AVRUPA’DA BİLE BÖYLESİ YOK

Sabah - - Ekonomi - Finans - 14 ŞUBAT 2018 ÇARŞAMBA

Heyecanlı bir haftayı geride bıraktık? Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe kazandı. Birçok Avrupa ülkesinde olmayan yarış Süper Lig’de devam ediyor. Kısa bir değerlendirme yapar mısın? Sürekli ligimizi yerden yere vuruyoruz..

Süper Lig kendi içinde bir denge kurdu ve küme düşme hattındaki takımla bile oynarken, “yeneriz” diyemiyorsunuz. Büyükler bu hafta kazandı ama geçen hafta da kaybetmişlerdi. Bayern 18 puan fark atmış ikinciye, City ise 16. Bizde bir puan var arada. İlk altının şampiyonluk şansı sürüyor. Çok kaliteli ve heyecanlı bir sezon yaşıyoruz. Galatasaray’ın lider kalması çok uzun sürmez. İçerde iyiler ama yine ilk yarıdaki gibi zorlu maçlar etabına daha girmediler. Kulübenin sahayı daha tam desteklediğini de söyleyemeyiz. Fatih hocanın oyuncular üzerindeki disiplini ile ilk yarıları tempolu oynuyorlar. Sıkıntılarını henüz aşamadılar. Başakşehir ve F.Bahçe sanki daha soluklu gidecek gibi. F.Bahçe kaybetseydi 8 Beşiktaş

puanlık fark ile mental olarak çok geri gideceklerdi. Lideri yenerek tüm takipçileri yukarı taşıdılar, yeni lidere imkan sağladılar. Üstteki takımların birbirleri ile maçları bitmedi. Başakşehir’in artık yenilme lüksü yok, diğerlerinin de. 8 final maçı var. Trabzon mücadelelerini de eklersek, on bir… Kayserispor 44 4 5 G.Saray şu anda fikstür avantajına sahip. Beşiktaş’ın Bayern Münih maçlarıyla çok ağır bir trafiği var. Bir de bunların içine iki F.Bahçe kupa maçı girdi. Fikstür avantajına sahip olan G.Saray istikrarlı bir çizgiyi tutturabilirse en fazla avantaja sahip konumda.

Bu heyecanın lig sonuna kadar süreceğini düşünüyorum. Kalan haftalarda 5 5

iyi oyundan çok skora yönelik maçlar izleyebiliriz. Ayrıca ciddi bir psikolojik savaş yaşanacak. Sezon başından beri hem Kocaman hem Güneş bu psikolojik savaşın zeminini hazırladılar. Özellikle F.Bahçe ile Beşiktaş’ın ligde ve kupada oynayacağı maçlar, darbeli, öfkeli olabilir. Kırılan takım psikolojik bir çöküş içine girebilir. G.Saray’ın en büyük şansı büyük bir tecrübeye sahip olan Fatih Terim. Fatih hoca, psikolojisi ağır maçları iyi bilir. Terim’in geçen gelişinde derbiler konusunda G.Saray’ın ciddi bir üstünlüğü vardı. Başakşehir, Beşiktaş ve Trabzon maçlarının Türk Telekom Stadı’nda oynanacağını düşünürsek G.Saray, zirve yarışında en şanslı takım olur.

Başakşehir-F.Bahçe maçının sonucu ligin tekrar şekillenmesini ve yarışın çok yakın mesafelerle sezon sonuna kadar süreceğini gösterdi. Buradan en kârlı çıkan takım G.Saray oldu. Birkaç öngörüde bulunmak gerekirse, kamuoyunda Başakşehir’in F.Bahçe maçından sonra çözülebileceğine dair yorumlar yapıldı. Ama ben Başakşehir’in, güçlü oyunuyla (F.Bahçe maçında yanlış olmasına rağmen) 5 5

lig sonuna kadar yarışın içinde olacağını düşünüyorum. G.Saray’ın liderliği sürdürmek gibi bir motivasyonu olacak. Beşiktaş, Karabük galibiyetiyle yeniden yarışın yakın mesafeye indiğini düşünüyor. Beşiktaş’ın iki senedir şampiyonluğu ve güçlü oyunu var. Bunlar da iddiasını gösteriyor. Gelelim F.Bahçe’ye… Gücünü göstermesi gereken bir oyun anlayışında olması gerektiğini düşünüyorum ama Aykut Kocaman, stratejik oyunlarıyla, maç maç değişen yaklaşımları ve özellikle Başakşehir’i alt edişiyle yarışın finalini yapabilecek planları olduğunu gösterdi. Bütün bunların toplamında da gerçekten özellikle bitmiş Avrupa liglerine bakınca çok keyifli bir yarışın içinde olduklarını söylemek lazım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.