TALİSCA’YA A MİLLİ FORMAYI GİYDİRİN

Talisca’nın Brezilya Milli Takımı’nda oynama ihtimali düşük. Demirören sambacı ile görüşüp ona, ‘Ay-yıldızlı formayı giyer misin?’ demeli Beşiktaşlı oyuncunun, bugünkü fizik gücü ve devamsızlığıyla Brezilya’da görev alacağına kendi adıma hiç ihtimal vermi

Sabah - - Ekonomi - Finans -

BEşIktAş’tAkI yüksElEn pErFormAnsıylA DIkkAt çEkEn 24 yAşınDAkI AnDErson TAlIsCA, BrEzIlyA MIllI TAkımı’nın oyunCu HAvuzunA DAHIl EDIlDI. Talisca, Brezilya Milli Takımı için göz kırpıyor. Sizce bu formayı giyebilir mi? Şansı ne kadar?

Açıkçası benim için sürpriz olmadı.

Ben daha önce de Talisca’nın artık Brezilya

Milli Takımı’nın içinde olacağını söylemiştim. Bu performansla bunu yakalayabileceğini düşünmüştüm. Gerçekten çok etkili bir oyuncu oldu. Zaman zaman performans dalgalanmaları oluyor. Ama Talicsa’nın nasıl oynayacağına değil ne yaptığına bakacaksınız... Bu anlamda çok etkili bir silah. Talisca için gerekirse Milli özel şartlar oluşturarak Takım’da oynama hakkını kazanmasını sağlayacak bekleme süresi geriye çekilmeli.

Kalitesini ve değişik özeliklerine hiç sözüm yok. Bence bugünkü fizik gücüyle ve maçlar arasında ve içindeki devamsızlığıyla milli takımda görev alacağına ihtimal vermiyorum.

Brezilya Milli Takımı’nda oynamak için üst düzey oyuncu olmak yetmiyor, ciddi bir lobi ve menajer desteği gerekiyor. Talisca bu yetenekleriyle Brezilya Milli Takımı’nı hak ediyor. Eğer Giuliano çağrılıyor, Talisca davet edilmiyorsa bunun tek açıklamasının lobi gücü olmadığını söyleyebilirim. Aurelio Türk vatandaşı olup Milli Takım’da görev yaptı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören Talisca ile bir görüşme yapıp ‘Türk Milli Takımı’nda oynar mısın?’ teklifini getirmeli ve gerekirse özel şartlar oluşturarak Milli Takım’da oynama hakkını kazanmasını sağlayacak bekleme süresini geriye çekmeli. Yani 5 yıllık bekleme süresini bir kanun maddesi ile değiştirebiliriz. Avrupa’da Almanya, İtalya, Fransa gibi ülkeler bu tür yetenekli oyuncuları ellerinden kaçırmıyorlar. Buna en son örnek Beşiktaş’ta oynayan Pepe’dir. Aslen Brezilyalı olan futbolcu, yıllardır Portekiz Milli Takımı’nda oynuyor.

Cenk Tosun’u İngiltere’ye götüren Şampiyonlar Ligi’ndeki performansıydı. Talisca da en az onun kadar iyi oynadı ve tabela değiştirdi. Peki; İngilizler neden Cenk’i aldılar ya da diğer büyük takımlar neden Talisca’yı istemediler? Metin Tekin, “Oyunda yok, skorda var” diyor Talisca için. Brezilya Milli Takımı’na bu haliyle gitmesi mümkün değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.