyanın en güçlü ordularından birisi olan Türk ordusunda saygın bir gelecek fırsatına sahip olup geleceğin komutanı olmak isteyen herkesi bekliyoruz” dedi. Adaylar 15 Şubat’a kadar devam edecek başvuruların ardından 18 Mart’ta ÖSYM tarafından yapılacak sınavla belirlenecek.

Başvuru koşulları ve aday belirleme süreciyle ilgili SABAH’a bilgi veren Afyoncu “Siz de şanlı Türk ordusunda pilot, kaptan veya özel kuvvetlerde görev yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey ÖSYM tarafından yapılacak askeri öğrenci aday belirleme sınavına girmek” diye konuştu.

Afyoncu 18 Mart’ta düzenlenecek sınavın Yükseköğretime Giriş Sınavları’nın (YKS) ilki olan Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) benzeyeceğini söyledi. Yani sınav bilgiyi değil yorum ve analiz yeteneklerini sınayan türde kolay bir sınav olacak. Saat 10:15’te başlayacak sınavın süresi toplam 135 dakika olacak. Afyoncu “Harp okullarına müracaat için 20, Astsubay Meslek Yüksekokullarına müracaat için 21 yaşını geçmemek ve 2016, 2017 mezunu veya 2018’de okulunu bitirmek gerekiyor” bilgisini verdi. Harp okullarına kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına ise sadece erkek öğrenci alınacak. Sınavdan sonra adaylar fiziki yeterlilik mülakatına çağrılacak. Burada adayların barfikste açık tutuşta bekleme, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve 400 metre koşu performansları değerlendirilecek.

3 BİN 761 SUBAY TETİŞECEK

2018 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 2 bin 427 subay, 2 bin 657 astsubay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 693 subay, 836 astsubay, Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 341 subay, bin 899 astsubay yetiştirilmesi planlanıyor. Özel Kuvvetler Komutanlığı için de 300 subay ile 600 astsubay olmak üzere toplam 3 bin 761 subay ve 5 bin 992 astsubayın yetiştirilmesi hedefleniyor.

Prof. Dr. Erhan Afyoncu

SABAH Ceyda KARAASLAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.