ÖFKE KONTROLÜ OLMAZSA OLMAZ

Sabah - - Ekonomi - Finans -

METİN TEKİN: Bireysel çıkışlar takımlara zarar veriyor. Emre Belözoğlu buna iyi bir örnek.

ÖZBOSTAN: Belhanda, uzatma dakikalarında bir kırmızı kart gördü. Faslı yıldız, Galatasaray için dert mi şifa mı? Göz göre göre kendini attırdı son maçta.

TÜZEMEN: Belhanda kaliteli, yetenekli bir oyuncu ama karakter olarak öfkeli ve kabına sığamayan, en ufak temaslarda rakiplerine kafa tutan ve bu yüzden her an takımını 10 kişi bırakabilecek bir oyuncu. Fatih hocanın, ‘İhtiyacımız olan Belhanda böyle atılmamalıydı” sitemine katılıyorum. Yine de birinci sarı kartına itirazım yok. Ancak ikinci sarı kartı nasıl gördüğünü tam anlamadım. Eğer hakem ‘küfür var’ diyorsa, o zaman niye doğrudan kırmızı kart göstermedi? Hakemlerin de kart çıkartırken lig yarışı hızlandığı dönemde kararlarına tam hakim olmaları gerekir. Fatih hoca, kulübede oturtarak Belhanda’nın performansını yükseltmişti. Şimdi Faslı yıldızı karşısına alıp kalan maçlarda G.Saray’ın kendisine ihtiyacı olduğunu söylemeli ve öfkesini yenmesi konusunda psikolojik terapi yapmalı.

ÜRÜNDÜL: Belhanda önemli bir yetenek. Fatih Terim ile birlikte hafif bir çıkış yakaladı.

Ama bir profesyonel futbolcu, bu kadar rahat giden bir maçta son dakikada kendini böylesine attırmaz. Zaten daha önce oynadığı takımlarda da böyle vukuatları var. Bir de madalyonun öbür yüzü var. Fatih Terim, Melo’yla da uğraşmasını bilmiş bir teknik adam olduğunu unutmayalım.

TEKİN: Artık oyuncuların şunu kabul etmesi lazım, profesyonelliğin birinci maddesi öfke kontrolünü sağlayabilmek ve bunu baştan garanti etmektir. Çünkü bu tip bireysel çıkışlar takımlara büyük zararlar veriyor. Konya’daki Emre olayında ve Belhanda’da bunu net şekilde gördük. Emre’nin yokluğunda F.Bahçe’nin karşısına çıkan Başakşehir’de olduğu gibi. Olmazsa olmaz sporcu kişiliği öfkenin kontrolü olmalı.

BİLGİÇ: Sarı kartları gördüğü pozisyonlara baktığımızda, nedensiz gözüküyor. Şımarıklık desek, o da değil. Sanki atılmak için uğraştı. Takımın önde olduğu, kazanmayı garantilediği bir maçın uzatmalarında, böyle olmamalı. Sanıyorum agresiflikten veya o anın sinirinden görülmüş bir kart değil. Belki de rakamlarla (!) ilgilidir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.